Trądzik: leczenie
fot. pixabay.com/SharonMcCutcheon
Autor Karol Zaborowski - 26 Września 2019

Jak radzić sobie z trądzikiem?

Trądzik dla niektórych osób może wydawać się błahym problemem, ale niektóre z jego odmian potrafią naprawdę podkopać naszą pewność siebie i znacząco wpłynąć na kontakty z innymi osobami.

Trądzik wywołany jest poprzez nieprawidłową pracę gruczołów łojowych znajdujących się w naszej skórze. Najczęściej kojarzony jest z problemami dermatologicznymi u nastolatków, ale coraz częściej pojawia się również u osób po 20 roku życia. Zmiany trądzikowe zazwyczaj pojawiają się w tak zwanym strefie T na naszej twarzy, która obejmuje okolice brody, nosa oraz czoła tworząc kształt właśnie tej litery. Mimo to może się również pojawić na plecach, ramionach, a także szyi i dekolcie. Trądzik pojawia się, kiedy nasze gruczoły zaczynają produkować zbyt dużą ilość sebum, które stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii i odpowiada za przetłuszczanie się skóry oraz jej świecenie się.

Jak powstrzymać trądzik

Nadmierna produkcja sebum wywołana może być przez hormony, stres, a także nieodpowiednią dietę. W przypadku lekkiego przebiegu choroby leczenie polega na zahamowaniu jej rozwoju poprzez codzienną i odpowiednią pielęgnację naszej skóry. Służą do tego różne specyfiki, które możemy dostać, chociażby w aptece.

Jeżeli nasz trądzik jest już zaawansowany, niezbędna może się okazać wizyta u lekarza dermatologa, który przypisze nam specjalistyczne maści, które wykonywane są na zlecenie w aptece. Dzięki temu otrzymujemy produkt dopasowany dokładnie pod nasze przyczyny. Potrzebne jest również stosowanie innych środków i kosmetyków, a w skrajnych przypadkach nawet antybiotykoterapia. Jednak jest ona bardzo obciążająca dla żołądka pacjenta, a także jego wątroby.

Trądzik jest chorobą, która może pozostawiać po sobie trwały ślad w postaci blizn oraz przebarwień na skórze. Dodatkowo bardzo mocno wpływa na samoocenę chorego, co przy dłuższym czasie zmagania się z nią, może trwale odbić się na naszej psychice. Między innymi dlatego też nie powinniśmy wstydzić się, chodzić do lekarza, jeżeli z naszą skórą dzieje się coś złego. Zwłaszcza jeżeli nasz problem nie jest jeszcze zbyt poważny, ponieważ wtedy unikniemy naprawdę rygorystycznego leczenia. Niestety na efekty trzeba będzie trochę poczekać, ale bez wątpienia będą one tego warte, jeżeli tylko będziemy przestrzegać narzuconych nam zasad.

Następny artykuł