uczulenie na słońce
fot. https://unsplash.com/ Rampal Singh
Autor Natalia Niewczas - 2 Sierpnia 2020

Objawy uczulenia na słońce. Profilaktyka i sposoby leczenia

Uczulenie to inaczej alergia, czyli gwałtowna reakcja układu immunologicznego na kontakt z niepożądanym bodźcem, na przykład zwierzęcą sierścią. Uczulenie często wywołują te substancje, które w normalnych warunkach nie stwarzają dla zdrowia człowieka zagrożenia. Podobnie jest ze słońcem. Choć dostarcza ono naszemu ciału niezbędnej witaminy D, może powodować reakcje alergiczne.

Uczulenie na słońce pojawia się wskutek ekspozycji ciała na promieniowanie słoneczne. Naukowcy wciąż nie potrafią powiedzieć, co stanowi bezpośrednią przyczynę uczulenia na słońce. Jedno jest jednak pewne - objawów jego wystąpienia nie powinniśmy bagatelizować.

Szumowski odpowiedział na pytanie, które nurtuje większość Polaków. Czy dzieci 1 września wrócą do szkoły?Szumowski odpowiedział na pytanie, które nurtuje większość Polaków. Czy dzieci 1 września wrócą do szkoły?Czytaj dalej

Uczulenie na słońce może dotyczyć każdego z nas

Uczulenie na słońce może pojawiać się samoistnie pod wpływem ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych lub w wyniku zastosowania niektórych preparatów przed opalaniem, na przykład łagodzących objawy trądziku. Ten rodzaj alergii najczęściej występuje u osób o jasnej karnacji.

Jak podaje portal medonet.pl, objawy uczulenia na słońce dotyczą głównie wystąpienia zmian skórnych. Pojawienie się wysypki, czerwonych plam bądź pęcherzy może wskazywać na reakcję alergiczną. Niektórym dotkniętym tym uczuleniem pacjentom dokucza swędzenie, a nawet gorączka. Tym, co odróżnia uczulenie słoneczne od oparzenia słonecznego, są ramy czasowe - uczulenie na słońce postępuje stopniowo i nie zaskakuje pacjenta już przy pierwszym opalaniu.

Leczenie uczulenia na słońce opiera się głównie na stosowaniu leków przeciwhistaminowych. Czasami w terapii wykorzystuje się również beta-karoten. Możliwe jest także wchodzące na rynek podjęcie zabiegów odczulających, które są wykonywane w klinikach dermatologicznych pod czujnym okiem specjalistów.

Dzisiaj grzeje: 1. Widzowie TVN nie wierzyli własnym oczom. Wszystko poszło na żywo
2.Zaskakujące zastosowanie soku z ziemniaka. Fenomenalne efekty, które można dzięki niemu zyskać, przechodzą ludzkie pojęcie
3. Wypłacając pieniądze z bankomatu możesz się mocno zdziwić. Czekają duże zmiany przy wypłatach

Aby zapobiec reakcjom uczuleniowym na słońce, najlepiej jest unikać kontaktu z alergenem. W przypadku słońca jest to mało realny scenariusz. Nie oznacza to jednak, że dotknięty alergią pacjent pozostaje całkowicie bezbronny. Profilaktyką stosowaną w przypadku uczuleń na słońce będzie przede wszystkim zakrywanie odzieżą jak największej powierzchni ciała. Warto pamiętać także o zabezpieczaniu skóry kremem z filtrem UV.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Co myśli mężczyzna-ginekolog podczas badania pacjentki? Szczere wyznania lekarzy
  2. Koronawirus w Westfield Arkadia. Potwierdzono zakażenie u pracownika sklepu
  3. PKO BP ostrzega przed oszustami. Klienci otrzymują fałszywe maile, można stracić pieniądze
  4. Pilna akcja ratunkowa na wodzie. Nagle załamała się pogoda, dzieci nie mogły wrócić na brzeg
  5. Wszyscy czekali, Morawiecki w końcu przemówił w Polsacie nt. Szumowskiego. Rozwiał wątpliwości co do przyszłości ministra
  6. Podczas transmisji na żywo widz zauważył podejrzany szczegół na szyi dziennikarki. Interweniował, okazało się, że pilnie potrzebuje operacji
  7. Ślub Jacka Kurskiego z Joanną znów doprowadził do burzliwego zamieszania. Pojawił się nowy problem, są zdjęcia

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł