testy na koronawirusa: polska
unsplash.com/ Ashkan Forouzani
Autor Klaudia Gaicka - 19 Września 2020

Polacy będą mieć swój własny test na koronawirusa? Trwają prace

Testy na koronawirusa to podstawa ograniczania pandemii. Jeżeli czas potrzebny na otrzymanie wyniku się skróci, w przyszłości będziemy mogli skuteczniej gasić ogniska nowych zakażeń. W naszym kraju każdego dnia wykonywanych jest dziesiątki tysięcy testów.

Testy na koronawirusa cały czas wykonywane są na terenie całego kraju. Szybka diagnoza stanowi podstawę, dzięki której w przyszłości będziemy mogli skuteczniej gasić ogniska nowych zakażeń.

Aktualnie (na dzień 19 września) suma wykonanych testów na koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce wynosi 3 101 907. Łącznie przetestowano 2 976 527 osób. W ten sposób wykryto COVID-19 u 78 330 pacjentów.

Wydano nowe zalecenia dotyczące koronawirusa. Kogo dotyczą?Wydano nowe zalecenia dotyczące koronawirusa. Kogo dotyczą?Czytaj dalej

Testy na koronawirusa SARS-CoV-2

Jak podaje portal Medonet.pl, polscy naukowcy pracują nad innowacyjnym testem na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Jego rezultat ma być widoczny w kilka minut dzięki wykorzystaniu technologii LAMP. Test ma być nie tylko skuteczny, ale również stosunkowo tani.

- Obecnie na rynku dostępnych jest kilkanaście testów RT-PCR do detekcji koronawirusa. Ich koszt to około 80-100 zł za jedną reakcję, co przekłada się na koszt całego badania rzędu 300-400 zł. Test oparty na technice RT-LAMP będzie kilkukrotnie tańszy, co będzie miało przełożenie na cenę końcową. Naszym zdaniem każdy obywatel, który ma nawet początkowe objawy infekcji (ból głowy, kaszel, gorączka) powinien być w stanie wykonać tego typu badanie. Łatwo policzyć, że przy 30-40 tysiącach, które wykonywane są w Polsce każdego dnia, oszczędności mogą przekraczać nawet 200-300 milionów miesięcznie.- wyjaśnił Jacek Wojciechowicz, szef zespołu Badań i Rozwoju oraz Prezes Zarządu Centrum Badań DNA w rozmowie z Medonet.

Nowa technologia LAMP (Loop Mediated Isothermal Amplification) polega na namnażaniu RNA wirusa w jednej, stałej temperaturze. Technologii PCR, której używa się najczęściej, wymaga specjalistycznych urządzeń i cyklicznej zmiany temperatury. Z kolei reakcja w technologii LAMP przebiega w jednej temperaturze (65 stopni Celsjusza). Jej wynik odczytywany jest nawet po kilku minutach wizualnie poprzez zmianę jej barwy lub zmętnienie probówki.

- Technologia LAMP wielokrotnie przyspiesza badanie koronawirusa i kilkukrotnie obniża jego koszt, a przede wszystkim może być przeprowadzona w warunkach terenowych np. na lotniskach, stadionach, salach koncertowych czy przejściach granicznych. Porównanie metody LAMP i PCR wskazują, że amplifikacja izotermiczna wykazuje czułość i specyficzność większą od łańcuchowej reakcji polimerazy (PCR) o dwa rzędy wielkości. - tłumaczy.

Zespół naukowców tworzy również specjalny program, który umożliwi szybką analizę obrazu próbki. Rezultat badania będzie widoczny gołym okiem, jednak aplikacja na smartfony ułatwi analizę próbki.

Dzisiaj grzeje: 1. Masowe groby odnalezione w Warszawie. Az 12 pochowanych osób, do kogo należą szczątki?
2.Podatek od spadku do zmiany. Chcą rozszerzyć listę zwolnionych, wiemy już o kogo
3.Pamiętacie Marusię z serialu "Czterej pancerni i pies"? Co dziś dzieje się z legendarną Polą Raksą?

- Główną zaletą jest szybkość wykonania testu, bardzo niska cena i możliwość przeprowadzenia testu praktycznie w każdym miejscu. - zaznaczył.

Technologia LAMP została stworzona przez Japończyków, jednak Polacy opracowali i zwalidowali zestaw markerów molekularnych, które wchodzą w skład zestawu do diagnostyki SARS-CoV-2.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zrobili sobie zdjęcie na granicy Polski. Nie przewidzieli konsekwencji, będą żałować do końca życia
  2. Na Marsa polecą wyłącznie kobiety? Powód jest prozaiczny
  3. Kiedy w Polsce będzie dostępna szczepionka na koronawirusa? Minister Zdrowia zapowiada
  4. Rój szerszeni zaatakował rowerzystów z Wrocławia. Kobieta dostała nagłej reakcji alergicznej
  5. Rząd ogłosił nowe zasady w szkołach. Mają chronić uczniów, wielu rodziców jest jednak niezadowolonych
  6. Czemu wyjmujemy z zup liście laurowe? Jest ważny powód

Następny artykuł