Test na COVID-19 w każdej karetce? Ministerstwo Zdrowia przygotowało nowy projekt

test ratownik
pixabay.com/arembowski
Autor Natalia Niewczas27.11.2020

Ministerstwo Zdrowia przygotowało nowy projekt dotyczący testów antygenowych na koronawirusa. Gdyby zmiana weszła w życie, ratownicy mogliby przeprowadzać badanie jeszcze w karetce, a co szczególnie istotne, przy każdej interwencji. Pomysł już ma swoich zwolenników i przeciwników; niektórzy przedstawiciele służby zdrowia są zdania, że takie rozwiązanie ułatwiłoby pracę ratowników. Przeciwna strona obawia się uzyskania efektu odwrotnego do zamierzonego.

  • Resort zdrowia chce, aby w każdej karetce była możliwość przeprowadzenia testu na koronawirusa.
  • Projekt nowelizacji ustawy podzielił środowisko ratowników medycznych.
  • Minister Adam Niedzielski tłumaczy, że chodzi o usprawnienie działania zespołów ratownictwa medycznego.


Nowy projekt Ministerstwa Zdrowia zakłada możliwość przeprowadzenia antygenowych testów na koronawirusa jeszcze w karetce pogotowia. Testy antygenowe, zgodnie z zapowiedziami resortu zdrowia, są ważną częścią strategii na walkę z epidemią COVID-19 w Polsce. Od testu PCR różni się tym, że wykrywa białka wirusa w organizmie, a nie materiał genetyczny patogenu.

Od jutra ważna zmiana w obostrzeniach. Lekarze łapią się za głowy, wielu Polaków odetchnie jednak z ulgąOd jutra ważna zmiana w obostrzeniach. Lekarze łapią się za głowy, wielu Polaków odetchnie jednak z ulgąCzytaj dalej

Propozycja MZ: test na koronawirusa jeszcze w karetce

Niewykluczone, że niebawem uprawnienia do wykonywania testów na koronawirusa w karetce otrzymają ratownicy medyczni - informacje portal Wirtualna Polska.

Zmiana zakłada przyznanie ratownikom uprawnień do pobrania materiału z górnych dróg oddechowych pacjenta, a tym samym wykonanie antygenowego testu na obecność koronawirusa. Wykonanie badania byłoby możliwe przy każdej interwencji ratowników.

- Wprowadzenie tej zmiany spełnia oczekiwania środowiska ratowników medycznych - przekazało portalowi WP Biuro Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

Jeden z warszawskich ratowników medycznych podchodzi do projektu MZ z entuzjazmem. Ocenia, że takie rozwiązanie może być “krokiem do przodu”.

- Generalnie, jeśli wykonana procedura będzie ułatwiała logistykę z pacjentem, to jestem na tak - mówi Jakub Pawlak w rozmowie z WP.

Jednocześnie ratownik zauważa, że odpowiednie przeszkolenie personelu to odrębna sprawa. Na ten moment bowiem pracownicy pogotowia nie posiadają właściwego przygotowania.

Dzisiaj grzeje:
1.Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
2.Pojawiają się, gdy przeszliśmy COVID-19 bezobjawowo. Sygnały wysyłane przez organizm po walce z koronawirusem
3.Rzecznik MZ ujawnił, czy policja będzie kontrolować Polaków w Wigilię. Powiedział również o karach
4.Naukowcy dokonali niesamowitego odkrycia. Chodzi o pochodzenie koronawirusa

Wydawało się, że 13-latek łagodnie przechorował COVID-19. Koszmar zaczął się 2 tygodnie późniejWydawało się, że 13-latek łagodnie przechorował COVID-19. Koszmar zaczął się 2 tygodnie późniejCzytaj dalej

Wśród pracowników pogotowia ratunkowego nie brakuje jednak głosów na “nie”. Właśnie takie stanowisko przedstawia Wojciech Skotnicki, ratownik ze Szczecina.

- Pierwsze słyszę, by pomysł wykonywania testów był spełnieniem naszych oczekiwań. (...) Obarczenie zespołów koniecznością wykonywania testów u pacjentów w chwili, gdy zespołów i tak już brakuje z powodu przeciążenia obecnymi wezwaniami, zakrawa na jakieś kuriozum - mówi ratownik.

Minister zdrowia Adam Niedzielski cytowany przez WP tłumaczy, że resort chce usprawnić działania zespołów ratownictwa medycznego.

Rada Ministrów wydała nowe rozporządzenie. Dotyczy świąt Bożego Narodzenia, wielu Polaków się wścieknieRada Ministrów wydała nowe rozporządzenie. Dotyczy świąt Bożego Narodzenia, wielu Polaków się wścieknieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Atak zimy już w ten weekend. Zapowiadają śnieg i mróz, lepiej zrezygnować z podróży
  2. Znalazł sposób, jak obejść obostrzenia. Wszystko opowiedział. Właściciel hotelu jednak przyjmie gości
  3. Wmawiano nam nieprawdę. Ujawniono ważne informacje o graczach, wyniki badań są jednoznaczne
  4. Całą noc musiał spędzić w karetce. Wstrząsająca relacja pacjenta
  5. Wspiera układ odpornościowy i poprawia pracę żołądka. Prosty, domowy przepis na zakwas z imbiru
  6. Przyłapała wiewiórkę po kilku głębszych. Zjadła o jedną sfermentowaną gruszkę za dużo
  7. Odziedziczył po dziadku zamurowany garaż. Kiedy zajrzał do środka, przeżył wstrząs, nie miał o niczym pojęcia

Następny artykuł