Laboratoria już nie wyrabiają. Pojawił się poważny problem

testy na kronawirus: laboratoria nie wyrabiają
unsplash Emin BAYCAN
Autor Klaudia Gaicka03.11.2020

Problemy w laboratoriach utrudniają wykonywanie testów na koronawirusa. Eksperci tłumaczą, dlaczego ich zdaniem nie da się wykonywać już więcej testów. Niestety, lecz kwestie, które poruszają, wydają się nie do przejścia.

Dziennik Gazeta Prawna poinformował, jak wyglądają aktualnie realia dotyczące testów na koronawirusa. Okazuje się, że lista problemów, z którymi mierzą się na co dzień laboratoria zajmujące się badaniami próbek, cały czas rośnie. Wzrost ten jest zapewne współmierny do wzrostu epidemii w kraju. Z każdym dniem ilość aktywnych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 wzrasta. To przez to, że diagnozowanych jest dużo więcej pacjentów, niż tych, którym udaje się w ciągu doby wygrać walkę z chorobą.

Eksperci ostrzegają: druga fala zachorowań nie jest ostatnią. Podali, kiedy możemy spodziewać się następnejEksperci ostrzegają: druga fala zachorowań nie jest ostatnią. Podali, kiedy możemy spodziewać się następnejCzytaj dalej

Problemy w laboratoriach utrudniają wykonywanie testów na koronawirusa. Brakuje sił przerobowych

Przykładowo drugiego listopada ogłoszono aż 15578 nowych zakażeń, w tym samym czasie wyzdrowiało jedynie 7818 pacjentów. Niestety, lecz ten bilans sprawia, że służba zdrowia zmaga się z coraz większą ilością chorych, którzy potrzebują pomocy. Ostatni odwrotny bilans (kiedy ozdrowieńców było więcej niż nowo zakażonych) mogliśmy obserwować na początku września.

Laboratoria, w których badane są próbki chorych na koronawirusa, nie dają już rady. Przekłada się to na długość czasu, który potrzebny jest, aby pacjent otrzymał wynik testu. Może on trwać nawet około tygodnia.

- Założyliśmy jednak bardzo jasno - nie przyjmujemy więcej, niż możemy wykonać w ciągu 24 godzin - mówi DGP kierownik jednego ze stołecznych laboratoriów.

Jak podaje portal Polsatnews.pl, wiele placówek już nie przyjmuje w ogóle nowych zleceń, a nawet ogranicza dotychczasową współpracę. Jako powód podają brak mocy przerobowych. To ogromny problem, który w każdej chwili może dotyczyć także nas samych.

Tomasz Anyszek, pełnomocnik zarządu ds. medycyny laboratoryjnej w spółce Diagnostyka w rozmowie z dziennikarzami dziennika stwierdził, że przybywa nie tylko badań zleconych przez lekarzy rodzinnych, lecz także wielu chorych decyduje się prywatnie wykonać sobie badanie. Dzieje się tak, ponieważ dostanie się teraz do lekarzy POZ stanowi w niektórych regionach spory problem.

Dzisiaj grzeje: 1.Prof. Horban ostrzega. Wyznał, kiedy może czekać nas lockdown
2.Fatalny wypadek na autostradzie. Tysiące zwierząt nie dostaną teraz jedzenia, nic nie można uratować
3. Szpitale znalazły się w martwym punkcie. Ani jednego wolnego respiratora w całym regionie

Lekarze biją na alarm. Jeśli masz niedobór jednej rzeczy, możesz zachorować na Covid-19, można ją uzupełnić w banalny sposóbLekarze biją na alarm. Jeśli masz niedobór jednej rzeczy, możesz zachorować na Covid-19, można ją uzupełnić w banalny sposóbCzytaj dalej

Słowa eksperta potwierdziła także Doktor Matylda Kłudkowska z Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych. Jej zdaniem robienie większej ilości testów będzie bardzo trudne.

- Doszliśmy do granicy możliwości, i to przy dość marnym wyniku, znajdując się w ostatniej dziesiątce państw europejskich, jeśli chodzi o liczbę testów na milion mieszkańców (dane za Worldometer – red. DGP) - tłumaczy na łamach gazety.

Rodzice nie mogli uwierzyć własnym oczom, ich córeczka płakała krwią. Okazało się, że cierpi na rzadką chorobęRodzice nie mogli uwierzyć własnym oczom, ich córeczka płakała krwią. Okazało się, że cierpi na rzadką chorobęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejny głos w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Gowin mówił już o ew. zmianach dotyczących niedziel handlowych
  2. Ogromna rewolucja w Poczcie Polskiej. Zmiany dotrą do wielu miast. Koniec z długimi kolejkami?
  3. Wdarli się na teren uczelni, otworzyli ogień. Są ofiary śmiertelne
  4. Imbir posiada wiele wspaniałych właściwości zdrowotnych. Nie każdy może jednak bezpiecznie go stosować
  5. Nadmierne wypadanie włosów to sygnał ostrzegawczy, którego nie należy ignorować. Może oznaczać poważne problemy ze zdrowiem
  6. Marcin Najman uderza w znanych dziennikarzy. Mateusz Borek nie wytrzymał, posypały się wulgaryzmy
  7. Ministerstwo edukacji wydało niespodziewany komunikat. Chodzi o protesty, będą konsekwencje

<

Następny artykuł