Przez ponad 10 lat brała tabletki antykoncepcyjne. Nawet nie zauważyła, jakie zmiany zaszły w jej mózgu

Tabletki antykoncepcyjne: wpływ na psychikę
fot. pixabay.com/GabiSanda
Autor Karol Zaborowski19.11.2019

Tabletki antykoncepcyjne są jednym z najpopularniejszych metod zapobiegania niechcianej ciąży. Wykazują bardzo wysoką skuteczność, oczywiście, jeżeli prawidłowo z nich korzystamy. Niestety nie ma nic za darmo, ponieważ terapia hormonalna znacząco wpływa na organizm kobiety.

Tabletki antykoncepcyjne bardzo szybko zyskały na popularności wśród dostępnych metod zapobiegania niechcianej ciąży. Wszystko przez niezwykłą wygodę z ich używania, a także skuteczności. W końcu wystarczy zażywać jedną tabletkę dziennie o podobnej godzinie i problem z głowy. Niestety wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo wpływają one na ich organizm.

Często się mówi, że tabletki antykoncepcyjne zwiększają szansę na pojawienie się zakrzepów, co jest prawdą, dlatego też kobiety, które mają problem, z chociażby zakrzepicą żył głębokich powinny ich unikać. Jednak terapia hormonalna niesie ze sobą również inne skutki uboczne.

Babciny lek, który potrafi zdziałać cuda. Wystarczą 3 łyżeczki dziennieBabciny lek, który potrafi zdziałać cuda. Wystarczą 3 łyżeczki dziennieCzytaj dalej

Jak tabletki antykoncepcyjne wpływają na psychikę

Psycholog, dr Sarah E Hill jest autorką książki “Jak pigułka zmienia wszystko”. Sama przez lata stosowała tabletki antykoncepcyjne i na własnej skórze odczuła ich skutki uboczne. Sarah przez 10 lat stosowała antykoncepcję hormonalną i zdawała sobie sprawę, że ma ona wpływ na jej organizm, ale dopiero po odstawieniu tabletek zrozumiała, jak duży on był.

Kiedy Sarah i jej mąż podjęli decyzję, że nie chcą mieć większej ilości dzieci, ukochany pani doktor zdecydował się na zabieg wazektomii, przez co jego ukochana nie musiała już więcej przyjmować tabletek. Po ich odstawieniu spostrzegła, że jej psychika zaczęła funkcjonować w zupełnie inny sposób. Wcześniej dostrzegła, że dzięki terapii hormonalnej polepszyła się jej cera, ale nie dostrzegła żadnych zmian w postrzeganiu świata i samym nastroju.

- Mimo że antykoncepcja hormonalna w niektórych kwestiach miała na mnie cudowny wpływ, to nie obyło się bez efektów ubocznych. Płaciłam za ich stosowanie wysoką cenę, nie zdając sobie z tego sprawy - stwierdziła dr Hill w rozmowie z The Sun.

Jak podaje portal abczdrowie.pl, Sarah po odstawieniu tabletek zaczęła się czuć inaczej. Miała więcej energii, a jej poprzednie pasje na nowo przynosiły jej radość. Wróciła też pewność siebie, która przez ostatnie lata znacząco spadła. Jak sama przyznaje, to tak, jakby obudziła się z wieloletniej drzemki.

- Nagle czułam się jakoś inaczej. Życie wydawało mi się ciekawsze, a przyszłość jaśniejsza, niż wcześniej. Znowu zaczęłam ćwiczyć i gotować, co wcześniej nie sprawiało mi przyjemności. Mam więcej energii i czuję się pewniejsza siebie. Czuję, jakbym obudziła się z wieloletniej drzemki - dodaje.

Mimo że Sarah jest psychologiem, nie dostrzegła, jak wielkie zmiany zaszły w jej mózgu na skutek zażywanych hormonów. Pamiętajmy, że to właśnie te substancje w dużej mierze kierują tym, jak się czujemy, a nawet zachowujemy, a wieloletnie dokładanie ich naszemu organizmowi, może wywołać olbrzymie zmiany.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 17-latek potrzebował pilnego przeszczepu płuc. Nowa moda doszczętnie zniszczyła jego narządy
  2. 73-latka uskarżała się na bóle rąk. Diagnoza zwaliła ją z nóg
  3. Wystarczą 4 migdały każdego ranka. 6 powodów, które powinny przekonać każdego do ich jedzenia
  4. 8 powodów, dla których warto korzystać z imbiru. Niektóre z nich mogą zaskoczyć

Następny artykuł