Znacząco zwiększa ryzyko udaru. Choroba, na którą cierpi nawet 700 tysięcy Polaków

udar migotanie
pixabay.com/naturalherbsclinic
Autor Natalia Niewczas13.01.2021

Migotanie przedsionków w znaczny sposób zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Jest jedną z najczęściej diagnozowanych zaburzeń pracy serca; szacuje się, że w Polsce na migotanie przedsionków cierpi nawet 700 tys. Polek i Polaków. Aż 23% dotkniętych zaburzeniem pacjentów to osoby po 65 roku życia.

Udarem mózgu nazywamy zespół klinicznych objawów związanych z nagłym zaburzeniem pracy narządu. Zaburzenia są w tym przypadku wynikiem nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu krążenia pacjenta. Możliwe jest pęknięcie naczynia krwionośnego (udar krwotoczny) lub gwałtowne ustanie swobodnego przepływu krwi przez mózg (udar niedokrwienny). Właśnie dlatego choroby układu krwionośnego znacząco wpływają na ryzyko wystąpienia udaru.

Choroba, która zwiększa ryzyko udaru mózgu. Jej objawów pod żadnym pozorem nie należy ignorować

Statystyki dotyczące udaru mózgu jedynie potwierdzają skalę problemu. Każdego roku w Polsce rejestruje się nawet 60 tys. nowych zachorowań na udar. Jest on jedną z najczęstszych przyczyn zgonu w naszym kraju.

Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia udaru dzielimy na niemodyfikowalne oraz modyfikowalne. Do grupy czynników niemodyfikowalnych zaliczamy między innymi wiek (powyżej 55 roku życia), płeć (częściej chorują mężczyźni) czy predyspozycje genetyczne. Czynniki modyfikowalne natomiast to palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu oraz choroby układu krążenia - w tym migotanie przedsionków.

Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, migotanie przedsionków jest jednym z najczęściej rozpoznawanych zaburzeń pracy tego narządu. Jednocześnie stanowi jeden z ważniejszych czynników ryzyka wystąpienia udaru mózgu.

Lekarze zbadali zmarłych na COVID-19 pacjentów. Odkryli, że wirus niszczy nie tylko na płucaLekarze zbadali zmarłych na COVID-19 pacjentów. Odkryli, że wirus niszczy nie tylko na płucaCzytaj dalej

Podczas migotania przedsionków praca serca jest nieskoordynowana. Przedsionki, zamiast rytmicznie się kurczyć, zaczynają drgać. Choroba często nie manifestuje swej obecności poprzez występowanie niepokojących objawów, co znacznie utrudnia diagnostykę i wdrożenie właściwego leczenia.

Ważną medyczną wskazówką do rozpoznania migotania przedsionków może być pojawienie się takich symptomów jak kołatanie serca (palpitacje), dyskomfort w klatce piersiowej, zawroty głowy, duszności, zmęczenie oraz nadmierna potliwość. Jeżeli nasilają się bądź nie ustępują mimo wprowadzenia prozdrowotnych zmian, zaleca się pilną konsultację z lekarzem.

Migotanie przedsionków sprawia, że krew nie może swobodnie przepływać przez organizm. Zgromadzona w przedsionkach krew krzepnie, pojawiają się skrzepy, które potencjalnie mogą przedostać się do mózgu - stanowi to jedną z najczęstszych przyczyn udaru niedokrwiennego tego narządu.

Profilaktyka chorób układu krążenia (w tym także migotania przedsionków) to przede wszystkim prowadzenie zdrowego stylu życia. Jego najważniejsze elementy to zdrowa dawka aktywności fizycznej oraz odpowiednia, zbilansowana dieta uboga w tłuszcze i cukier, a za to bogata w witaminy oraz minerały.

W przypadku wystąpienia problemów z pracą układu krążenia (bądź niepokojących objawów) należy udać się na wizytę do specjalisty. Przestrzeganie zaleceń lekarza oraz dbanie o zdrowy styl życia znacząco wpływa na ryzyko wystąpienia migotania przedsionków, a co za tym idzie, udaru mózgu.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł