TVN: nawet dwukrotny wzrost
unsplash Kate Trifo
Autor Klaudia Gaicka - 2 Listopada 2020

Dr Dzieciątkowski ostrzega. "Może nas czekać dwukrotny przyrost"

Ekspert poinformował TVN 24, że niedługo możemy mieć do czynienia z nawet dwukrotnym wzrostem zakażeń. Wszystko dlatego, że zmienia się sposób testowania. Minister Adam Niedzielski już zapowiedział te ważne zmiany.

Jak podaje stacja TVN, Minister Zdrowia Adam Niedzielski informował kilka dni temu, że testy antygenowe mają zostać trwale zapisane w sposobie diagnozowania pacjentów. Ich wynik ma być tak samo ważny, jak testów PCR. Wyjaśnił także, że objawy koronawirusa również będą świadczyć o zakażeniu. Według nowych wytycznych taki pacjent nie będzie potrzebował potwierdzenia.

- Ma to związek z tym że chcemy na większą skalę wprowadzić testowanie testami antygenowymi. Zastanawiamy się nad wprowadzeniem tego na SOR-y, izby przyjęć [...] Chcemy również wykorzystać to w nocnej pomocy lekarskiej. To jest bardzo ważna zmiana, która umożliwi szybkie testowanie bez konieczności potwierdzania testem PCR-owym - dodał minister.

Pacjent czekał na pomoc przed szpitalem. Nie został wpuszczony do środka, spełnił się najgorszy scenariuszPacjent czekał na pomoc przed szpitalem. Nie został wpuszczony do środka, spełnił się najgorszy scenariuszCzytaj dalej

Ekspert Tomasz Dzieciątkowski ostrzega w rozmowie z TVN. Okazuje się, że nowe podejście może znacząco wpływać na ilość potwierdzonych przypadków

Decyzję tę skomentował ekspert. Doktor habilitowany nauk medycznych Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego zdaniem dopuszczenie tzw. paskowych testów może znacząco wpłynąć na liczbę wykryć koronawirusa wśród społeczeństwa. Do tej pory po takim teście, dla potwierdzenia diagnozy, niezbędny był jeszcze test PCR, na który część pacjentów, którzy wykonywali badania prywatnie, się nie decydowała.

- Wydaje mi się, że to może być nawet akurat dwukrotny przyrost, może być około 40-50 tysięcy osób [...] Mamy w tej chwili do czynienia od pewnego czasu z zakażeniami rozproszonymi już w całej populacji. O ile było w pewnym momencie łatwo zidentyfikować ogniska epidemiczne, były to chociażby akurat wesela, były to czasem restauracje, czasem akurat były to szkoły, to w tej chwili jest tak, że najprawdopodobniej koronawirus występuje i zakaża w całej populacji polskiej i z tego tytułu powstrzymanie go może być bardzo, bardzo trudne - wyjaśnił w rozmowie z TVN 24.

Dzisiaj grzeje: 1.Najnowsze wyniki badań. Prosta metoda, która chroni przed koronawirusem lepiej niż maseczki?
2.Na emeryturę będziecie mogli przejść wcześniej. Prawdziwa rewolucja
3. Czuła silny ból brzucha. Kiedy lekarze odkryli przyczynę, mąż od razu złożył wniosek o rozwód

Nadmierne wypadanie włosów to sygnał ostrzegawczy, którego nie należy ignorować. Może oznaczać poważne problemy ze zdrowiemNadmierne wypadanie włosów to sygnał ostrzegawczy, którego nie należy ignorować. Może oznaczać poważne problemy ze zdrowiemCzytaj dalej

Zaznaczył także, że liczba tzw. pacjentów objawowych wciąż się zmienia i to dość mocno, ponieważ oscyluje między 15, a nawet 40 proc. Zmienia się także spektrum objawów typowych dla koronawirusa SARS-CoV-2. Początkowo mowa była przede wszystkim o wysokiej gorączce, suchym męczącym kaszlu oraz o dusznościach. Od jakiegoś czasu analizy pacjentów wskazują na zaburzenia zmysłu smaku i węchu, a także bóle głowy, czy stawów.

Rodzice nie mogli uwierzyć własnym oczom, ich córeczka płakała krwią. Okazało się, że cierpi na rzadką chorobęRodzice nie mogli uwierzyć własnym oczom, ich córeczka płakała krwią. Okazało się, że cierpi na rzadką chorobęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pandemia nie jest naszym jedynym problemem. Ze wschodu nadciąga do nas kolejne wyzwanie epidemiczne
  2. Uwaga, do Polaków dzwoni tajemniczy numer telefoniczny. Nie należy do telemarketerów, jest bardzo ważny
  3. Minister Zdrowia wydał właśnie pilne polecenie. Decyzja zapadła
  4. Tragiczne wieści, nie żyje 16-latka. Dziewczyna brała udział w popularnym programie rozrywkowym
  5. Najbardziej nietypowe objawy nowotworów. Łatwo je przeoczyć, niestety błąd może mieć najwyższą cenę
  6. IMGW wdało dobitną opinię nt. noszenia maseczek w miejsach publicznych. Mocne słowa nie wszystkim się spodobają
  7. Pilne ostrzeżenie, salmonella w popularnym maśle. Nie wolno go jeść, GIS wydał zalecenia

<

Następny artykuł