tetniak objawy
Fot. pixabay.com/ sasint
Autor Klaudia Gaicka - 12 Maja 2020

Tętniak mózgu często zostaje wykryty za późno. Co powinno wzbudzić nasz niepokój?

Tętniak mózgu jest niezwykle groźny. Dochodzi do niego wskutek patologicznych zmian w tętnicy. Wraz ze swoim wzrostem, zdarza się, że zaczyna dawać kilka charakterystycznych objawów, których pod żadnym pozorem nie powinniśmy lekceważyć.

Tętniak mózgu najczęściej nie daje początkowo żadnych objawów, zwłaszcza gdy jest mniejszych rozmiarów. Z kolei w momencie, kiedy pęka, symptomy są już bardzo silne. Takie pęknięcie tętniaka mózgu jest zawsze niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia pacjenta.

Nie żyje bohaterka Powstania Warszawskiego. Nim odeszła podzieliła się ważnym wyznaniem na temat tamtych czasówNie żyje bohaterka Powstania Warszawskiego. Nim odeszła podzieliła się ważnym wyznaniem na temat tamtych czasówCzytaj dalej

Tętniak daje objawy dość późno

Jak podaje serwis Poradnikzdrowie.pl, tętniak powstaje wskutek osłabienia jednej z warstw tętnicy. Przez ciśnienie dochodzi do poszerzenia jej światła i pojawia się w tym miejscu charakterystyczne wybrzuszenie, przypominające odrobinę worek. Tętniak może pęknąć w każdym momencie, zdarza się to każdego roku, u 10 z 100 tys. Osób.

Najczęściej dowiadujemy się o wystąpieniu tętniaka mózgu przypadkowo, przy okazji innych badań. Tętniak bowiem nie daje nam zazwyczaj żadnych objawów, dopiero kiedy rośnie, zdarza się, że zaczyna uciskać jakiś nerw. Wskutek tego może spowodować np. powiększenie się źrenicy, opadanie powiek oraz silne zaburzenia widzenia (gorsza ostrość, podwójne widzenie). W momencie, gdy tętniak pęka, daje nam już silne objawy, występuje wtedy bardzo duży ból głowy (najmocniej czujemy go w potylicy i karku), nudności, wymioty, światłowstrent, sztywność karku oraz omdlenie. Tego typu objawów nie należy ignorować, trzeba bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli symptomy po jakimś czasie ustąpią.

Dzisiaj grzeje: 1. Wielka gwiazda Królowych Życia wykonała test na koronawirusa. Znamy wyniki"

2. Magda Gessler otwiera nowy lokal. Dla pierwszych klientów za darmo

Istnieje kilka rodzajów tętniaków mózgu. Najczęściej występującym jest tętniak workowaty, który jest kulistego kształtu, a jego wielkość sięga od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Innym tętniakiem jest tętniak wrzecionowaty, ma on nieregularny i jakby esowaty kształt. Tętniak prosowaty, zwany również mikrotętniakiem, jak podaje portal, mieści się zwykle na gałązkach tętnic mózgowych w okolicach skorupy, wzgórza, mostu, móżdżku i płaszcza mózgu. Ostatni rodzaj to tętniak rozwarstwiający, ale występuje on niezwykle rzadko.

Za najbardziej podwyższające ryzyko czynniki wystąpienia tętniaka mózgu uważa się nadciśnienie oraz obciążenie dziedziczne. Zdecydowanie nie pomaga również uzależnienie od papierosów. Tworzenie się tętniaków ma dodatkowo korelację z wiekiem i płcią pacjentów. Według statystyk tętniaki stanowią większe zagrożenie dla kobiet powyżej 45 roku życia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z twojego konta mogą zniknąć wszystkie pieniądze. Ważne ostrzeżenie dla klientów Biedronki przed nowym oszustwem
  2. Nagranie z pobitym synem Michała Wiśniewskiego trafiło do sieci. Gwiazdor zaapelował w ważnej sprawie
  3. Niebezpieczny nowotwór atakujący głównie ludzi młodych. Warto znać jego objawy
  4. Urodziła dziecko, które było w "ciąży". Dzień po porodzie lekarze przeprowadzili cesarskie cięcie
  5. Tadeusz Rydzyk krytykuje obostrzenia dotyczące kościołów. "Dla nas katolików ważniejsze jest zdrowie ducha"
  6. Rząd zaostrza kary do 30 tys. zł, trzeba zrezygnować ze starych przyzwyczajeń. Woś: skończył się czas próśb

Następny artykuł