Ministerstwo Zdrowia kupiło nowe testy na koronawirusa. Kwota zwala z nóg

Testy na koronawirusa - MZ kupiło 2 miliony sztuk
pixabay.com/fernandozhiminaicela
Autor Barbara Bujar16.11.2020

Ministerstwo Zdrowia kupiło dwa miliony testów na koronawirusa. Produkty antygenowe w pierwszej kolejności trafią do personelu medycznego, który na co dzień zajmuje się pacjentami z COVID-19. Za ich pomocą badani będą mogli być także chorzy z podejrzeniem zakażenia. Producent zapewnia o wysokiej czułości testów, którą szacuje na ponad 90 procent. Za każdą sztukę resort zdrowia zapłacił 21 złotych.

Dwa miliony antygenowych testów na koronawirusa trafiło do Polski. Ministerstwo Zdrowia już wcześniej informowało o planach dotyczących dokonania takiego zakupu. Nowe produkty mają odciążyć laboratoria, do których codziennie trafiają dziesiątki tysięcy próbek.

Jak tłumaczy Medonet, testy antygenowe znacznie różnią się od testów RT-PCR, z których do tej pory korzystano w Polsce. Działanie nowego produktu polega na wykrywaniu białek wirusa, które stymulują organizm do wytwarzania przeciwciał przeciwko wirusowi. W takim przypadku wymaz pobierany jest z nosogardzieli pacjenta.

Przypadkiem odkryli nową chorobę. 40 procent pacjentów zmarłoPrzypadkiem odkryli nową chorobę. 40 procent pacjentów zmarłoCzytaj dalej

Antygenowe testy na koronawirusa. Kto z nich skorzysta?

Mimo zakupu testów antygenowych, w polskich laboratoriach wciąż będą odbywać się badania metodą RT-PCR. Nowe produkty będą wykorzystywane przede wszystkim w szpitalach, w których wynik będzie potrzebny „na już”. Testy antygenowe stwierdzają bowiem COVID-19 już w kilkanaście do kilkudziesięciu minut.

Według ekspertów Ministerstwa Zdrowia szybkie uzyskiwanie wyników przyda się na polskich oddziałach szpitalnych. Dostęp do nich uzyskają przede wszystkim pracownicy, którzy dzięki ekspresowej diagnostyce nie będą musieli przerywać pracy i wciąż będą mogli zajmować się zakażonymi pacjentami.

- Testy zostaną przekazane niezwłocznie, w pierwszej kolejności do podmiotów leczniczych udzielających świadczeń w zakresie lecznictwa szpitalnego, w szczególności podmiotów leczących pacjentów z COVID-19 oraz Zespołów Ratownictwa Medycznego – skomentowało MZ cytowane przez Business Insider.

W opinii wielu ekspertów korzystanie z testów antygenowych może okazać się także przydatne podczas przyjmowania pacjentów do placówek medycznych. Dzięki nim bez problemu można byłoby odróżnić osoby zakażone.

- Dzięki szybkim testom antygenowym będziemy mogli w szpitalach szybko odróżnić pacjenta zakażonego koronawirusem od pacjentów, którzy nie są zakażeni – mówił pod koniec października prof. Andrzej Horban z Rządowej Rady Medycznej ds. Epidemiologicznych.

Dzisiaj grzeje: 1.Gwiazda TVN dowiedziała się, że ma raka. Przeszła operację usunięcia piersi, niestety lekarze obawiają się nawrotu choroby
2.Już jutro Polacy szturmem wparują do Lidla. Sklep oferuje maseczki za bezcen, bezkonkurencyjna oferta
3.Przez 26 dni sam walczył z koronawirusem. Zdradził swój sekret, jak wrócił do zdrowia

Gdy się pojawią, lepiej nie tracić czasu. Objawy niedoboru magnezu nie powinny być lekceważoneGdy się pojawią, lepiej nie tracić czasu. Objawy niedoboru magnezu nie powinny być lekceważoneCzytaj dalej

Jak ustalił Business Insider, zakupione przez MZ antygenowe testy na koronawirusa zostały wyprodukowane przez amerykańską firmę Abbott. Do podpisania umowy doszło 5 listopada przez Centralną Bazę Rezerw Sanitano-Emidemiologicznych. Produktu mają wykazywać 91,4 procent czułości i być rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia.

Do Polski trafiły dwa miliony testów antygenowych. Za każdy resort zapłacił 21 złotych netto. Oznacza to, że na samą partię tych testów zostało przeznaczone ponad 40 milionów złotych. Nie da się ukryć, że jest to astronomiczna wręcz kwota. Jednak patrząc na to, że sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju jest wciąż bardzo poważna, to mimo wszystko jest to zakup konieczny, aby dalej móc monitorować, jak wirus się rozprzestrzenia.

Ministerstwo Zdrowia kupiło nowe testy na koronawirusa. Kwota zwala z nógMinisterstwo Zdrowia kupiło nowe testy na koronawirusa. Kwota zwala z nógCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wiadomo, kiedy podróże na dawnych zasadach znów będą możliwe. Wielu będzie zasmuconych słowami eksperta
  2. Już dziś w nocy wystartuje pierwsza załogowa misja SpaceX Crew-1. Historyczny moment obejrzą miliony widzów
  3. Poważne oskarżenie wobec polskiego rządu. Chodzi o testy na koronawirusa, opozycja domaga się pilnej narady
  4. Szpital sprzedaje respiratory. Dyrektor placówki tłumaczy dlaczego
  5. Zmarł chwilę po narodzinach. Lekarze wyjawili przyczynę zgonu noworodka
  6. Kontrowersyjny pomysł armii. Szkolą owczarka niemieckiego do skoków ze spadochronem
  7. Żona Krawczyka przekazała smutną wiadomość. Fani muzyka są załamani, już go więcej nie zobaczymy na scenie?

Następny artykuł