Słyszysz szumy w uszach? To objaw, którego nie należy lekceważyć, może świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem

szumy w uszach
fot. https://unsplash.com/ Hayes Potter
Autor Natalia Niewczas24.10.2020

Choć to niezwykle niepozorny objaw, szumy w uszach niekiedy mogą świadczyć o poważnym problemie ze zdrowiem. Mimo że w niektórych przypadkach symptom utrudnia codzienne funkcjonowanie, pacjenci często niesłusznie go bagatelizują. W niektórych przypadkach wskazana jest pilna konsultacja z lekarzem.

Niepozorne szumy w uszach to dolegliwość akustyczna. Uciążliwe dźwięki, słyszalne jedynie dla pacjenta, nie pochodzą z otoczenia. Warto wiedzieć, że objaw ten pozostaje bez wpływu na zmysł słuchu, nie poprawia go ani nie pogarsza. Szumy w uszach odbijają się jednak negatywnie na codziennym funkcjonowaniu doświadczającej ich osoby. Dolegliwość utrudnia bowiem zasypianie i prowadzi do dekoncentracji. W niektórych przypadkach świadczy o pogarszającym się stanie zdrowia.

Zacznie się już jutro. Poważne zmiany dotkną całą PolskęZacznie się już jutro. Poważne zmiany dotkną całą PolskęCzytaj dalej

Niepozorne szumy w uszach mogą świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych

Dolegliwości, jakimi są szumy w uszach, mogą mieć różnorodne przyczyny. Często jednak stoją za nimi uszkodzenia znajdujących się w ślimaku komórek rzęsatych. Zdarza się, że szum w uszach jest także skutkiem urazów.

Jak podaje portal medonet.pl, szumy w uszach niekiedy pojawiają się wraz z wystąpieniem urazów czaszki, zwłaszcza tych dotyczących poprzecznego złamania piramidy kości skroniowej. Szumy w uszach mogą pojawić się również przy urazie akustycznym, który powoduje długotrwała ekspozycja na silne bodźce akustyczne (np. głośne słuchanie muzyki).

Do szumów w uszach doprowadzają też uszkodzenia w obrębie nerwu ślimakowo-przedsionkowego. Uszkodzenia te mogą występować ze stwardnieniem rozsianym.

Innym, bardziej oczywistym powodem powstawania szumów w uszach jest występowanie schorzeń zapalnych. Dolegliwość mogą powodować zarówno zapalenia ucha wewnętrznego, jak i środkowego.

Za szumami w uszach niekiedy stoi nieprawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego, zwłaszcza nadciśnienie tętnicze. Dolegliwość równie dobrze może być także wynikiem zachodzących w organizmie procesów starzenia (zwłaszcza po 60 roku życia pacjenta).

Dzisiaj grzeje: 1.TVP przekazało pilny komunikat. Główny Inspektor Sanitarny podjął dziś natychmiastową decyzję
2.Widzowie wściekli na ostatnie "Pytanie na śniadanie". Prowadzący bez skrupułów zamietli problem pod dywan
3. Polacy, którzy nie przestrzegają obostrzeń, muszą liczyć się z mandatem. Jego wysokość zwala z nóg

Pierwsze objawy niedoboru jodu w organizmie. Nigdy nie należy ich ignorowaćPierwsze objawy niedoboru jodu w organizmie. Nigdy nie należy ich ignorowaćCzytaj dalej

W niektórych przypadkach szumy w uszach towarzyszą rosnącym w ciele pacjenta zmianom. Chodzi o guz kąta mostowo-móżdżkowego lub nerwiaka nerwu słuchowego - w przypadku nerwiaka szum zwykle dotyczy tylko jednego ucha.

Wystąpienie szumów w uszach może łączyć się ze stosowaniem niektórych leków ototoksycznych. Zaliczamy do nich między innymi antybiotyki aminoglikozydowe.

Sporadyczne pojawianie się szumów w uszach zwykle nie stanowi powodu do niepokoju. Jeżeli jednak problem wyraźnie się nasila lub utrzymuje przez dłuższy czas, warto zasięgnąć fachowej porady lekarskiej.

Epidemię uda się niedługo opanować? Eksperci nie mają dobrych wieściEpidemię uda się niedługo opanować? Eksperci nie mają dobrych wieściCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kiedy 14. emerytura? Znany jest już termin i propozycje kwot, jednak niektórzy emeryci zostaną z niczym
  2. Zmarł prezes Samsunga. Mężczyzna niedawno był hospitalizowany
  3. Fatalne wieści dla setek Polaków. Jeden z krajów UE przywraca obowiązkową kwarantannę dla obywateli naszego kraju
  4. Kiedy zapadnie decyzja w sprawie ewentualnych ograniczeń na 1 listopada? Mateusz Morawiecki podaje konkretny termin
  5. Był zaledwie kilkaset metrów od szpitala. Pacjenta nie udało się uratować
  6. Jak długo będzie trwała pandemia koronawirusa? Ekspert zdradził szczegóły. Mieszkańcy i turyści z całego świata czekają
  7. "Trzaskowski i feministki poszli spacerkiem na Nowogrodzką". Sobotni protest przed siedzibą partii rządzącej

Następny artykuł