Test na COVID-19 w każdej karetce? Ministerstwo Zdrowia przygotowało nowy projekt

Ministerstwo Zdrowia przygotowało nowy projekt dotyczący testów antygenowych na koronawirusa. Gdyby zmiana weszła w życie, ratownicy mogliby przeprowadzać badanie jeszcze w karetce, a co szczególnie istotne, przy każdej interwencji. Pomysł już ma swoich zwolenników i przeciwników; niektórzy przedstawiciele służby zdrowia są zdania, że takie rozwiązanie ułatwiłoby pracę ratowników. Przeciwna strona obawia się uzyskania efektu odwrotnego do zamierzonego.
- Resort zdrowia chce, aby w każdej karetce była możliwość przeprowadzenia testu na koronawirusa.
- Projekt nowelizacji ustawy podzielił środowisko ratowników medycznych.
- Minister Adam Niedzielski tłumaczy, że chodzi o usprawnienie działania zespołów ratownictwa medycznego.
Nowy projekt Ministerstwa Zdrowia zakłada możliwość przeprowadzenia antygenowych testów na koronawirusa jeszcze w karetce pogotowia. Testy antygenowe, zgodnie z zapowiedziami resortu zdrowia, są ważną częścią strategii na walkę z epidemią COVID-19 w Polsce. Od testu PCR różni się tym, że wykrywa białka wirusa w organizmie, a nie materiał genetyczny patogenu.
Propozycja MZ: test na koronawirusa jeszcze w karetce
Niewykluczone, że niebawem uprawnienia do wykonywania testów na koronawirusa w karetce otrzymają ratownicy medyczni - informacje portal Wirtualna Polska.
Zmiana zakłada przyznanie ratownikom uprawnień do pobrania materiału z górnych dróg oddechowych pacjenta, a tym samym wykonanie antygenowego testu na obecność koronawirusa. Wykonanie badania byłoby możliwe przy każdej interwencji ratowników.
- Wprowadzenie tej zmiany spełnia oczekiwania środowiska ratowników medycznych - przekazało portalowi WP Biuro Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.
Jeden z warszawskich ratowników medycznych podchodzi do projektu MZ z entuzjazmem. Ocenia, że takie rozwiązanie może być “krokiem do przodu”.
- Generalnie, jeśli wykonana procedura będzie ułatwiała logistykę z pacjentem, to jestem na tak - mówi Jakub Pawlak w rozmowie z WP.
Jednocześnie ratownik zauważa, że odpowiednie przeszkolenie personelu to odrębna sprawa. Na ten moment bowiem pracownicy pogotowia nie posiadają właściwego przygotowania.
Dzisiaj grzeje:
1.Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
2.Pojawiają się, gdy przeszliśmy COVID-19 bezobjawowo. Sygnały wysyłane przez organizm po walce z koronawirusem
3.Rzecznik MZ ujawnił, czy policja będzie kontrolować Polaków w Wigilię. Powiedział również o karach
4.Naukowcy dokonali niesamowitego odkrycia. Chodzi o pochodzenie koronawirusa
Wśród pracowników pogotowia ratunkowego nie brakuje jednak głosów na “nie”. Właśnie takie stanowisko przedstawia Wojciech Skotnicki, ratownik ze Szczecina.
- Pierwsze słyszę, by pomysł wykonywania testów był spełnieniem naszych oczekiwań. (...) Obarczenie zespołów koniecznością wykonywania testów u pacjentów w chwili, gdy zespołów i tak już brakuje z powodu przeciążenia obecnymi wezwaniami, zakrawa na jakieś kuriozum - mówi ratownik.
Minister zdrowia Adam Niedzielski cytowany przez WP tłumaczy, że resort chce usprawnić działania zespołów ratownictwa medycznego.
ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:
- Atak zimy już w ten weekend. Zapowiadają śnieg i mróz, lepiej zrezygnować z podróży
- Znalazł sposób, jak obejść obostrzenia. Wszystko opowiedział. Właściciel hotelu jednak przyjmie gości
- Wmawiano nam nieprawdę. Ujawniono ważne informacje o graczach, wyniki badań są jednoznaczne
- Całą noc musiał spędzić w karetce. Wstrząsająca relacja pacjenta
- Wspiera układ odpornościowy i poprawia pracę żołądka. Prosty, domowy przepis na zakwas z imbiru
- Przyłapała wiewiórkę po kilku głębszych. Zjadła o jedną sfermentowaną gruszkę za dużo
- Odziedziczył po dziadku zamurowany garaż. Kiedy zajrzał do środka, przeżył wstrząs, nie miał o niczym pojęcia