temperatura_pomiar
pixabay_guvo59
Autor Damian Witoń - 11 Lutego 2020

Popularne badanie wykonywane w domu. Wiele osób popełnia przy nim błąd

Temperatura daje wiele cennych wskazówek na temat stanu organizmu człowieka. Kiedy znacząco odbiega od normy jest to oznaką, że dzieje się z nim coś niedobrego. Żeby jednak uznać pomiar ciepłoty ciała za wiarygodny, należy wiedzieć jak poprawnie go wykonać,

Temperatura ciała jest cennym źródłem informacji na temat jego kondycji. Kiedy odbiega od normy, z naszym organizmem dzieje się prawdopodobnie coś złego. Jej pomiar nie jest raczej skomplikowany i nie wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu. Mimo tego niektórzy popełniają błędy podczas jego wykonywania.

12-latek przyłapany na kradzieży. Reakcja jego rodziców odbiera mowę12-latek przyłapany na kradzieży. Reakcja jego rodziców odbiera mowęCzytaj dalej

Temperatura może ostrzec nas, gdy z naszym zdrowiem dzieje się coś niedobrego. Trzeba jednak wiedzieć, jak mierzyć ją w prawidłowy sposób

Chociaż pomiar temperatury wydaje się wielu osobom banalnie prostą czynnością, to niestety można popełnić przy nim kilka błędów, które sprawią, że otrzymane wyniki nie będą wiarygodne. Większość ludzi wie zapewne, że prawidłowa ciepłota ciała wynosi 36,6 stopni Celsjusza, a jeśli przekroczy 38 stopni uznana zostać może za stan gorączkowy. Bardzo mało osób posiada natomiast wiedzę, o tym, że normy dla wyników pomiarów przeprowadzonych określonym sposobem mogą od siebie odbiegać.

Jak podaje portal medme.pl, mierząc temperaturę ciała, należy wiedzieć, że jej prawidłowa wartość będzie uzależniona od miejsca pomiaru. I tak na przykład, jeżeli mierzymy ciepłotę ciała dziecka termometrem doodbytniczo, norma wynosi od 36,6 do 38 stopni Celsjusza, a więc z pozoru wysoka wartość 38 stopni wcale nie musi dawać powodów do niepokoju. Z kolei w przypadku pomiaru w jamie ustnej za normalną uznawana jest temperatura w zakresie od 35,5 do 37,5 stopni Celsjusza.

Pewne problemy pojawiają się również przy używaniu termometrów bezdotykowych, które są coraz bardziej popularne na rynku. Zdarza się, że ich użytkownicy nie wiedzą, jaka jest prawidłowa odległość, która musi być zachowana między sprzętem a czołem człowieka, aby pomiar był wiarygodny. Według oficjalnych zaleceń producentów jest to około 5 centymetrów. Jeżeli przekroczymy znacznie rekomendowany dystans, urządzenie może podać temperaturę otoczenia zamiast ciała człowieka.

Trzeci błąd, który jest bardzo często spotykany, występuje przy użyciu termometrów cieczowych. Należy pamiętać, że aby pomiar z wykorzystaniem takiego typu miernika był wykonany poprawnie, musi przebiegać nieprzerwanie przez około 5 minut. Nie zaleca się zatem stosowania termometrów cieczowych w przypadku dzieci, które mogą nie wytrzymać w bezruchu niezbędnej ilości czasu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje gwiazdor TVP. Widzowie go kochali, poruszające słowa Marty Manowskiej
  2. Elżbieta Jaworowicz ma sporo za uszami. Sprawą zajęła się Rada Etyki Mediów
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Polacy masowo piją ją każdego dnia. Jest trucizną, która dewastuje nasz organizm

Następny artykuł