tarczyca - powikłania po usunięciu
unsplash_Baylee Gramling
Autor - 11 Lutego 2020

Zabieg usunięcia tarczycy jest czasem jedynym rozwiązaniem. Warto wiedzieć z czym jest powiązany

Tarczyca jest gruczołem, który wytwarza hormony wpływające na nasz metabolizm. Gdy dzieje się z nią coś nie tak, zmagamy się z wieloma łatwymi do przeoczenia objawami. Istnieją sytuacje, w których niezbędny jest zabieg usunięcia tarczycy. Warto wiedzieć, z czym się on wiąże.

Tarczyca jest gruczołem wydzielania dokrewnego, który odgrywa niezmiernie ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Wytwarza ona hormony mające wpływ na cały metabolizm. Często się zdarza, że pewnych objawów nie kojarzymy ze schorzeniami tarczycy. Dzieje się tak, gdyż niedomagająca tarczyca nie boli, nawet kiedy poważnie choruje.

Istnieje wiele symptomów wynikających z nieprawidłowego działania tarczycy, które mogą dotyczyć całego organizmu lub tylko określonego obszaru. Gdy istnieje ryzyko rozwoju raka tarczycy lub kiedy wole wieloguzkowe rozrasta się pomimo leczenia, dokonuje się usunięcia tarczycy.

Popularne badanie wykonywane w domu. Wiele osób popełnia przy nim błądPopularne badanie wykonywane w domu. Wiele osób popełnia przy nim błądCzytaj dalej

Tarczyca odpowiada za wydzielanie hormonów. Gdy działa nieprawidłowo, może być konieczny zabieg usunięcia gruczołu

Jak podaje portal zdrowie.gazeta.pl, usunięcie tarczycy konieczne jest, gdy istnieje ryzyko rozwoju raka lub rak tarczycy został już zdiagnozowany. Zabieg potrzebny jest również w sytuacji rozrostu wola wieloguzkowego oraz wola uciskającego krtań i utrudniającego oddychanie. Po zabiegu usunięcia tarczycy do końca życia trzeba zażywać odpowiednie hormony. Całkowite usunięcie tarczycy określa się słowem tyreoidektomia lub tyroidektomia i oznacza operacyjne usunięcie gruczołu. Częściowe usunięcie tarczycy to strumektomia. W takim przypadku pozostawia się fragment gruczołu, który nadal pełni swoją funkcję.

Tarczyca znajduje się w okolicy krtani i waży około 30 gramów. Pomimo swojej niewielkiej wagi jest jednym z kluczowych elementów organizmu ludzkiego. Kontrolowana jest bowiem przez przysadkę mózgową wydzielającą hormon o nazwie TSH, nakazujący tarczycy wydzielanie trzech hormonów kluczowych dla procesów metabolicznych i gospodarki wapniowo-fosforanowej.

Zaburzenia funkcji tarczycy to przede wszystkim nadczynność, czyli nadmiar wydzielanych hormonów i niedoczynność, czyli niedostateczne wydzielanie hormonów. Schorzenia te mogą spowodować powiększenie się tarczycy. Pojawia się wtedy wyczuwalne dotykiem tzw. wole. Zdarza się, że jest ono niemal niewidoczne lub uciska tchawicę i utrudnia oddychanie. Podejrzenie wola wieloguzkowego obojętnego lub wola wieloguzkowego nadczynnego może skończyć się operacją usunięcia gruczołu. Ponadto wole niepoddające się leczeniu, a także zbyt wielkie lub utrudniające oddychanie również może doprowadzić do interwencji chirurgicznej. Wskazaniem do zabiegu usunięcia tarczycy jest pojawienie się nowotworu złośliwego lub samo podejrzenie raka tarczycy.

Zabieg usunięcia tarczycy nie jest skomplikowany, jednak może prowadzić do poważnych powikłań

Zabieg zazwyczaj poprzedza kilka badań, w tym morfologia, jonogram, próby krzepnięcia oraz oznaczenie poziomu hormonów TSH, T3 i T4 i grupy krwi. Zabieg usunięcia tarczycy nie jest skomplikowany. Na szyi robi się niewielkie poprzeczne nacięcie, a następnie odsłania i usuwa gruczoł w całości albo tylko jego fragment. W ranie pozostawia się na dobę lub dwie specjalny dren, dzięki któremu może zostać odsączony płyn, zbierający się w miejscu usuniętego narządu. Po upływie doby lub dwóch pacjent zazwyczaj wraca do domu.

Powikłaniem po tego typu zabiegu może być podrażnienie, a nawet uszkodzenie nerwów znajdujących się w okolicy gardła. Po zabiegu usunięcia tarczycy zdarza się też chrypka. Gdyby nerwy uległy większym i trwałym uszkodzeniom, mogłoby to skutkować problemami z głosem i mówieniem. To powikłanie zdarza się na szczęście niezwykle rzadko. W razie zainfekowania rany i pojawienia się gorączki trzeba niezwłocznie udać się do lekarza. Niestety w wyniku operacji dochodzi czasem do uszkodzenia nerwu krtaniowego wstecznego oraz przypadkowego usunięcia przytarczyc. Jeżeli usunięta została cała tarczyca bądź jej fragment, konieczne staje się zażywanie hormonów tarczycy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tata znalazł w telefonie syna zdjęcie, które go zmroziło. Wydał go policji bez wahania
  2. Znaleziono ciało 26-latki w ciąży obok torów. Sprawę bada prokuratura
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. 22-latka weszła do wanny, żeby złagodzić ból. Zamarła, kiedy poczuła, że coś z niej wychodzi

Następny artykuł