Kiedy wykonać test na koronawirusa? Ekspert tłumaczy i podaje konkretne objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę

test COVID-19
pixabay.com/Bokskapet
Autor Natalia Niewczas27.11.2020

Profesor Włodzimierz Gut jest zdania, że test na koronawirusa należy wykonać w momencie, w którym szansa na otrzymanie wiarygodnego wyniku jest największa. W ocenie eksperta najlepszy czas to zatem ok. 5 dni po zakażeniu. Wskazaniem do badania jest jednocześnie wystąpienie typowych dla infekcji objawów takich jak gorączka czy kaszel.

By uzyskać wiarygodny wynik testu na obecność koronawirusa, tłumaczy ekspert, należy odczekać do 6 dni po potencjalnie niebezpiecznej epidemiologicznie sytuacji. W czasach pandemii COVID-19 wskazaniem do wykonania badania jest również pojawienie się niepokojących objawów. Ich częstotliwość w poszczególnych przypadkach jest zróżnicowana; największy odsetek pacjentów skarży się jednak na gorączkę (nawet 99% zachorowań na COVID-19).

Rada Ministrów wydała nowe rozporządzenie. Dotyczy świąt Bożego Narodzenia, wielu Polaków się wścieknieRada Ministrów wydała nowe rozporządzenie. Dotyczy świąt Bożego Narodzenia, wielu Polaków się wścieknieCzytaj dalej

Kiedy wykonać test na koronawirusa? Podpowiada polski ekspert

Profesor Włodzimierz Gut, ekspert z dziedziny wirusologii, podkreśla, iż z wykonaniem testu na koronawirusa należy poczekać na moment, w którym szansa na otrzymanie wiarygodnego wyniku będzie największa. Zdaniem specjalisty następuje on po ok. 5-6 dniach od chwili zakażenia. W tym przypadku kluczowe może okazać się prześledzenie własnej aktywności i kontaktów z innymi.

Jak podaje portal zdrowie.pap.pl, ocena potencjalnego zagrożenia wynikającego z podejmowanych kontaktów międzyludzkich może być jednak niezwykle trudna. Pacjent powinien zwrócić wówczas uwagę na występowanie niepokojących objawów. Ich pojawienie się to wystarczający powód, by rozważyć wykonanie testu na koronawirusa.

COVID-19 najczęściej występuje z trzema głównymi objawami: podwyższoną temperaturą ciała, kaszlem i zmęczeniem. Gorączkę obserwuje się nawet u 99% zakażonych patogenem pacjentów, kaszel u ok. 60%, podczas gdy zmęczenie - u ok. 50%.

Trzy typowe objawy nie wykluczają jednak współistnienia innych symptomów. Warto zwrócić uwagę na takie sygnały alarmowe jak duszności (ma je nawet 40% chorych), łatwe do pomylenia z grypą bóle mięśni istawów, ból głowy czy ból gardła.

Wskazaniem do wykonania testu na koronawirusa może być także pojawienie się krwioplucia bądź wymiotów. Niepokojąca jest również biegunka oraz utrata węchu i smaku.

Przed wykonaniem testu warto skonsultować się z lekarzem lub najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną. Rozmowa może pomóc w podjęciu decyzji.

Dzisiaj grzeje:
1.Od jutra ważna zmiana w obostrzeniach. Lekarze łapią się za głowy, wielu Polaków odetchnie jednak z ulgą
2.Współwięźniarki były zgodne, co trzeba zrobić z mamą Madzi. Wszystko trwało kilka dni, powalające
3.Rodzina przez 3 dni błagała o przyjazd karetki do chorej 15-latki. Za każdym razem słyszeli odmowę, niestety finał okazał się tragiczny

Ministerstwo Zdrowia nagle zmieniło zdanie. Podali nowe, uaktualnione statystyki na temat epidemii w PolsceMinisterstwo Zdrowia nagle zmieniło zdanie. Podali nowe, uaktualnione statystyki na temat epidemii w PolsceCzytaj dalej

W czwartek 26 listopada Ministerstwo Zdrowia przekazało, iż w ciągu ostatniej doby wykonano 45 tys. testów potwierdzających lub wykluczających zakażenie koronawirusem. Tym samym przetestowano nieco ponad 44 tys. osób.

Tego samego dnia raport resortu zdrowia uwzględnił 16 687 nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Ministerstwo potwierdziło również śmierć 580 chorych na COVID-19 pacjentów.

Edyta Górniak po raz kolejny zaskoczyła. Jej słowa na temat obowiązkowych szczepień wywołały burzę w sieciEdyta Górniak po raz kolejny zaskoczyła. Jej słowa na temat obowiązkowych szczepień wywołały burzę w sieciCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Black Friday: zostały tylko 2 dni aby upolować najtańsze wakacje. Schodzą jak świeże bułeczki. Warto się pospieszyć
  3. Ogromne zamieszanie w sklepie Morele. Użytkownicy są wściekli, nie pozostawiają suchej nitki na sprzedawcy
  4. Pojawiają się, gdy przeszliśmy COVID-19 bezobjawowo. Sygnały wysyłane przez organizm po walce z koronawirusem
  5. Całą noc musiał spędzić w karetce. Wstrząsająca relacja pacjenta
  6. Wspiera układ odpornościowy i poprawia pracę żołądka. Prosty, domowy przepis na zakwas z imbiru
  7. "Miała wziąć z nim ślub. Gdy na nagraniu odkryła, co robi z jej psami natychmiast zerwała zaręczyny"
  8. Leśnicy pracowali w lesie. Porażające znalezisko odebrało im mowę, grom z jasnego nieba

Następny artykuł