Teleanglezje na nogach i twarzy – objawy, przyczyny, leczenie

Teleanglezje na nogach i twarzy – objawy, przyczyny, leczenie
https://pixabay.com/
Autor 11.03.2021

Teleangiektazje na nogach i twarzy to stan, w którym pęknięte lub poszerzone naczynia krwionośne znajdują się w pobliżu powierzchni skóry albo błon śluzowych, tworząc wzory linii. U większości ludzi teleangiektazje nie powodują żadnych szkód dla ogólnego stanu zdrowia ani nie wymagają leczenia. Czasami mogą jednak oznaczać poważniejszą chorobę i wymagać dokładniejszej kontroli.

Przyczyny

Teleangiektazje na nogach są również znane jako pajączki, ze względu na ich wygląd przypominający odnóża pająka..

Teleangiektazje na nogach i twarzy często występują u osób o jasnej karnacji i z długotrwałą ekspozycją na słońce. Mogą wystąpić w dowolnym miejscu na ciele, ale są najbardziej widoczne na skórze, niektórych błonach śluzowych i białkach oczu.

Dokładna przyczyna teleangiektazji na nogach i twarzy jest często niejasna, ale do ich rozwoju może przyczyniać się:

 • genetyka,
 • ekspozycja na słońce i wiatr,
 • leki rozszerzające naczynia krwionośne,
 • ciąża,
 • nadmierne spożycie alkoholu,
 • uraz skóry,
 • nacięcia chirurgiczne,
 • trądzik,
 • długotrwałe stosowanie doustnych lub miejscowych kortykosteroidów.

Ryzyko wystąpienia teleangiektazji u kobiety wzrasta w czasie ciąży. Gdy ciało rośnie, aby pomieścić rozwijający się płód, wywiera znaczny nacisk na naczynia krwionośne. Terapia hormonalna i zmiany hormonalne wynikające z menopauzy lub przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych mogą również prowadzić do powstawania teleangiektazji na twarzy. Osoby starsze są również bardziej narażone na teleangiektazje, ponieważ naczynia krwionośne zaczynają słabnąć z wiekiem.

Powiązane choroby

Choroby wątroby mogą powodować teleangiektazje na nogach i twarzy.

Teleangiektazja jest czasami objawem cięższej choroby, takiej jak:

 • zespół Oslera-Webera-Rendu lub dziedziczna teleangiektazja krwotoczna (HHT) – choroba genetyczna, która prowadzi do powstawania nieprawidłowych naczyń krwionośnych w skórze,
 • zespół Klippel-Trenaunay-Weber (KTW), czyli połączenie znamion, żylaków i powiększonych komórek tkanek miękkich,
 • trądzik różowaty, który jest przewlekłą chorobą skóry powodującą zaczerwienienie i obrzęk twarzy,
 • naczyniaki – nieprawidłowe nagromadzenie naczyń krwionośnych w pobliżu powierzchni skóry,
 • zespół Sturge-Webera (SWS) – rzadkie zaburzenie, które może powodować problemy z układem nerwowym,
 • choroby wątroby,
 • choroby tkanki łącznej mogące powodować teleangiektazję na twarzy oraz w części dłoni i stóp, gdzie skóra styka się z paznokciem.

Objawy teleangiektazji na nogach i twarzy

Teleangiektazje to cienkie nitkowate linie, które są zazwyczaj różowe lub czerwone, ale bieleją pod naciskiem. Kiedy teleangiektazja pojawi się na skórze, te drobne linie mogą mieć kolor od czerwonego do niebieskiego lub fioletowego.

Zniekształcone naczynia krwionośne mają zwykle od 1 do 3 milimetrów szerokości. Zwykle są bezbolesne, ale czasem mogą powodować swędzenie i ból. Powszechnie występują na twarzy, nosie, brodzie i policzkach, gdzie mogą powodować zaczerwienienia. Teleangiektazje często występują również na klatce piersiowej, plecach, ramionach i nogach.

Diagnoza

Teleangiektazje są powszechne u osób bez problemów zdrowotnych i na ogół są wynikiem uszkodzenia słonecznego lub starzenia się.

Każdy, kto doświadcza ciężkich przypadków teleangiektazji na całym ciele ze znacznym rozszerzeniem naczyń krwionośnych, powinien skonsultować się z lekarzem. Aby ustalić, czy istnieje podstawowa choroba, dana osoba może potrzebować niektórych z następujących testów:

 • badania krwi,
 • tomografia komputerowa,
 • badania czynności wątroby,
 • skany MRI,
 • prześwietlenie rentgenowskie.

Leczenie

Lekarze często opracowują plan leczenia na podstawie wyników badań diagnostycznych.

Na przykład, jeśli przyczyną jest trądzik pospolity lub trądzik różowaty, lekarz może przepisać antybiotyk doustny lub miejscowy.

Wiele osób decyduje się na usuwanie teleangiektazji, zarówno ze względów kosmetycznych, jak i dlatego, że stan ten może powodować dyskomfort. Lekarze mogą stosować laseroterapię, skleroterapię lub operację wycięcia naczyń krwionośnych, aby usunąć teleangiektazje.

Laseroterapia jest małoinwazyjna i ogólnie skuteczna w leczeniu teleangiektazji twarzy i pękniętych naczynek. Ablacja laserowa może uszczelnić rozszerzone naczynia krwionośne. Ta procedura nie powoduje dużego bólu, a czas rekonwalescencji jest krótki.

Skleroterapia jest skuteczniejszym zabiegiem w przypadku większych żył, dlatego jest standardowym leczeniem teleangiektazji na nogach. Jest to zabieg, w ramach którego dermatolog wstrzykuje słoną wodę lub roztwór chemiczny do dotkniętych schorzeniem żył. Żyły stwardnieją i pajączki znikną. Zabieg jest skuteczny, ale może zająć dużo czasu.

Operacja może usunąć poszerzone naczynia krwionośne, ale ta procedura ma dłuższy okres rekonwalescencji i powoduje znaczny ból.

Rokowania

Niektóre przyczyny teleangiektazji nie ustąpią. Jednak leczenie może pomóc usunąć wszelkie pojawiające się nowe teleangiektazje.

Po zabiegu pacjenci mogą powrócić do normalnej aktywności, ale powinni chronić leczone miejsca przed działaniem promieni słonecznych do czasu powrotu koloru skóry do normy. Jeśli pojawią się pęcherze lub strupy najlepiej delikatnie oczyścić skórę i nałożyć maść antyseptyczną. Lekarz może przepisać antybiotyk, ale korzystne mogą być również leki przeciwbakteryjne dostępne bez recepty.

Źródła:

1. Goldman, Mitchel P (1995). Sclerotherapy treatment of varicose and telangiectatic leg veins (2nd ed.). St. Louis: Mosby

2. Ruckley, C.V.; Evans, C.J.; Allan, P.L.; Lee, A.J.; Fowkes, F.G.R. (2008). "Telangiectasia in the Edinburgh Vein Study: Epidemiology and Association with Trunk Varices and Symptoms". European Journal of Vascular and Endovascular Surgery. 36

Następny artykuł