tarczyca powoduje wytrzeszcz oczu
fot. pixabay.com/StockSnap
Autor Aneta Młodawska - 20 Lutego 2020

Objaw świadczący o problemach z tarczycą. Żeby go dostrzec, wystarczy spojrzeć w lustro

Tarczyca to narząd, który odpowiada za funkcjonowanie całego organizmu. Nic dziwnego, że zaburzenia pracy tarczycy objawiają się wyjątkowo dotkliwe. U chorych może pojawić się depresja, tycie, problemy z układem krążeniowym czy nadpobudliwość. Istnieją jednak jeszcze rzadziej spotykane objawy, takie jak wytrzeszcz oczu.

Tarczyca to obok wątroby czy serca, jeden z najważniejszych narządów w naszym organizmie. Składa się z dwóch płatów i łączącej ich cieśni. Hormony tarczycy stymulują wzrost i rozwój organizmu, wpływają na metabolizm i mają istotne znaczenie dla rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Praca tarczycy wpływa także na funkcjonowanie układu rozrodczego i pokarmowego.

Tarczyca stanowi coraz częstszą przyczynę wizyty pacjentów w gabinecie endokrynologa. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest zwiększona zachorowalność na różne schorzenia tego gruczołu. Choroby tarczycy obejmują zapalenie tarczycy, obecność guzków tarczycy, powiększenie tego narządu oraz nadmierną lub niedostateczną produkcję hormonów.

Objawy wylewu krwi do mózgu. Każdy powinien je znaćObjawy wylewu krwi do mózgu. Każdy powinien je znaćCzytaj dalej

Tarczyca może powodować wytrzeszcz oczu. Jest to związane z nadczynnością tego gruczołu

Jak podaje zdrowie.radiozet.pl, wytrzeszcz oczu w chorobach tarczycy to tzw. orbitopatia tarczycowa. Zaburzenie czynności tarczycy, w szczególności nadczynność tarczycy i autoimmunologiczna choroba Gravesa-Basedowa, mogą spowodować wypychanie gałki ocznej na zewnątrz. Zmiana metabolizmu tkanek oczodołu powoduje powiększenie struktur okalających oko, przez co powstaje orbitopatia tarczycowa.

Choć lekarze wciąż nie do końca wiedzą, jakie są przyczyny jej powstawania, zidentyfikowali czynniki ryzyka. Są to m.in. nadczynność tarczycy, płeć żeńska i wiek powyżej 40 lat. Problem jest powszechny. Szacuje się, że na orbitopatię tarczycową, według różnych statystyk, zapada 15–35 proc. osób z chorobami tarczycy. Wytrzeszcz oczu w chorobach tarczycy przeważnie jest symetryczny, choć może też występować tylko w jednym oku. W zaawansowanej postaci choroba powoduje zaczerwienienie spojówek, obrzęk powiek, uczucie ciała obcego w oku, światłowstręt. Badania, które pozwalają rozpoznać orbitopatię tarczycową, to USG oczodołów, badanie pola widzenia, stężenie hormonów tarczycy i w przypadku podejrzenia guza mózgu tomografia komputerowa.

Dzisiaj grzeje: 1. Naturalne metody na ból głowy. Warto je wypróbować

2. Co najmniej 15 osób rannych, w tym dzieci. Tragiczne wydarzenia podczas imprezy karnawałowej

Leczenie orbitopatii tarczycowej polega na łagodzeniu objawów i profilaktyce zaburzeń funkcji wzroku. Zalecane jest wtedy nawilżanie rogówki, stosowanie nawilżacza powietrza w sypialni i spanie z głową podpartą na wysokiej poduszce. Równolegle do leczenia okulistycznego prowadzone jest leczenie endokrynologiczne. Zaburzona praca tarczycy nie jest jedyną przyczyną wytrzeszczu. W przypadku zauważenia u siebie tego objawu należy udać się do specjalisty.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kiwi jest najzdrowszym owocem świata. Zjesz 1 dziennie i zauważysz 9 piorunujących zmian w organizmie
  2. Kinga Rusin apeluje do samego Prezydenta. Chodzi o skandaliczny materiał TVP
  3. GIS ostrzega przed poradami Jerzego Zięby. "Jest to działanie szczególnie groźne i niebezpieczne"
  4. Nie jesz mięsa, ale potrzebujesz białka? Lista produktów polecanych dla Ciebie
  5. Nikt nie chciał go zatrudnić przez autyzm. Teraz sam pomaga innym
  6. Słynna polska fabryka zamyka się po ponad 150 latach działalności. Jej wyroby wielu z nas ma w swoich domach

Następny artykuł