Odczuwasz ból w nadbrzuszu? To ważny sygnał alarmowy, może świadczyć o wymagającej leczenia chorobie

trzustka ból
unsplash.com/ Kristine Wook
Autor Natalia Niewczas12.01.2021

Dotkliwy ból w nadbrzuszu może wskazywać na problemy z prawidłowym funkcjonowaniem trzustki. Do potencjalnych przyczyn dolegliwości zaliczamy stany zapalne narządu oraz choroby onkologiczne. Symptom niekiedy świadczy również o nieprawidłowym odżywianiu.

Trzustka to narząd gruczołowy wyspecjalizowany w wytwarzaniu soku trzustkowego, który zawiera enzymy niezbędne do trawienia pokarmów. Dodatkowo wydziela insulinę oraz glukagon - hormony regulujące prawidłowy poziom glukozy w organizmie. Gdy zdrowie narządu podupada, trzustka niekiedy daje o sobie znać poprzez ból w okolicy nadbrzusza.

Gdy pojawia się ból w nadbrzuszu, trzustka może pilnie potrzebować uwagi pacjenta

Ból charakterystyczny dla dolegliwości trzustki pojawia się w nadbrzuszu; to ważny sygnał mogący świadczyć o tym, że pacjent wymaga pilnej pomocy lekarza. Ból nadbrzusza opasuje zwykle tułów i promieniuje w stronę lewej łopatki.

Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, jedną z najczęstszych przyczyn bólu trzustki jest zapalenie narządu. Niekiedy mamy do czynienia z ostrym zapaleniem trzustki; może powodować je obecność kamicy żółciowej.

Ostremu zapaleniu trzustki towarzyszą takie objawy jak nudności, wymioty czy gorączka. Wywołuje je zwiększona aktywność enzymów narządu, co prowadzi do jego samotrawienia. Szacuje się, że w ciągu roku ostre zapalenie trzustki dotyka nawet 45 na 100 tys. obywateli.

Lekarze zbadali zmarłych na COVID-19 pacjentów. Odkryli, że wirus niszczy nie tylko na płucaLekarze zbadali zmarłych na COVID-19 pacjentów. Odkryli, że wirus niszczy nie tylko na płucaCzytaj dalej

Możliwą przyczyną bólu w nadbrzuszu jest także zapalenie trzustki o charakterze przewlekłym (przewlekłe zapalenie trzustki). W tym przypadku dolegliwość pojawia się okresowo, na przemian ustępując i nasilając się, co następuje niezależnie od czasu spożywania pokarmów.

Za bólem w nadbrzuszu w niektórych przypadkach stoją także torbiele trzustki, w zależności od umiejscowienia powodując silny bądź umiarkowany ból. Torbiele trzustki to wypełnione płynem, krwią bądź komórkami narządu zamknięte jamy. Gdy zmiana osiąga znaczny rozmiar, pacjent może doświadczać dodatkowych problemów dotyczących układu trawiennego, w tym nudności, wzdęć czy biegunek.

Rak trzustki to kolejna z potencjalnych przyczyn bólu w nadbrzuszu, dolegliwość pojawia się zwykle dopiero w zaawansowanym stadium choroby. U dotkniętych tą poważną chorobą onkologiczną pacjentów obserwuje się znaczny spadek masy ciała; chorzy skarżą się również na dyskomfort w jamie brzusznej oraz uczucie pełności (więcej >tutaj<).

W wielu przypadkach to jednak niewłaściwa dieta odpowiada za dolegliwości i zaburzenia prawidłowej pracy trzustki. Odpowiada za nie wówczas szczególnie nadużywanie alkoholu. Objaw nasila się podczas kichania, kaszlu bądź głębokich wdechów. To tylko jeden z wielu destrukcyjnych dla zdrowia skutków ubocznych nadużywania alkoholu.

Warto pamiętać o tym, że za bólem w nadbrzuszu mogą stać również inne problemy zdrowotne. By prawidłowo zdiagnozować ich źródło, należy zasięgnąć fachowej opinii lekarza. Niepokojący jest przede wszystkim ten ból, który wyraźnie nasila się bądź nie ustępuje mimo upływu czasu i wprowadzenia prozdrowotnych zmian w stylu życia.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł