teleporady problemy
pixabay.com/Engin_Akyurt
Autor Natalia Niewczas - 15 Października 2020

Pacjenci mają dość, ujawnili bulwersującą praktykę lekarzy. Chodzi o teleporady

Epidemia zmusiła władze do wprowadzenia nietuzinkowych rozwiązań, jednym z nich okazały się teleporady. Choć pomysł telefonicznych konsultacji z lekarzem od początku budził w obywatelach Polski duże emocje, rozwiązanie ostatecznie znalazło swoje miejsce w codzienności i funkcjonuje do dziś. Na co coraz liczniej zwracają jednak uwagę pacjenci, taki sposób poradzenia sobie z problematyczną kwestią nie jest optymalny.

Z założenia teleporady miały pomagać w leczeniu pacjentów, a nie je utrudniać. Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna. Pacjenci coraz częściej mówią o problemach, jakie napotykają, korzystając z telefonicznych konsultacji. W niektórych przypadkach osoby z objawami infekcji są zmuszone czekać nawet tydzień na to, by porozmawiać z lekarzem przez kilka minut.

Lekarze rodzinni mają bardzo ważny apel. Każdy powinien się z nim zapoznaćLekarze rodzinni mają bardzo ważny apel. Każdy powinien się z nim zapoznaćCzytaj dalej

Pacjenci alarmują: teleporady nie zawsze zdają egzamin

Na pierwszy rzut oka teleporady wydają się niezwykle wygodnym rozwiązaniem, ich zaletą jest także zminimalizowanie potencjalnego ryzyka zakażenia COVID-19. Z drugiej strony, jak donoszą korzystający z nich pacjenci, na medyczną konsultację nierzadko przychodzi im czekać całe siedem dni. Jak na polskie realia tydzień to w przypadku wizyty u specjalisty, na przykład kardiologa, niedużo - sprawa ma się jednak inaczej, gdy w grę wchodzi gorączka, wyraźne objawy infekcji czy pilna potrzeba zwolnienia od lekarza rodzinnego.

Jak podaje portal rmf24.pl, jednym z głównych problemów w rozwiązaniu uwzględniającym teleporady stał się czas oczekiwania na rozmowę z lekarzem. Nie każdy pacjent ma możliwość podjęcia pracy zdalnej, a co za tym idzie, dochodzi do sytuacji, w których osoba z objawami infekcji musi wychodzić z domu, stwarzając potencjalne zagrożenie dla zdrowia innych obywateli.

W związku z zaistniałymi trudnościami pacjenci próbują zapisać się do innych przychodni i niekiedy sami poddają się dobrowolnej izolacji w domu. Skierowanie na testy potwierdzające lub wykluczające obecność koronawirusa są bowiem wypisywane przez lekarzy POZ - brak teleporady oznacza zatem brak wyniku badania i brak oficjalnego objęcia kwarantanną.

Dzisiaj grzeje: 1.Koronawirus może przenosić się w nowy sposób. Zmieniono wytyczne
2.Rosyjski kosmonauta udostępnił nagranie z UFO? Tajemniczy obiekt nad Ziemią
3.Nowy objaw koronawirusa. Dotyka wyłącznie mężczyzn, chodzi o miejsca intymne

Lekarze biją na alarm. Podobne objawy zdradzają, że mogłeś mieć koronawirusa, trzeba wiedziećLekarze biją na alarm. Podobne objawy zdradzają, że mogłeś mieć koronawirusa, trzeba wiedziećCzytaj dalej

Do Narodowego Funduszu Zdrowia masowo wpływają skargi uwzględniające długi czas oczekiwania na teleporadę. NFZ może wówczas przeprowadzić kontrolę lub nałożyć karę. Niestety nawet przedstawiciele NFZ nie zawsze są w stanie dodzwonić się do poszczególnych placówek medycznych, o czym informuje rzecznik jednostki.

- Do tej pory sprawdziliśmy ponad 9 tysięcy placówek w całym kraju w związku z sygnałami, które spływają do nas od pacjentów, weryfikujemy możliwość telefonicznego kontaktu z placówką medyczną i tryb rejestracji do lekarza. W tej chwili mamy zidentyfikowane ponad 480 placówek, z którymi występuje utrudniony kontakt telefoniczny. To są też placówki, do których nie udało nam się dodzwonić albo dodzwoniliśmy się po wielu próbach - przekazuje Sylwia Wądrzyk.

Gdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem? Eksperyment amerykańskich naukowców nie pozostawia złudzeńGdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem? Eksperyment amerykańskich naukowców nie pozostawia złudzeńCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagła, dramatyczna decyzja Ryanair. Nie mieli wyboru, chodzi też o Polskę
  2. Potwierdzone: Roman Giertych zatrzymany przez CBA. Wzięli go z zaskoczenia
  3. Lekarze biją na alarm. Potrzebne są natychmiastowe kroki
  4. Śmierć dwóch nauczycieli wstrząsnęła Polską. Pedagodzy obawiają się o swoje życie
  5. Zarażona kobieta uciekła ze szpitala. Wysłano za nią policję
  6. Świetne wieści z Chin. Jest nadzieja dla Polski, specjaliści nie mają złudzeń

Następny artykuł