tabletki_z_krzyzykiem_niebezpieczne
pixabay_geralt
Autor Damian Witoń - 29 Stycznia 2020

W PRL-u można je było znaleźć w prawie każdym domu. "Tabletki z krzyżykiem" niosły ze sobą ryzyko poważnych powikłań

"Tabletki z krzyżykiem" były popularnym wyborem osób szukających skutecznego środka przeciwbólowego w czasach Polskiej Republiki Ludowej. Niestety jak się okazuje, ich stosowanie niosło za sobą ryzyko wystąpienia poważnych powikłań.

“Tabletki z krzyżykiem” były powszechnie stosowanym lekiem przeciwbólowym w czasach Polskiej Republiki Ludowej. Cieszyły się dużą popularnością dzięki swojemu skutecznemu działaniu. Stały się pewnego rodzaju ikoną medycyny z tamtych czasów i doczekały się nawet miejsca w muzeum na fabryce farmaceutycznej “Gałczyfarm” we Lwowie”. Niestety jak się okazuje, ich stosowanie wiązało się z ryzykiem wystąpienia poważnych powikłań zdrowotnych.

Z ostatniej chwili: już jutro do Polski dotrą primery koronawirusaZ ostatniej chwili: już jutro do Polski dotrą primery koronawirusaCzytaj dalej

“Tabletki z krzyżykiem” , czyli sposób na radzenie sobie z bólem głowy z czasów PRL-u

Jak podaje portal slowopolskie.org popularne “tabletki od bólu głowy” produkowane były we Lwowie w latach 70-90 XX wieku. W ogromnej ilości eksportowano je do naszego kraju, w którym można było je nabyć nie tylko w aptekach, ale również malutkich kioskach czy sklepach z papierosami i gazetami. Tabletki były więc bardzo łatwo dostępne i popularne. Dzięki natychmiastowemu i silnemu działaniu zaskarbiły sobie zaufanie wielu Polaków. Niechaj skalę tego zaufania pokażą konkretne liczby. Roczna produkcja tabletek w tamtych latach wynosiła zawrotne 220 do 230 milionów opakowań.

Skuteczne, ale niebezpieczne

Substancją, która odpowiadała za niezwykle skuteczne działanie popularnych wśród Polaków “tabletek z krzyżykiem” była fanacetyna, czyli organiczny związek chemiczny, który jest pochodną p-aminofenolu. Fenacetyna znana jest jako jeden z najstarszych związków chemicznych używanych jako środek zwalczający ból. Stosowana była już w 1887 roku. Obecnie nie wchodzi już jednak w skład nowoczesnych leków, ponieważ jak się okazało, posiada szereg niebezpiecznych skutków ubocznych. Zaliczyć do nich możemy destrukcyjny wpływ na nerki i wątrobę, możliwość wystąpienia reakcji uczuleniowych, hemolizę krwinek, a także methemoglobinemiię, czyli występowanie znacznych ilości methemoglobiny zamiast hemoglobiny, co wpływa negatywnie na dotlenienie organizmu i w ostrej formie może skończyć się nawet śmiercią.

Ryzykowna nostalgia

W 1996 roku tabletki zawierające fenacetynę zostały oficjalnie wycofane z rynku. Wiele osób, nieświadomych skutków ubocznych ich stosowania, a przyzwyczajonych do skutecznego działania próbowało dostać “tabletki z krzyżykiem” z nieoficjalnych źródeł. Podobno nawet dziś można jeszcze je zdobyć, chociaż ich popularność jest już na szczęście szczątkowo względem zamierzchłych czasów. Wszystkim, którzy chcieliby stosować fenacetynę jako środek przeciwbólowy, stanowczo to odradzamy. Jest to bowiem substancja niebezpieczna dla naszego zdrowia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Małżeństwo rozpadło się po 12 latach. Żona odkryła prawdę, gdy zobaczyła męża pod prysznicem
  2. Mądre i odważne słowa Teresy Lipowskiej. Seniorzy nie mają dostępu do leków
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Słowikowa przerywa milczenie ws. Piotra Woźniaka-Staraka. Nikt się nie spodziewał, ujawniła wszystko

Następny artykuł