trzustka - przewlekłe zapalenie
unsplash_Jonathan Rados
Autor - 20 Lutego 2020

Przewlekłe zapalenie trzustki. Objawy i sposoby leczenia

Trzustka pełni w naszym organizmie dwie ważne funkcje. Dostarcza ona do jelita cienkiego enzymy umożliwiające trawienie pożywienia i produkuje hormony regulujące poziom glukozy we krwi. Wśród schorzeń trzustki często wymienia się zapalenie. Rozwija się ono zazwyczaj po 40. roku życia i częściej chorują na nie mężczyźni niż kobiety.

Trzustka jest organem, który pełni podwójną funkcję. Z jednej strony wydziela hormony regulujące poziom cukru we krwi, z drugiej zaś wytwarza enzymy trawienne, które są odpowiedzialne głównie za trawienie tłuszczy.

Trzustka jest narządem odgrywającym fundamentalną rolę w procesach trawienia pokarmów, które zachodzą w układzie pokarmowym. Jest to możliwe, ponieważ w komórkach pęcherzykowych trzustki wytwarzany jest sok trzustkowy. Z fizjologicznego punktu widzenia trzustka to bardzo ważny organ. Niestety, problemy z trzustką nie są tak łatwe do zdiagnozowania, jak mogłoby się początkowo wydawać.

Szpital zapłaci za błąd lekarzy. Rodzina dziecka dostanie gigantyczne odszkodowanieSzpital zapłaci za błąd lekarzy. Rodzina dziecka dostanie gigantyczne odszkodowanieCzytaj dalej

Trzustka uznawana jest za jeden z najważniejszych ludzkich narządów. Jej najczęstszą chorobą jest stan zapalny

Jak podaje portal zdrowie.gazeta.pl, w skład soku trzustkowego wchodzi wiele enzymów biorących udział w trawieniu podstawowych składników pokarmowych takich jak tłuszcze, białka i węglowodany. Przewlekłe zapalenie trzustki to w zdecydowanej większości przypadków choroba będąca efektem wieloletniego nadużywania alkoholu. Proces zapalny prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia miąższu trzustki, czemu towarzyszy postępująca niewydolność narządu. Pozostałe przyczyny przewlekłego zapalenia trzustki to wady rozwojowe trzustki, pourazowe lub nowotworowe zmiany w trzustce, które powodują kłopoty z odpływem soku trzustkowego, a także powikłanie po ostrym zapaleniu trzustki. Choroba dotyka około 5-10 procent alkoholików. Zapaleniu trzustki sprzyja także palenie papierosów oraz niewłaściwa, nadmiernie tłusta dieta.

Głównym objawem choroby jest silny ból brzucha, mogący pojawiać się po posiłku, ale także bez związku z jedzeniem. Ból podbrzusza trwa kilka godzin i może doskwierać wiele lat przed zdiagnozowaniem choroby i zazwyczaj zmniejsza się w okresach abstynencji alkoholowej. Kolejnym objawem choroby są biegunki, a także wzdęcia, wymioty i inne objawy nietolerancji pokarmowej. Efektem jest niedożywienie i wyniszczenie organizmu. W przypadku zaawansowanego przewlekłego zapalenia trzustki i zniszczenia większej części narządu dochodzi także do rozwoju cukrzycy.

Dzisiaj grzeje: 1. Naturalne metody na ból głowy. Warto je wypróbować

2. Wyciekły powalające zdjęcia, Marta Kaczyńska już się nie wymiga. Widok odbiera mowę

Przewlekłe zapalenie trzustki to choroba, którą bardzo trudno jest zdiagnozować na wczesnym etapie, gdyż nie daje charakterystycznych objawów. Pewną wskazówką mogą być przewlekłe bóle brzucha. Podstawą leczenia jest całkowite odrzucenie alkoholu oraz papierosów. Konieczna staje się zmiana diety na niskotłuszczową, ale wysokokaloryczną i z większą zawartością białka. Porcje powinny być małe, ale spożywane dość często. Najlepiej, aby posiłki przygotowywane były bez dodatku tłuszczu, a więc na parze lub w folii. Stosuje się ponadto środki przeciwbólowe, a także leczenie chorób towarzyszących, w tym alkoholizmu oraz cukrzycy. Dodatkowo chory dostaje enzymy trzustkowe, mające pomóc w trawieniu pokarmów.

Przewlekłe zapalenie trzustki może rozwinąć się po wielu latach choroby w raka trzustki. Inne powikłania choroby to torbiele, ropnie, przetoki, wodobrzusze, zwężenie przewodów trzustkowych, zwężenie dwunastnicy oraz zakrzepica żyły śledzionowej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jutro pod żadnym pozorem nie kupuj pączków. Ujawniono druzgocące informacje przed tłustym czwartkiem
  2. Córka Beaty Ścibakówny i Jana Englerta usłyszała diagnozę od lekarzy. 19-latka: „Wykryto u mnie guzki”
  3. GIS ostrzega przed poradami Jerzego Zięby. "Jest to działanie szczególnie groźne i niebezpieczne"
  4. Nie jesz mięsa, ale potrzebujesz białka? Lista produktów polecanych dla Ciebie
  5. Nikt nie chciał go zatrudnić przez autyzm. Teraz sam pomaga innym
  6. Słynna polska fabryka zamyka się po ponad 150 latach działalności. Jej wyroby wielu z nas ma w swoich domach

Następny artykuł