chora tarczyca
fot. https://unsplash.com/ National Cancer Institute
Autor Natalia Niewczas - 30 Sierpnia 2020

Sygnały wysyłane przez tarczycę, kiedy ma już dosyć. Nie wolno ich bagatelizować

Tarczyca w ciele człowieka zlokalizowana jest w dolnych okolicach szyi. Ten niezwykle istotny gruczoł specjalizuje się w wydzielaniu hormonów, od których zależy między innymi prawidłowa przemiana materii. Chorująca tarczyca często manifestuje zdrowotny problem dezorganizacją pracy układu nerwowego oraz pozornie nieuzasadnionym przyrostem masy ciała.

Tarczyca, choć nie jest duża, potrafi przysporzyć wielu kłopotów. Zła kondycja tarczycy może niekorzystnie odbić się nie tylko na samopoczuciu pacjenta, ale nawet zahamować wzrost u dzieci czy opóźnić proces dojrzewania. Na objawy wywoływane przez niedomagający gruczoł zawsze warto, dla własnego dobra, zwrócić szczególną uwagę.

Michał Wiśniewski wprawił swoich fanów w osłupienie. Rodzina muzyka już niedługo się powiększyMichał Wiśniewski wprawił swoich fanów w osłupienie. Rodzina muzyka już niedługo się powiększyCzytaj dalej

Chora tarczyca potrafi umiejętnie manipulować nastrojem pacjenta

Ponieważ tarczyca odpowiada między innymi za produkcję hormonów regulujących energię cieplną wewnątrz ciała, osoby szczególnie wrażliwe na niskie temperatury powinny zgłosić się na konsultację z endokrynologiem. Nieuzasadnione uczucie zimna, w tym wyraźnie chłodne ręce bądź stopy, często łączą się z występowaniem chorób tarczycy, na przykład niedoczynnością lub chorobą Hashimoto (autoimmunologicznym zapaleniem gruczołu).

Jak podaje portal medonet.pl, choroby tarczycy (zwłaszcza niedoczynność) sygnalizują swą obecność poprzez rozmaite dolegliwości takie jak nawracające zaparcia, zaburzenia widzenia czy nadmierne wydzielanie potu. O nieprawidłowym funkcjonowaniu tarczycy zawiadomią także symptomy dostrzegalne gołym okiem - obrzęki (zwłaszcza na twarzy), suchość skóry, widoczne pogorszenie kondycji włosów i paznokci lub tak zwany “syndrom brudnego łokcia”.

Dzisiaj grzeje: 1. Główny inspektor sanitarny ostrzega. Już niedługo nawet kilka tysięcy zachorowań jednego dnia
2. Rodzice uczniów wykupują jeden kluczowy produkt, ceny drastycznie idą w górę. Albo kupisz teraz, albo później wydasz fortunę

Co ważne, chorująca tarczyca wpływa również na to, co na co dzień dzieje się w umyśle pacjenta. Osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy nie tylko doświadczają poczucia chronicznego zmęczenia, ale i wyraźnego spadku ogólnego samopoczucia, niskiej samooceny czy stanów depresyjnych. Obciążony problemem zdrowotnym gruczoł może przekładać się nawet na występowanie lęków i fobii.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uwaga, wycofano popularny lek. Jeśli masz go w domu, natychmiast wyrzuć
  2. Ewa Drzyzga poprowadzi "Dzień Dobry TVN". Niewielu wie, że ma za sobą prawdziwy zdrowotny koszmar
  3. Lekarze nie zostali nawet zapytani o zdanie. Jesienią służbą zdrowia zawładnie paraliż?
  4. Najwyższy stopień zagrożenia. IMGW wydało pilny alert
  5. Polski ginekolog nie wytrzymał. Niektóre pacjentki wywołują u niego wstręt
  6. 15-latka wyglądała starzej od własnej babci. Genialna metamorfoza odmieniła jej życie. Wideo pokazuje, że efekty są zniewalające

Następny artykuł