Nie każdy zdaje sobie sprawę z właściwości zdrowotnych tej rośliny. Jednak prawie każdy ma ją w kuchni

tymianek właściwości
pixabay.com/photosforyou
Autor Natalia Niewczas02.12.2020

Tymianek to prawdziwy kuchenny skarb - stanowi doskonały dodatek do dań, ale i znakomicie wspomaga zdrowie. Swoje zastosowanie znajduje w leczeniu dolegliwości gardła (chrypki, infekcji). Znane są również jej właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Tymianek nie bez powodu kojarzymy głównie z kuchnią - roślina, w roli przyprawy, stanowi uzupełnienie kuchni francuskiej. Zioło nazywane również macierzanką tymianek bądź tymiankiem właściwym znano już w starożytności. Egipcjanie wykorzystywali je do balsamowania zwłok, a Rzymianie - do zdrowotnych kąpieli.

Cezary Żak zaapelował do Polaków ze szpitala. Cezary Żak zaapelował do Polaków ze szpitala. "Potrzeba jest wielka"Czytaj dalej

Prozdrowotne właściwości tymianku

Tymianek potrafi nie tylko zachwycić podniebienie, ale i leczyć. Do jego najcenniejszych prozdrowotnych właściwości zaliczamy te przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, co zawdzięcza obecności składników aktywnych.

Tymianek obfituje w minerały (wśród nich znajduje się potas czy wapń), witaminy z grupy B oraz witaminę C - składniki, których niedobór może być szkodliwy dla zdrowia. Zawiera także tymol - olejek eteryczny.

Jak podaje portal medonet.pl, tymianek może pomóc w przypadku biegunki, niestrawności czy zaparć. Dodanie odrobiny zioła do potrawy wpłynie korzystnie na procesy trawienia oraz przemianę materii.

Roślina wykazuje zdolność łagodzenia również innych dolegliwości ze strony układu trawiennego. Mowa o schorzeniach jelit, żołądka bądź wątroby.

Tymianek pod postacią syropu bądź naparu jest pomocny w infekcjach gardła. Ułatwia choremu pozbycie się chrypki, dobrze radzi sobie z kaszlem, co zawdzięcza swemu działaniu wykrztuśnemu oraz rozkurczowemu.

Przygotowanie naparu z tymianku polega na zalaniu jednej łyżki zioła 250 ml wrzącej wody. Napar należy odstawić na 10 minut - po tym czasie nadaje się on do spożycia. Może służyć także do płukania włosów i przemywania skóry.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Miejsca, w których najłatwiej o zarażenie koronawirusem. Lepiej ich unikaćMiejsca, w których najłatwiej o zarażenie koronawirusem. Lepiej ich unikaćCzytaj dalej

Prozdrowotne właściwości tymianku dotyczą również estetycznych aspektów zdrowia, a konkretnie zdrowo wyglądającej skóry. Kremy zawierające tymianek poleca się osobom z cerą tłustą i skłonną do trądziku.

Warto pamiętać o tym, iż przed wzmożonym spożywaniem jakiegokolwiek składnika zaleca się konsultacje z lekarzem. Z uwagi na zawartość tymolu w tymianku, zasięgnięcie fachowej opinii lekarskiej wskazane jest szczególnie w przypadku kobiet w ciąży - nadmiar tymolu działa rozkurczowo.

Przerażona matka nagrała niepokojące objawy u swojego synka. Dziecko przewracało oczami i miało drgawkiPrzerażona matka nagrała niepokojące objawy u swojego synka. Dziecko przewracało oczami i miało drgawkiCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł