testy na koronawirusa
fot. https://unsplash.com/ Ani Kolleshi
Autor Natalia Niewczas - 10 Sierpnia 2020

MZ przyznało się do poważnego błędu. Jest oświadczenie szpitala

Testy potwierdzające lub wykluczające obecność koronawirusa należą do jednych z podstawowych narzędzi umożliwiających monitorowanie rozwoju pandemii. Jak pokazują wykresy, łączna ilość przeprowadzonych w Polsce badań wynosi ponad dwa miliony. Niestety w wyniku poważnego błędu od tej ogromnej sumy należy odjąć ponad 200 tysięcy z nich.

Testy na obecność koronawirusa uwzględnione w ogólnodostępnych statystykach okazały się nieważne - na szczęście nie wszystkie. W wyniku pomyłki do codziennych raportów niepotrzebnie dodawano znaczące ilości wykonanych badań, co niesłusznie zwiększało ich łączną ilość. Teraz resort orzekł nieważność ok. 230 tysięcy testów.

Szumowski krytykuje osoby podważające istnienie epidemii. Szumowski krytykuje osoby podważające istnienie epidemii. "Radzę zastanowić się, nad swoim zdrowiem psychicznym"Czytaj dalej

Testy okazały się nieważne

O niewłaściwym podliczaniu testów dnia 8 sierpnia poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Chodzi o badania wykonane przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Zawyżający statystykę błąd pojawił się w raportach sporządzanych przez laboratorium Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Według doniesień portalu medonet.pl 230 tysięcy niesłusznie ujętych w statystykach testów stanowi ok. 10% wszystkich wykonanych na terenie naszego kraju badań w kierunku COVID-19. Informacje potwierdza wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Marek Bogusławski. Wicemarszałek wyjaśnia, że nie doszło do jednorazowej pomyłki - ten sam błąd powtarzał się w raporcie przez kilka miesięcy.

- W codziennym raporcie podawano sumę wszystkich wykonanych badań, a nie tylko te, które zostały przeprowadzone danego dnia. Załóżmy, że do danego dnia było wykonanych 1700 testów, a w kolejnym zrobiono 40, sumowano je i raportowano 1740 jednego dnia - tłumaczy Marek Bogusławski.

Dzisiaj grzeje: 1. Zaskakujące obostrzenia dotyczące wesel. Słowa Szumowskiego porażają
2. Poważna awaria w popularnym banku. Tysiące Polaków odciętych od usług

Wojewódzki Szpital Zespolony dnia 8 sierpnia opublikował na swojej stronie internetowej stosowny komunikat. Władze szpitala wyjaśniają, że każde wykonujące badania na obecność koronawirusa laboratorium musi przekazywać dane do centralnego systemu informatycznego. Jednocześnie odrębnie wpisuje się informacje dotyczące liczby przeprowadzonych badań i ilości biorących w nich udział pacjentów. Władze szpitala wspominają również, że na terenie placówki dziennie przeprowadzanych jest ok. 120 badań.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wszyscy mieli nadzieję do samego końca. Niestety, właśnie przekazano smutne informacje, nie żyje
  2. Juror "X Factor" miał wypadek. Gwiazdor przeszedł operację
  3. Gigantyczna pomyłka Ministerstwa Zdrowia. Raport, który zwala z nóg
  4. Chciała tylko wyciągnąć zabawki swojej córki z wody. Tragiczna śmierć 39-latki
  5. Tragiczne wiadomości obiegły media. Nie żyje 230 osób, z każdym dniem ofiar przybywa
  6. 16 lat temu Angelina Jolie adoptowała chłopca z Kambodży. Jak wygląda dzisiaj?

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł