toczen_objawy
pixabay_SharonMcCutcheon
Autor Damian Witoń - 18 Maja 2020

Na toczeń może zachorować każdy z nas. Dobrze jest znać jego objawy

Toczeń jest niebezpieczną chorobą autoimmunologiczną, która powinna być leczona. Zanim tak się stanie niezbędne jest jednak odpowiednie rozpoznanie, do którego potrzebna jest wiedza dotycząca objawów.

Toczeń jest chorobą autoimmunologiczną, która występuje znacznie częściej, niż sądzi wielu ludzi. Jej konsekwencje dla zdrowia mogą być poważne, dlatego lepiej wiedzieć jak go rozpoznać, aby móc jak dostatecznie szybko zareagować.

Przez tydzień piła sok z selera. Pierwsze efekty zauważyła już drugiego dniaPrzez tydzień piła sok z selera. Pierwsze efekty zauważyła już drugiego dniaCzytaj dalej

Toczeń jest chorobą, której nie warto lekceważyć.

Niestety świadomość społeczeństwa na temat choroby jest nadal niewystarczająca. Są ludzie, którzy nie wiedzą zupełnie nic na jej temat. Inni, pomimo iż wiedzą czym jest toczeń, mylnie sądzą, że występuje niezwykle rzadko i absolutnie im nie zagraża. W rzeczywistości na 100 tysięcy osób przypada statystycznie 50 zachorowań na toczeń, który może wystąpić u ludzi w każdym wieku. Najczęściej diagnozowany jest jednak u pacjentów w przedziale od 16 do 55 lat. Zdecydowanie bardziej narażone są kobiety.

Toczeń jest chorobą, która powoduje, że organizm atakowany jest przez własny system immunologiczny. Dokładne przyczyny takiego stanu rzeczy nie są obecnie znane, a leczenie polega na zwalczaniu objawów, spośród których najbardziej charakterystycznym jest rumień pojawiający się na twarzy. Zmiana przybiera formę czerwonych plam, które mogą pozostawiać blizny na całe życie. Często towarzyszy jej pojawianie się nadżerek w jamie ustnej.

Toczeń jest jednak bardziej niebezpieczny ze względu na objawy wewnętrzne, które może powodować. Zaliczyć do nich możemy wpływ na pracę nerek, zaburzenia hematologiczne oraz zapalenia błon surowiczych. Zdarza się również, że choroba przyczynia się do powstawania problemów neuropsychiatrycznych takich jak napady lękowe, psychoza oraz drgawki.

W przypadku podejrzenia, że możemy cierpieć na toczeń, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza. Ten w razie potrzeby zleci nam prawdopodobnie wykonanie dodatkowych badań. W przypadku diagnozowania tej choroby wykonuje się najczęściej RTG płuc, EKG oraz badania krwi i moczu.

Dzisiaj grzeje: 1. WHO wyznało niepokojącą prawdę. Najnowszy komunikat w sprawie epidemii koronawirusa

2. Media obiegła przykra wiadomość o śmierci. Biały Dom pogrążony w żałobie

Leczenie toczenia sprowadza się głównie do zwalczania objawów, które wywołuje. Często stosuje się przy tym leki immunosupresyjne, ponieważ osłabiają chorobę. Dodatkowo jak podaje portal medonet.pl, objawy toczenia złagodzić może wysoka zawartość kwasów omega-3 w diecie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Okropnie wyglądająca, oślizgła biała skrętka na żółtkach jajek jest ważniejsza niż myślisz. Nie jedz jaj, na których jej nie ma, konsekwencje mogą być opłakane
  2. Niewyobrażalna tragedia, babcia znalazła ciało 5-letniej wnuczki. Media dotarły do porażających szczegółów
  3. GIF wycofuje z rynku lek używany przez miliony Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  4. Myśleli, że to zwykła grypa. Ich małżeństwo trwało zaledwie 72 godziny
  5. Kołatanie serca ma wiele przyczyn. Nie należy go lekceważyć, gdyż może być objawem niebezpiecznych chorób
  6. Prof. Marian Zembala w ważnym apelu do Polaków. Chodzi o kluczowe dwa tygodnie

Następny artykuł