trucizna najniebezpieczniejsza dla człowieka
Fot. pixabay.com/mwooten
Autor Klaudia Gaicka - 9 Czerwca 2020

Najniebezpieczniejsze trucizny znane człowiekowi. Wystarczy nawet niewielka ilość by doprowadzić do śmierci

Trucizna zazwyczaj kojarzy nam się z wymyślną substancją chemiczną stworzoną specjalnie jako broń. Prawda jest jednak taka, że jedne z najsilniejszych toksyn znanych człowiekowi powstały naturalnie. Nawet ich niewielka dawka może być dla nas śmiertelna.

Trucizna jako broń zapisała się trwale na kartach historii jako niezwykle skuteczna broń. Sięgano po nią za każdym razem, kiedy chciano szybko i cicho się kogoś pozbyć. Sprawcy w dawnych czasach udawało się zwykle pozostać w tajemnicy, brakowało bowiem badań toksykologicznych na dzisiejszym poziomie.

Niszczycielski żywioł przeszedł przez Polskę. Nie obyło się bez rannychNiszczycielski żywioł przeszedł przez Polskę. Nie obyło się bez rannychCzytaj dalej

Trucizna nie jedno ma imię

Okazuje się, że najniebezpieczniejszą substancję możemy znaleźć w prawie wszystkich gabinetach medycyny estetycznej. Toksyna botulinowa, bo o niej mowa, na co dzień leczy zeza, bruksizm, nadpotliwość oraz wygładza zmarszczki. Jej dawka śmiertelna zależy od drogi podania i tak dla drogi dożylnej są to już 2 nanogramy (na kg. Masy ciała), a przy podaniu doustnym 1 mikrogram.

Arszenik ma ciekawą historię. Dawniej używany był w zabiegach aborcyjnych oraz leczeniu skóry. W naszych czasach lekarze również czasem korzystają z jego „dobrodziejstw” w terapii ostrej białaczki promielocytowej. Przy odpowiedniej dawce, ofiara umiera już w ciągu kilku godzin, substancja nie zmienia smaku, ani zapachu pokarmu.

Jak podaje serwis Medonet.pl, VX został sklasyfikowany przez ONX jako broń masowego rażenia. Wystarczy 200 mikrogramów tej substancji rozprowadzonej w powietrzu lub płynie, aby zabić przeciętnego człowieka. Mięśnie ofiary pod wpływem trucizny zaczynają się kurczyć i nie może ona oddychać, przez co się dusi.

Polon jest silnie rakotwórczym pierwiastkiem. Nosi nazwę po naszym kraju, ponieważ w 1898 roku odkryła go nasza rodzaka, Maria Skłodowska-Curie. W organizmie ofiary powoduje ogromne zniszczenia, niszczy komórki poprzez uszkodzenie ich białka i DNA.

Sarin może wywołać śmierć już w kilka minut po kontakcie z substancją. Po 10 sekundach jego wchłonięcia przez organizm oczy ofiary zaczynają łzawić, a oddychanie zaczyna być coraz bardziej kłopotliwe. Co ważne, na gaz niestety nie ma odtrutki.

Dzisiaj grzeje: 1. Andrzej Duda zapowiedział swoje 500+. Kto dokładnie będzie mógł skorzystać z bonu turystycznego?

2. Fatalne informacje dotyczące oszczędności Polaków w bankach. Sytuacja, która nigdy wcześniej nie miała miejsca

Cyjanowodór pachnie jak gorzkie migdały. Choć jego dawka śmiertelna dla przeciętnego człowieka to już 50-60 mg, to wciąż znajduje swoje zastosowanie w prawie codziennym użyciu. Stosowany jest w dezynfekcji i deratyzacji.

Fentanyl jest jednym z najniebezpieczniejszych, o ile nie najniebezpieczniejszym narkotykiem. Jak podaje portal, jest sto razy silniejszy od morfiny oraz uzależnia szybciej niż popularna heroina. Niezależnie od drogi podania działa szybko.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biedronka rusza z hitową akcją. Nawet 12 sztuk za darmo
  2. ZUS i ogromna wpadka - mnóstwo Polek i Polaków dostało pieniądze na konto przez pomyłkę. Sytuacja, jakiej jeszcze nie było
  3. Niszczycielski żywioł przeszedł przez Polskę. Nie obyło się bez rannych
  4. Sok z brzozy staje się coraz popularniejszy. Jego właściwości są niesamowite
  5. Prawie 3 tysiące zachorowań od początku roku. Niebezpieczna choroba, o której wiele osób zapomniało
  6. Robert Lewandowski przejdzie na emeryturę? Deklaracja napastnika nie pozostawia złudzeń, padła data

Następny artykuł