Tatry: wypadek na Orlej Perci
East News/14.09.2019 n/z Tatry Wysokie, okolice Kozich Wierchow, smiglowiec TOPR fot Andrzej Iwanczuk/REPORTER
Autor Barbara Bujar - 16 Września 2020

Złe wieści. Tragiczny wypadek w Tatrach na znanym szlaku

Tatry każdego roku cieszą się ogromną popularnością wśród polskich turystów. Wielu z nich podejmuje się wyzwania i postanawia pokonać Orlą Perć, szlak uważany za najtrudniejszy w tej części pasma górskiego. W środę jeden z wędrowców, który podążał jego ścieżkami, uległ tragicznemu wypadkowi. Spadł z wysokości kilkuset metrów. Na miejscu interweniowali pracownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Tatry co roku przyciągają tysiące turystów. Szczególne zainteresowanie górskimi szlakami obserwuje się latem, kiedy słoneczna pogoda sprzyja podziwianiu pięknych widoków. Oprócz zachwytu nad okolicznym krajobrazem wędrowcy często pracują nad swoją kondycją i testują swoje umiejętności. Wielu z nich wybiera w tym celu Orlą Perć, szlak uznawany nie tylko za najpiękniejszy, ale także najtrudniejszy w tej części Tatr. Niestety, nie wszystkie podejścia kończą się szczęśliwie. W ciągu czterech lat ratownicy wyruszyli tam do ponad 400 wypadków.

Noworodek porzucony na ulicy ledwo oddychał. W jego plecach tkwił nóżNoworodek porzucony na ulicy ledwo oddychał. W jego plecach tkwił nóżCzytaj dalej

Tatry miejscem kolejnej tragedii. Nie żyje mężczyzna, który spadł z kilkuset metrów

Orla Perć to jeden z tatrzańskich szlaków przebiegający przez trzy szczyty i prowadzący z Zawratu na przełęcz Krzyżne. Mimo że jest uznawany za jeden z trudniejszych w Polsce, na jego pokonanie co roku decyduje się coraz więcej turystów. W ostatnich miesiącach zainteresowanie Orlą Percią było niesamowite. W mediach można było zobaczyć zdjęcia ukazujące ogromne kolejki oczekujących na wejście.

Jak informuje Onet, na popularnym szlaku bardzo często dochodzi niestety do groźnych wypadków. Według statystyk Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego od 2015 do 2019 roku ratownicy wyruszyli tam z pomocą do 410 osób. W przeciągu tych czterech lat zanotowano aż 18 wypadków śmiertelnych. Zdaniem naczelnika TOPR-u najczęstszą przyczyną wszystkich interwencji są poślizgnięcia turystów.

- Jak wskazują statystyki, główną przyczyną wypadków są poślizgnięcia. Czy to na mokrej skale, czy też na śniegu. Oczywiście skutkuje to upadkiem z dużej wysokości, co często kończy się śmiercią lub co najmniej poważnymi urazami zagrażającymi bezpośrednio śmiercią - powiedział w rozmowie dla Onetu.

Ratownicy TOPR-u bardzo często mają być wzywani także z powodu zabłądzeń, braku umiejętności lub odpowiedniego sprzętu górskiego oraz sytuacji, w których na turystów spadają kamienie. Nie da się pominąć upadków z wysokości. W przeciągu wskazanych czterech lat były one przyczyną 62 interwencji. Jedna z nich miała miejsce dziś. 16 września jeden z mężczyzn przemierzających Orlą Perć spadł z około 200 metrów.

Dzisiaj grzeje: 1. Już jutro wchodzi w życie nowy zakaz. Dotknie wiele osób
2.Będzie kolejna odsłona popularnego programu. Dadzą 5 tys. zł, ale pod jednym warunkiem

3. Porażająca wiadomość obiegła media. Nie żyje Bill Gates Senior

Dramatyczna akcja ratunkowa miała miejsce w środę. Mężczyzna spadł z Granatów w kierunku Czarnego Stawu Gąsienicowego z wysokości około 200 metrów. Jak ustaliła Gazeta Wyborcza, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało o wypadku około godziny 14:00. Zwłoki turysty zostały przetransportowane do Zakopanego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Na jaw wyszła dramatyczna prawda na temat Jarusia z „Chłopaków do wzięcia”. Mało kto wiedział, wstrząsające
  2. Potężny pożar w centrum Polski, dramatyczna akcja służb. Niestety, w pogorzelisku dokonano przerażającego odkrycia
  3. Niepokojące objawy u niemowlaka. Nie wolno ich bagatelizować
  4. Ile ofiar koronawirusa nie miało chorób współistniejących. Niepokojące dane
  5. Wykorzystują lukę, aby obejść obostrzenia. Nowe maseczki stają się coraz bardziej popularne
  6. Jedliście kiedyś ogórka kiszonego na chlebie posmarowanym smalcem? Zdradzamy wyjątkowy przepis

Następny artykuł