toczen_objawy
Autor Damian Witoń - 12 Lutego 2020

Na toczeń może zachorować każdy z nas. Dobrze jest znać jego objawy

Toczeń jest niebezpieczną chorobą autoimmunologiczną, która powinna być leczona. Zanim tak się stanie niezbędne jest jednak odpowiednie rozpoznanie, do którego potrzebna jest wiedza dotycząca objawów.

Toczeń jest chorobą autoimmunologiczną, która występuje znacznie częściej, niż sądzi wielu ludzi. Jej konsekwencje dla zdrowia mogą być poważne, dlatego lepiej wiedzieć jak go rozpoznać, aby móc jak dostatecznie szybko zareagować.

Była przekonana, że ma hemoroidy. W tym czasie rak rozprzestrzeniał się po organizmieByła przekonana, że ma hemoroidy. W tym czasie rak rozprzestrzeniał się po organizmieCzytaj dalej

Toczeń jest chorobą, której nie warto lekceważyć.

Niestety świadomość społeczeństwa na temat choroby jest nadal niewystarczająca. Są ludzie, którzy nie wiedzą zupełnie nic na jej temat. Inni, pomimo iż wiedzą czym jest toczeń, mylnie sądzą, że występuje niezwykle rzadko i absolutnie im nie zagraża. W rzeczywistości na 100 tysięcy osób przypada statystycznie 50 zachorowań na toczeń, który może wystąpić u ludzi w każdym wieku. Najczęściej diagnozowany jest jednak u pacjentów w przedziale od 16 do 55 lat. Zdecydowanie bardziej narażone są kobiety.

Toczeń jest chorobą, która powoduje, że organizm atakowany jest przez własny system immunologiczny. Dokładne przyczyny takiego stanu rzeczy nie są obecnie znane, a leczenie polega na zwalczaniu objawów, spośród których najbardziej charakterystycznym jest rumień pojawiający się na twarzy. Zmiana przybiera formę czerwonych plam, które mogą pozostawiać blizny na całe życie. Często towarzyszy jej pojawianie się nadżerek w jamie ustnej.

Toczeń jest jednak bardziej niebezpieczny ze względu na objawy wewnętrzne, które może powodować. Zaliczyć do nich możemy wpływ na pracę nerek, zaburzenia hematologiczne oraz zapalenia błon surowiczych. Zdarza się również, że choroba przyczynia się do powstawania problemów neuropsychiatrycznych takich jak napady lękowe, psychoza oraz drgawki.

W przypadku podejrzenia, że możemy cierpieć na toczeń, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza. Ten w razie potrzeby zleci nam prawdopodobnie wykonanie dodatkowych badań. W przypadku diagnozowania tej choroby wykonuje się najczęściej RTG płuc, EKG oraz badania krwi i moczu.

Leczenie toczenia sprowadza się głównie do zwalczania objawów, które wywołuje. Często stosuje się przy tym leki immunosupresyjne, ponieważ osłabiają chorobę. Dodatkowo jak podaje portal medonet.pl, objawy toczenia złagodzić może wysoka zawartość kwasów omega-3 w diecie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ślub 17-latka i 51-latki odbył się równo 18 lat temu. Tak dziś wyglądają, niesłychane
  2. Znaleziono ciało 26-latki w ciąży obok torów. Sprawę bada prokuratura
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Mieszkańcy są zrozpaczeni, choroby nie dało się pokonać. Właśnie podano informację o śmierci Danuty

Następny artykuł