Zapisałeś się na teleporadę do lekarza? Ujawniamy, jak musisz się przygotować

teleporada
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Konrad Bińczyk14.11.2020

Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej przygotowało poradnik, w którym informuje, jak przygotować się do teleporady z lekarzem. Ważne jest, aby zapisać m.in. przyjmowane leki i objawy, które nas niepokoją

Zdalne konsultacje z lekarzem, czyli teleporady, to jeden z wielu sposobów na walkę z epidemią koronawiursa. Jednak rozmowy z lekarzem na odległość nie powinniśmy prowadzić będąc nieprzygotowanym. Dlatego też Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej w konsultacji z lekarzami rodzinnymi wydało praktyczny poradnik.

Obrazy Pacjenci.pl"Zamknijcie okna, zostańcie w domach". Pilny apel służb porządkowych, zagrożenie dla życia i zdrowiaCzytaj dalej

Teleporada w pigułce

Przed rozpoczęciem teleporady należy zmierzyć swoją temperaturę, przygotować wyniki badań z ostatnich tygodni, zapisać na kartce niepokojące nas objawy i zrobić rozpiskę leków, które przyjmujemy.

Lekarze rodzinni podkreślają także, że warto, aby osobie starszej korzystającej z teleporady towarzyszył ktoś z rodziny. Medycy uspokajają, że jeśli teleporada okaże się niewystarczająca, pacjent nie powinien się bać wizyty w gabinecie lekarskim. Każde takie miejsce jest bowiem dezynfekowane, a personel medyczny pracuje w środkach ochronnych.

- Teleporada udzielona w sposób prawidłowy, jest korzystnym narzędziem dla pacjenta, zwłaszcza chorego przewlekle, który może skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym wyniki badań, omówić niepokojące objawy lub ustalić termin wizyty osobistej, jeżeli zachodzi taka konieczność - informuje cytowana przez portal twojezdrowie.rmf24.pl dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

Dzisiaj grzeje: 1.23 listopada Polaków obejmie nowe obostrzenie. Dotknie tysiące osób nie tylko z naszego kraju
2.Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjami
3.Przez 26 dni sam walczył z koronawirusem. Zdradził swój sekret, jak wrócił do zdrowia

Szpital odmówił przyjęcia 12-letniej dziewczynki. Powód decyzji woła o pomstę do niebaSzpital odmówił przyjęcia 12-letniej dziewczynki. Powód decyzji woła o pomstę do niebaCzytaj dalej

Teleporada - nowa forma kontaktu z lekarzem

Co ważne, w trakcie teleporady należy także mieć przygotowany numer PESEL oraz wynik z pomiaru ciśnienia tętniczego. Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej dodaje, że w trakcie zdalnej konsultacji należy rzeczowo odpowiadać na pytania lekarza.

Nie pomijać faktów, które mogą się nam wydawać błahe i nie zatajać żadnych faktów. W trakcie rozmowy lekarz może zlecić pacjentowi samobadanie. Dlatego jeśli nasze schorzenie nie pozwala nam na pełną aktywność, kluczowym jest, aby podczas teleporady towarzyszył nam ktoś bliski.

Na podstawie zdalnej konsultacji lekarz może wystawić e-receptę, skierowanie na dalsze badania diagnostyczne lub zwolnienie z pracy, które zostanie przesłane do ZUS.

Lekarz można nas również skierować na dalsze badania już w placówce ochrony zdrowia.

- Proszę się nie obawiać wizyt w placówkach ochrony zdrowia. Personel medyczny pracuje w środkach ochrony osobistej, miejsce kontaktu jest dezynfekowane, a pacjenci są proszeni o wizyty w maseczkach i o dezynfekowanie dłoni. (...) Musimy zrobić wszystko, żeby choroby przewlekłe były diagnozowane i leczone, niezależnie od tego jak długo jeszcze będzie trwała pandemia. My - lekarze rodzinni, staramy się zapewnić jak najlepszą opiekę wszystkim pacjentom - dodaje dr Agnieszka Mastalerz-Migas cytowana przez portal twojezdrowie.rmf24.pl.

Zgroza w polskim szpitalu. Nietrzeźwy lekarz rzucił się na pacjenta, musiała interweniować policjaZgroza w polskim szpitalu. Nietrzeźwy lekarz rzucił się na pacjenta, musiała interweniować policjaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kinga Rusin rzuciła wszystko i spakowała walizki. Gwiazda TVN przeprowadziła się do miejsca, które tłumnie odwiedzane jest przez setki wczasowiczów
  2. Największe kosmiczne zderzenie w historii naszej galaktyki. Odkrycie wprawiło astronomów w osłupienie
  3. Nieprzyjemna dolegliwość, którą może powodować noszenie maseczki. Eksperci o syndromie MADE
  4. Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje polska aktorka
  5. Awaria w elektrowni atomowej na Białorusi. Litwini masowo kupują jod, czy grozi nam drugi Czarnobyl?
  6. 14 owczarków niemieckich otoczyło małą dziewczynkę. Ojciec wszystko nagrał
  7. Wyciekło nagranie ze szpitala w Poznaniu. Obywatele i obywatelki dowiedzieli się prawdy

Następny artykuł