Tętniak: Objawy, których lepiej nie lekceważyć
pixabay_RobinHiggins
Autor Damian Witoń - 20 Czerwca 2020

Pierwsze objawy tętniaka mózgu mogą być bardzo mylące. Każdy powinien je znać

Tętniak często swoje objawy ukazuje dopiero w momencie, gdy pęknie, przez co bardzo ważne jest podjęcie jak najszybszej reakcji, aby nie dopuścić do trwałych uszkodzeń. Niestety pierwsze symptomy mogą zostać bardzo łatwo zbagatelizowane, a to działa na niekorzyść chorego.

Tętniak może rozwinąć się w mózgu, praktycznie każdego z nas. Gdy pęka, może stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka, zatem nie powinno się lekceważyć objawów, które temu towarzyszą. Potrzebna jest wtedy bowiem jak najszybsza interwencja lekarska.

IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domuIMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domuCzytaj dalej


Tętniak mózgu nigdy nie powinien być lekceważony

Tętniak to groźna zmiana w budowie naczynia krwionośnego, której objawy pojawiają się bardzo późno. Może wystąpić u każdego, chociaż istnieją oczywiście czynniki zwiększające ryzyko. Najczęściej powstaje na skutek wady wrodzonej charakteryzującej się defektem budowy ściany naczynia krwionośnego, którego struktura jest osłabiona i przez to bardziej podatna na siłę przepływu oraz ciśnienie krwi. Do rozwoju tętniaka mózgu przyczynia się także miażdżyca osłabiająca naczynia krwionośne, palenie tytoniu oraz nadużywanie alkoholu.

Możemy wyróżnić co najmniej cztery rodzaje tętniaka mózgu. Pierwszy z nich określany jest mianem wrzecionowatego. Najczęściej umiejscowiony bywa na tętnicy podstawnej oraz szyjnej. Charakteryzuje się nieregularnym kształtem, rozgałęzionym we wszystkich kierunkach. Drugi to tak zwany tętniak prosowaty, który zazwyczaj powstaje na gałęziach tętnic mózgowych w rejonach skorupy, wzgórza, mostu, móżdżku i płaszcza mózgu. Trzeci rodzaj to występujący najczęściej ze wszystkich tętniak workowaty. Jak podaje portal.abczdrowie.pl, umiejscawia się w naczyniach koła tętniczego mózgu i występuje aż u 80 procent chorych. Ostatnim z rodzajów tętniaka jest rozwarstwiający, który powstaje w wyniku uszkodzenia wewnętrznej warstwy naczynia krwionośnego.

Tętniak mózgu jest bardzo niebezpieczny między innymi przez to, że jego objawy występują dopiero w zaawansowanej fazie rozwoju lub po pęknięciu. Nasz niepokój powinny wzbudzać opadające samoistnie powieki czy zaburzenia wzroku. Samo pęknięcie wiąże się najczęściej z silnym bólem głowy, nudnościami, wymiotami i światłowstrętem. Czasem może dojść nawet do utraty świadomości. Nigdy nie wolno lekceważyć powyższych symptomów, ponieważ ich przyczyna może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia. Kiedy wystąpią, należy natychmiast skorzystać z pomocy medycznej.

Dzisiaj grzeje: 1. Wczesne objawy raka żołądka. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi schorzeniami

2. Ceny nad morzem porażają, rachunki za obiady idą w setki złotych. Ale jest sposób, możesz zjeść z rodziną za mniej niż 100 zł

W przypadku wykrycia tętniaka mózgu najczęściej konieczne jest leczenie chirurgiczne. Wykorzystuje się do niego kilka metod, między innymi clipping, wrapping oraz trapping. Tętniaki, które nie dają żadnych objawów, często wykrywa się przypadkowo podczas rutynowych badań. Wtedy stosowane jest leczenie w trybie planowym.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna powódź w Warszawie. Auta dosłownie utonęły na ulicy. Sytuacja jest dramatyczna
  2. Bardzo niepokojące doniesienia, służby mają pełne ręce roboty. W całym kraju sytuacja zaczęła wymykać się spod kontroli
  3. Światowe media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje 16-letnia mistrzyni
  4. Pierwsze objawy raka kości. Absolutnie nie należy ich lekceważyć
  5. Kobieta była pewna, że jest w ciąży. Okazało się, że cierpi na poważną chorobę
  6. Justyna Kowalczyk miała wziąć ślub z narzeczonym. Plany trzeba było szybko zmienić, zdradziła wszystko w wywiadzie

Następny artykuł