Objawy chorej tarczycy. Nie wolno ich lekceważyć

tarczyca choroby
unsplash.com/Christin Hume
Autor Natalia Niewczas31.12.2020

Chora tarczyca da o sobie znać poprzez pojawiające się w obrębie ciała objawy. Do najczęstszych chorób dotykających ten gruczoł zaliczamy niedoczynność oraz nadczynność tarczycy. Podczas gdy pacjenci z niedoczynnością skarżą się na uczucie zimna, wysuszenie skóry oraz wzrost wagi, osoby z nadczynnością tarczycy borykają się z pobudzeniem, zaburzeniami rytmu serca czy spadkiem masy ciała.

Tarczyca to ważący od 20 do 25 gramów gruczoł. Specjalizuje się w wydzielaniu hormonów trójjodotyroniny (T3), tyroksyny (T4) i kalcytoniny. Odpowiada między innymi za regulowanie przemian metabolicznych oraz regulację gospodarki wapniowo-fosforowej organizmu. Do najczęstszych zaburzeń pracy tarczycy zaliczamy niedobór wydzielanych przez nią hormonów (niedoczynność tarczycy) bądź ich nadprodukcję (nadczynność).

Pierwsze objawy zaburzeń prawidłowego funkcjonowania tarczycy

Szacuje się, że nawet 20% obywateli Polski ma problemy ze zdrowiem tarczycy. Choroby tego narządu dotyczą głównie kobiet - u pań zaburzenia pracy tarczycy diagnozuje się nawet 9 razy częściej niż u mężczyzn.

Jak podaje portal twojezdrowie.rmf24.pl, objawy niedoczynności tarczycy to przede wszystkim spadek nastroju i ogólne osłabienie organizmu. Pacjenci doświadczają trudności ze zrzuceniem dodatkowych kilogramów bądź obserwują przyrost masy ciała.

Niedoczynność tarczycy dodatkowo sygnalizuje towarzyszące pacjentowi uczucie zimna (dłonie i stopy chorych często są zimne). Osoby z niedoczynnością mają osłabione włosy i paznokcie; niekiedy pojawia się u nich charakterystyczny syndrom “brudnego łokcia”.

Osoby, które go miały, nie powinny szczepić się na COVID-19. Eksperci wskazali nowe przeciwwskazanieOsoby, które go miały, nie powinny szczepić się na COVID-19. Eksperci wskazali nowe przeciwwskazanieCzytaj dalej

Pacjenci z nadczynnością tarczycy doświadczają natomiast zaburzeń rytmu serca. Mają skłonności do niedowagi i odczuwania pobudzenia.

Dodatkowo chorzy wykazują nietolerancję ciepła, dokucza im również drżenie rąk. U niektórych pacjentów pojawia się wytrzeszcz gałek ocznych.

Inną niezwykle poważną chorobą, która może rozwinąć się w obrębie struktur tarczycy, jest nowotwór. Zmiana często nie daje o sobie znać, nie alarmuje pacjenta wystąpieniem niepokojących objawów. Na potencjalne sygnały zaawansowanego stadium choroby zwraca uwagę profesor dr hab. Marcin Barczyński.

- Jeżeli w obrębie tarczycy, pod palcami wyczuwamy jakiekolwiek stwardnienie lub widzimy w lustrze asymetrię, powinniśmy zgłosić się do specjalisty na dalszą diagnostykę w tym kierunku. Jeżeli choroba nowotworowa jest mocno rozwinięta, chorzy zauważają takie objawy takie jak duszności, chrypka, trudności w połykaniu. Jest to związane głównie z dużym rozmiarem guza, który nacieka okoliczne struktury na szyi - uczula lekarz.

Wystąpienie jakiegokolwiek z wyżej wymienionych objawów może, ale nie musi świadczyć o rozwoju choroby tarczycy. By rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia, należy zgłosić się na konsultację ze specjalistą (w przypadku tarczycy do specjalisty chorób tarczycy - endokrynologa).

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł