Tarczyca spełnia wiele istotnych funkcji w organizmie. Niestety choroby tego gruczołu są coraz powszechniejsze
unsplash.com/ Bill Oxford
Autor - 6 Czerwca 2020

Najczęściej diagnozowane choroby tarczycy. Ich objawów nie wolno lekceważyć

Tarczyca stanowi coraz częstszą przyczynę wizyty pacjentów w gabinecie endokrynologa. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest zwiększona zachorowalność na różne schorzenia tego gruczołu. Badania mówią, że na choroby tarczycy cierpi już 20-30% Polaków. Warto wiedzieć, które z nich występują najczęściej.

Tarczyca to gruczoł zlokalizowany na szyi, którego zadaniem jest produkcja hormonów mających regulować metabolizm i wpływać na prawidłowe działanie wszystkich tkanek.

Najczęściej występujące choroby tarczycy to niedoczynność, nadczynność i zapalenie tarczycy typu Hashimoto. Prowadzą one do rozchwiania gospodarki hormonalnej w organizmie, niewłaściwego funkcjonowania układu nerwowego i pokarmowego oraz nieprawidłowej przemiany materii.

Z ostatniej chwili: kopalnie zakmnięte z powodu koronawirusaZ ostatniej chwili: kopalnie zakmnięte z powodu koronawirusaCzytaj dalej

Tarczyca spełnia wiele istotnych funkcji w organizmie. Niestety choroby tego gruczołu są coraz powszechniejsze

Tarczyca jest gruczołem, który wytwarza hormony wpływające na nasz metabolizm. Obok wątroby czy serca, jest to jeden z najważniejszych narządów w naszym organizmie. Składa się on z dwóch płatów i łączącej ich cieśni.

Niestety gruczoł ten stanowi coraz częstszą przyczynę wizyty pacjentów w gabinecie endokrynologa. Szacuje się, że w Polsce w 2009 r. na choroby tarczycy cierpiało blisko 1 000 000 osób, a liczba ta stale wzrasta.

Hormony tarczycy stymulują wzrost i rozwój organizmu, wpływają na metabolizm i mają istotne znaczenie dla rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Co więcej, mają one wpływ na przemiany kreatyny w mięśniach, prawidłowe funkcjonowanie gospodarki wapniowej i wodno-elektrolitowej, regulują skurcze mięśni szkieletowych, a także wpływają na procesy dojrzewania skóry, syntezę witamin oraz czynność układu krwiotwórczego.

Do skutków niedoboru hormonów tarczycy zalicza się m.in. przyrost masy ciała, zaparcia, obniżenie ciepłoty ciała, niski wzrost, upośledzenie umysłowe, żółtawe zabarwienie skóry spowodowane nagromadzeniem w niej karotenoidów, niedobór witaminy B12, niedokrwistość, obrzęki, hipoglikemię oraz hipercholesterolemię.

Z kolei konsekwencjami nadmiaru hormonów tarczycy są: spadek masy ciała pomimo wzmożonego łaknienia, wzrost ciepłoty ciała, luźne stolce, wysoki wzrost, stany nadmiernego wychudzenia i wyniszczenia organizmu, uszkodzenie mięśni szkieletowych i mięśnia sercowego, hipocholesterolemia, hiperglikemia, wzmożona diureza, wzrost zapotrzebowania na witaminy B1 i C oraz osteoporoza.

Hashimoto, inaczej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy to choroba, której objawy przypominają niedoczynność. W jej przypadku przeciwciała wykrywają stany zapalne w obrębie tarczycy i zaczynają atakować własne tkanki, co prowadzi do wielu poważnych dolegliwości. Badania diagnostyczne opierają się na badaniu poziomu hormonów T3, T4, TSH a w niektórych przypadkach także na wykonaniu USG tarczycy.

Jak podaje portal onet.pl, przebieg choroby jest zróżnicowany i początkowo może wiązać się z występowaniem objawów nadczynności tarczycy, a wraz z rozwojem choroby może prowadzić do niedoczynności tarczycy. Do najczęstszych objawów Hashimoto należą lekkie pobolewanie w okolicy szyjnej lub bolesne powiększenie tarczycy, ból podczas przełykania, osłabienie i stan podgorączkowy.

Niedoczynność tarczycy to choroba związana z niedostatecznym wydzielaniem hormonów tarczycy oraz występowaniem stanów patologicznych wynikających z ich niedoboru bądź braku. Choroba ta diagnozowana jest zazwyczaj w zaawansowanym stadium, kiedy objawy są bardzo łatwo zauważalne.

Do symptomów, które w szczególny sposób powinny zwrócić uwagę i skłonić do wykonania badań, należą: zwiększenie masy ciała przy miernym łaknieniu, suchość i łuszczenie skóry, ciągłe uczucie zmęczenia, senność, uporczywe zaparcia, bóle wieńcowe oraz osłabienie pamięci.

Dzisiaj grzeje: 1. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało

2. Fatalne informacje dotyczące oszczędności Polaków w bankach. Sytuacja, która nigdy wcześniej nie miała miejsca

Nadczynność tarczycy to zespół objawów klinicznych wynikających z nadmiaru hormonów tarczycy w ustroju. Za najczęstsze czynniki odpowiadające za powstawanie nadczynności tarczycy uznaje się choroby Gravesa-Basedowa, Plummera oraz Goetscha.

Do najczęstszych oznak nadmiernego wydzielania hormonów tarczycowych zalicza się: arytmię, kołatanie serca, tzw. bóle stenokardialne, zmniejszenie masy ciała przy wzmożonym łaknieniu, nadpobudliwość, bezsenność, drżenie rąk, ciepłą, wilgotną i aksamitną skórę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Smutne informacje ze straży pożarnej. Nie żyje strażak, ogłoszono żałobę
  2. Danuta Holecka - jakie wykształcenie ma naprawdę? Ujawniamy kulisy sławy najbardziej kontrowersyjnej dziennikarki dzisiejszych czasów
  3. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?
  4. Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne
  5. Pasożyty, którymi możemy się zarazić poprzez jedzenie. Mogą być bardzo niebezpieczne
  6. Robert Lewandowski przejdzie na emeryturę? Deklaracja napastnika nie pozostawia złudzeń, padła data

Następny artykuł