udar_mózgu_symptomy
pixabay_VSrao
Autor Damian Witoń - 2 Lutego 2020

Objawy udaru mózgu. Każdy z nas powinien je znać

Udar mózgu to bardzo groźna dla życia ludzkiego sytuacja. Tylko szybkie działanie jest w stanie uratować osobę, której dotknął od trwałej utraty zdrowia lub nawet śmierci. Warto wiedzieć jakie są jego symptomy.

Udar mózgu to stan, w którym nagle zauważyć można symptomy jego uszkodzenia spowodowane uszkodzeniem lub obumarciem fragmentu tego niezwykle ważnego dla człowieka narządu. Im szybciej wykryte zostaną jego oznaki, tym większa istnieje szansa na wyleczenie, dlatego warto je poznać tym bardziej, że jest to częste zjawisko.

Owoce z małą zawartością cukru. Doskonale sprawdzą się podczas dietyOwoce z małą zawartością cukru. Doskonale sprawdzą się podczas dietyCzytaj dalej

Udar mózgu i symptomy, które na niego wskazują

Statystyki występowania udaru mózgu w Polsce są przytłaczające. Spotyka on średnio jedną na sześć osób i jest trzecią pod względem częstotliwości przyczyną zgonów w naszym kraju. Jest również najczęstszą przyczyną inwalidztwa u osób powyżej 40 roku życia, ponieważ nawet w przypadku przeżycia go, udar może odcisnąć się trwale na naszym zdrowiu. Jednakże, jak podaje portal 5minutdlazdrowia.pl rozwiązanie problemu w przeciągu 3 godzin od wystąpienia pierwszych oznak świadczących o postępującym udarze, znacznie zwiększa szansę na wyleczenie. Mając to na uwadze, poznanie symptomów udaru mózgu wydaje się bardzo cenne.

O nadchodzącym udarze może poinformować osobę posiadającą odpowiednią wiedzę twarz chorego. Zdarza się bowiem, że podczas tej kryzysowej sytuacji opada ona w nienaturalny sposób, stając się asymetryczną. Szczególnie widoczne jest to na powiekach i kącikach ust. Jeżeli mamy podejrzenie, że u jakiegoś człowieka może wystąpić udar, spróbujmy poprosić go, aby się uśmiechnął. Jeżeli nie będzie w stanie tego zrobić, powinna zapalić się nam w głowie lampka alarmowa.

Nadciągający udar mózgu wpływa negatywnie nie tylko na mięśnie twarzy, ale i całego ciała powodując niedowład, dlatego kolejnym testem, który możemy przeprowadzić na osobie, u której podejrzewamy to zaburzenie, jest poproszenie jej o uniesienie obu ramion do góry. Jeżeli nasz niepokój okaże się uzasadniony, to nie będzie w stanie tego zrobić. Czasem upośledzona jest również funkcja chodzenia.

Kolejnym symptomem udaru mózgu jest często zaburzenie umiejętności mowy i rozumienia innych. Istnieje prosty sposób na zweryfikowanie tego, czy takie trudności występują u podejrzanej przez nas osoby. Wystarczy poprosić ją o wypowiedzenie jakiegoś prostego zdania, co do którego mamy pewność, że nie sprawiłoby jej problemu w normalnej sytuacji. Jeżeli nie będzie umieć powtórzyć naszych słów lub zrobi to w wyjątkowo niewyraźny sposób, możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa zakładać, że dzieje się coś niedobrego.

Udar mózgu może wywoływać także problemy ze wzrokiem, oszołomienie i dezorientację. Niezależnie od tego ile z wymienionych w artykule objawów byliśmy w stanie zaobserwować, powinniśmy wezwać pogotowie. Jest on ekstremalnie groźną dla życia sytuacją, w której jedynie szybkie, zdecydowane działanie może uratować chorego. Lepiej pomylić się niepoprawnie zakładając wystąpienie udaru mózgu, niż zlekceważyć go, gdy wystąpi naprawdę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lech Wałęsa został ojcem. Wielka radość w domu byłego prezydenta
  2. Przez głupi błąd nie będzie 13. emerytur? Zaskakujące doniesienia mediów
  3. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Według niektórych jest najzdrowszym owocem na świecie. Wystarczy jeść raz dziennie
  5. Właściwości czystku. Zdecydowanie zbyt mało osób po niego sięga
  6. Wypijaj jedną szklankę popularnego napoju przed snem, a schudniesz w mgnieniu oka. Lepsze niż dieta

Następny artykuł