masowe testy na koronawirusa
fot. https://pixabay.com/ fernandozhiminaicela
Autor Natalia Niewczas - 27 Sierpnia 2020

Masowe testy na koronawirusa mogą zostać wprowadzone w Polsce? Specjaliści opracowali procedury

Testy na koronawirusa od początku marca sypią się w tysiącach. Łącznie w naszym kraju wykonano już ponad 2,5 miliona testów potwierdzających lub wykluczających obecność choroby w ciele danego pacjenta. Dostęp do badań wciąż jest jednak utrudniony. Problem może rozwiązać nowa metoda grupowa.

Testy na koronawirusa być może już niebawem będą przeprowadzane masowo. Uczeni z Polskiej Akademii Nauk (PAN) sądzą, że niedługo grupowe przetestowanie milionów Polaków stanie się rzeczywistością. Pomóc w tym ma opracowana metoda przez Instytut Biologii Doświadczalnej PAN. Oznaczałaby nie tylko oszczędność czasu, ale i pieniędzy.

Ministerstwo zdrowia przekazało ważną wiadomość. Każdy powinien o niej pamiętaćMinisterstwo zdrowia przekazało ważną wiadomość. Każdy powinien o niej pamiętaćCzytaj dalej

Masowe testy na koronawirusa mogą okazać się rozwiązaniem optymalnym

Zbiorowe testy na koronawirusa opracowano na podstawie badań PCR, wykorzystywanych w diagnozowaniu takich chorób jak borelioza. Wdrożenie nowej metody zapewniłoby możliwość identyfikowania osób zakażonych koronawirusem w danym zakładzie pracy, szkole czy placówce służby zdrowia w przyspieszonym trybie. Ostateczna decyzja jeszcze jednak nie zapadła. Rozmowy naukowców z Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego trwają.

- W ramach badań pilotażowych przetestowaliśmy 701 zakażonych osób. Testy grupowe wykryły wirusa u 85% z nich. W przypadku osób, u których się to nie udało, ilość wirusa w organizmach była śladowa. Tradycyjne testy (pojedyncze) również wskazywały te osoby jako “strefę szarą”, czyli niepewny wynik - tłumaczy profesor Agnieszka Dobrzyń, przedstawicielka kierownictwa całego przedsięwzięcia.

Zainteresowanie masowymi testami na obecność koronawirusa, jak się okazuje, jest znaczące. W szczególności dotyczy przedsiębiorców, obawiających się paraliżu firmy spowodowanego potwierdzonym zakażeniem.

Dzisiaj grzeje: 1. Jej stan jest krytyczny. Polityk zarażona koronawirusem

2. Czarny niedźwiedź zaatakował ją, gdy rozmawiała przez telefon. Pierwsza taka śmierć od 37 lat

Jak podaje portal medonet.pl, nad nowym rozwiązaniem pracowało wiele naukowych umysłów. Z Instytutem Biologii Doświadczalnej współpracowały między innymi Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażająca wizja Krzysztofa Jackowskiego. Jasnowidz przepowiada ogromne niebezpieczeństwo
  2. Krystyna Pawłowicz znalazła sobie niespodziewanego wroga. Weszła w przepychankę słowną z Marcinem Gortatem
  3. Rozpoczęcie roku szkolnego może być opóźnione. Podali możliwe terminy, ważny apel nauczycieli
  4. Nagłe zachcianki na 4 produkty są ostrzeżeniem wysyłanym przez organizm. Co mówi nasze ciało?
  5. Objawy raka płuc widoczne na skórze. Nie wolno go przeoczyć
  6. W czasie ślubu pan młody zalał się łzami, gdy zobaczył, co robi panna młoda. Niezwykła historia

Następny artykuł