Choroba, która prowadzi do samotrawienia narządu. Gdy pojawią się pierwsze objawy, trzeba reagować natychmiast

trzustka ostre zapalenie
unsplash.com/Clay Banks
Autor Natalia Niewczas12.01.2021

Ostre zapalenie trzustki wynika z nadmiernej aktywności enzymów trawiennych, co prowadzi do samotrawienia narządu. W zdecydowanej większości przypadków choroba ma swoje podłoże w innym problemie zdrowotnym dotyczącym dróg żółciowych (kamica żółciowa). Nierzadko na wystąpienie ostrego zapalenia trzustki wpływa również nadużywanie alkoholu.

Trzustka to narząd wyspecjalizowany w wytwarzaniu soku trzustkowego niezbędnego w prawidłowych procesach trawienia pokarmu. Sok trzustkowy zawiera enzymy zdolne do trawienia węglowodanów czy białek. W wyniku niektórych chorób dróg żółciowych oraz nadużywania alkoholu dochodzi do jego nadmiernego wydzielania, co skutkuje uszkodzeniami trzustki i jej nieprawidłowym funkcjonowaniem; może rozwijać się wówczas ostre zapalenie trzustki. Do poważnych następstw tej choroby zaliczamy krwotoki wewnętrzne, a nawet całkowite zniszczenie trzustki.

Gdy pojawią się pierwsze objawy ostrego zapalenia trzustki, należy reagować natychmiast

Podczas gdy objawy przewlekłego zapalenie trzustki naprzemiennie ustępują i nasilają się, w przypadku ostrej postaci choroby symptomy są przejmujące i niezwykle silne. Choć w większości przypadków choroba ma łagodny przebieg, zdarzają się przypadki śmiertelne - zgon następuje wówczas nawet po 7 dniach od zaobserwowanie pierwszych sygnałów alarmowych.

Ostre zapalenie trzustki często bywa następstwem rozwoju kamicy żółciowej. Chorobę charakteryzuje powstawanie kamieni w drogach żółciowych (na przykład pęcherzyku żółciowym). Kamienie (złogi żółciowe) zalegają wówczas w organizmie, blokując przewody żółciowe. Problem może wymagać leczenia operacyjnego.

Kamica żółciowa to niejedyna przyczyna rozwoju ostrego zapalenia trzustki. Na pojawienie się choroby mogą wpływać także inne czynniki. Zaliczamy do nich nadużywanie alkoholu, zakażenia wirusowe, urazy w obrębie jamy brzusznej czy dolegliwości autoimmunologiczne.

Odczuwasz ból w nadbrzuszu? To ważny sygnał alarmowy, może świadczyć o wymagającej leczenia chorobieOdczuwasz ból w nadbrzuszu? To ważny sygnał alarmowy, może świadczyć o wymagającej leczenia chorobieCzytaj dalej

Najwięcej zachorowań na ostre zapalenie trzustki diagnozuje się u pacjentów pomiędzy 5 a 7 dekadą życia. W zależności od zakątka geograficznego świata ilość oficjalnie potwierdzonych przypadków zachorowania waha się w granicach od 10 do 40 tys. pacjentów na 100 tys. obywateli rocznie.

Jak podaje portal medonet.pl, wśród objawów ostrego zapalenia trzustki znajdziemy dość charakterystyczny ból w nadbrzuszu. Dolegliwość pojawia się nagle, jest rwąca i silna; ból często promieniuje na plecy i zwykle utrzymuje się dłużej niż 1 dzień.

Pozostałe ważne sygnały alarmowe w dużej mierze dotyczą układu pokarmowego pacjenta. U chorych pojawiają się wymioty i wzdęcia, występują problemy z wydalaniem. O rozwoju choroby niekiedy świadczy także spadające ciśnienie tętnicze.

Do rozpoznania ostrego zapalenia trzustki konieczny jest dokładny wywiad lekarski oraz wykonanie specjalistycznych badań. Pomocne w tym przypadku okazuje się wykonanie USG, tomografii komputerowej lub zdjęcia RTG.

Leczenie ostrego zapalenia trzustki jest zależne od postaci choroby. Często wymaga hospitalizacji na oddziale chirurgicznym; w łagodniejszych przypadkach niekiedy wystarcza przejście na krótkotrwałą głodówkę. Warto podkreślić, że pod żadnym pozorem nie należy wdrażać jakiegokolwiek leczenia na własną rękę (także tego opartego na braku przyjmowania kalorii). Terapia ostrego zapalenia trzustki zawsze powinna odbywać się pod czujnym okiem lekarza.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł