Chciał zrobić test na COVID. Usłyszał bulwersującą odpowiedź

Testy na koronawirusa - klinika odmówiła pacjentowi
pixabay.com/fernandozhiminaicela
Autor Barbara Bujar26.10.2020

W Polsce każdego dnia wykonuje się kilkadziesiąt tysięcy testów na koronawirusa. Duża część pacjentów otrzymuje dodatnie wyniki. Niestety, okazuje się, że nie wszyscy mogą się przebadać. Mężczyzna, który zauważył u siebie objawy infekcji i skonsultował się z jedną z placówek medycznych, spotkał się z odmową. Powód odwołania wizyty był niewiarygodny.

Testy na koronawirusa codziennie potwierdzają tysiące nowych zakażeń. Dotychczasowy dobowy rekord w Polsce padł w piątek, 23 października. W ciągu jednej doby 13 632 pacjentów otrzymało dodatnie wyniki. W kolejnych dniach, choć liczba nowych przypadków była niższa, wciąż przekraczała granicę 10 tysięcy.

Liczba pacjentów oczekujących na wykonanie testu cały czas rośnie. Jak poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia, w ciągu ostatnich 24 godzin personel medyczny przebadał ponad 50,4 tysiąca próbek na terenie całego kraju. Z relacji czytelnika serwisu money.pl wynika, że nie wszyscy mogą na to liczyć.

Nieoficjalne: Od piątku nowe obostrzenia. Zakaz przemieszczania się z wyjątkiem pracy?Nieoficjalne: Od piątku nowe obostrzenia. Zakaz przemieszczania się z wyjątkiem pracy?Czytaj dalej

Klinika odmówiła mu wykonania testu na koronawirusa. Jest komentarz Rzecznika Prawa Pacjenta

Jak donoszą dziennikarze serwisu money.pl, jeden z czytelników postanowił podzielić się z nimi zaskakującą historią. Mężczyzna, który poprosił o niepublikowanie informacji na temat swojej tożsamości, zrelacjonował swoją konsultację z personelem placówki medycznej. Okazało się, że chciał wykonać w niej test na koronawirusa.

Rozmówca serwisu zauważył niedawno u siebie typowe objawy COVID-19. Ponieważ sam pracuje w branży medycznej, postanowił od razu się przebadać. Nie wiedział, że to będzie takie trudne. Jak stwierdził, jego historia powinna być przestrogą dla innych.

- Ponieważ zacząłem odczuwać objawy grypy, umówiłem się na teleporadę. Pani doktor przepisała mi leki na zapalenie zatok i zaleciła wizytę osobistą, jeżeli objawy nie miną. Umówiłem się na wizytę do laryngologa oraz na odpłatny test na COVID – powiedział.

Badanie na obecność koronawirusa pacjent chciał wykonać w placówce Enel-Med, w której miał wykupiony pakiet medyczny. Niestety, jego plan się nie powiódł. W wiadomości, którą otrzymał, pojawiła się informacja dotycząca odwołania wizyty w przypadku wystąpienia objawów. Okazało się, że personel kliniki przyjmuje jedynie osoby zdrowe.

- Pytanie po co, będąc zdrowym, miałbym iść do lekarza? Zadzwoniłem zatem z tym pytaniem do Enel-Med i uprzejma pani odpowiedziała, że nie konsultują chorych ludzi, bo to niebezpieczne dla innych pacjentów, ale może mnie zapisać na teleporadę – dodał.

Rezultatu nie przyniosły żadne tłumaczenia mężczyzny. Enel-Med nie zgodził się na jego przyjęcie, dlatego musiał wykonać test gdzie indziej. Prywatnie zapłacił za niego 500 zł.

Dziennikarze serwisu money.pl nie doczekali się komentarza przedstawicieli placówki medycznej. Otrzymali go jednak od Rzecznika Praw Pacjenta. Jak wskazał Jakub Gołąb, odmowa wykonania testu na koronawirusa jest niezgodna z zasadami. Dotyczy to jednak wyłącznie placówek udzielających świadczeń zdrowotnych ze środków publicznych.

Dzisiaj grzeje: 1.Wojciech Cejrowski wypowiedział się na temat nowego prawa aborcyjnego. W internecie zawrzało
2.Dotarliśmy do kobiety zrzuconej ze schodów kościoła na proteście. Jej relacja oburza, doszło do niewyobrażalnych scen
3. Pacjenci czekają na pomoc w garażu dla karetek. Dramatyczna sytuacja w szpitalu i pilny apel

Minister Zdrowia zabiera głos w sprawie Bożego Narodzenia. Nie na takie słowa liczyli PolacyMinister Zdrowia zabiera głos w sprawie Bożego Narodzenia. Nie na takie słowa liczyli PolacyCzytaj dalej

- Natomiast w zgłoszonym przypadku, leczenie było prowadzone komercyjnie. Wobec tego zasady wykonywania testów ustala podmiot leczniczy (…) Niemniej należy stanowczo podkreślić, że wspomniany mężczyzna nie powinien zostać pozostawiony bez dalszej opieki lekarskiej. Lekarz powinien zapewnić mu dalsze leczenie, ewentualnie wskazać inną formę leczenia, np. dać skierowanie do szpitala zakaźnego – przekazał.

Dziś obchodziłaby urodziny. Agnieszka Kotulanka przegrała z niezwykle niebezpieczną chorobą, nie wolno jej lekceważyćDziś obchodziłaby urodziny. Agnieszka Kotulanka przegrała z niezwykle niebezpieczną chorobą, nie wolno jej lekceważyćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Władza najpierw prosiła, ale w nocy zdecydowała się jednak wprowadzić zakaz. Starsi ludzie praktycznie uwięzieni w domach, tylko parę wyjątków
  2. Bank PKO BP ostrzega przed fałszywą aplikacją. Pieniądze znikają z kont klientów
  3. Kto w największym stopniu roznosi koronawirusa? Naukowcy wskazali grupę superroznosicieliWstydliwy problem, który może dotyczyć prawie połowy Polaków. Na szczęście istnieją proste sposoby na to, by się z nim uporać
  4. Oficjalne. Legenda polskiej piłki nożnej zarażona
  5. Jest jeszcze gorzej niż na wiosnę. Ratownik medyczny opowiedział, jak wygląda walka z koronawirusem
  6. Dramat u Majdanów. Radosław Majdan trafił do szpitala. Jest fatalnie. Wyjadą jeszcze z Małgosią w egzotyczną podróż?
  7. "Trzaskowski i feministki poszli spacerkiem na Nowogrodzką". Sobotni protest przed siedzibą partii rządzącej

Następny artykuł