Objawy i pierwsza pomoc w przypadku udaru słonecznego
pixabay.com/stokpic
Autor Barbara Bujar - 14 Czerwca 2020

Udar słoneczny jest niezwykle groźny dla naszego zdrowia. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?

Udar słoneczny to niebezpieczna reakcja organizmu, która prowadzi do poważnych uszkodzeń naszego organizmu. Dochodzi do niego wskutek przegrzania, kiedy temperatura naszego ciała wynosi powyżej 40 stopni Celsjusza. Warto wiedzieć, czym się objawia i jak w takim przypadku zareagować.

Udar słoneczny jest ogromnym problemem w każdym sezonie letnim. Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi wysokie temperatury. W takich warunkach nie trudno o udar. Portal aptekagemini.pl tłumaczy, że reakcja ta powstaje z powodu przegrzania ciała, kiedy organizm nie potrafi pozbyć się nadmiaru ciepła. Konsekwencje udaru są bardzo poważne, ponieważ prowadzą do denaturacji, czyli ścięcia białek i martwicy komórek.

Najbardziej narażone na udar słoneczny są osoby, które dużo czasu spędzają na zewnątrz w pełnym słońcu. Nadmiarowi ciepła w organizmie sprzyja również wysiłek fizyczny i zbyt rzadkie przyjmowanie płynów. Udar częściej pojawia się również wtedy, kiedy parne i wysokie powietrze ogranicza możliwość schłodzenia organizmu. Eksperci z portalu podają, że istnieją pewne typy osób, którym reakcja przegrzania grozi w większym stopniu. Należą do nich m.in. sportowcy, pracownicy fizyczni, osoby starsze, dzieci do 4 lat, osoby uzależnione od alkoholu, chore na otyłość i choroby serca oraz diabetycy. Udar stwarza zagrożenie także u tych osób, które przeszły go już w przeszłości.

Pij wodę każdego ranka zaraz po przebudzeniu. Efekty będą widoczne już po 10 dniachPij wodę każdego ranka zaraz po przebudzeniu. Efekty będą widoczne już po 10 dniachCzytaj dalej

Jak rozpoznać udar słoneczny i co zrobić w tym wypadku?

Jak w przypadku każdej dolegliwości, lepiej zapobiegać niż leczyć. W przypadku udaru słonecznego nie jest to wcale trudne. Wystarczy spożywać odpowiednią ilość płynów, nosić nakrycie głowy, jasne i cienkie ubrania oraz unikać nadmiernego wysiłku fizycznego i przebywania w pełnym słońcu.

Jeżeli nie zastosujemy się do tych zaleceń i temperatura naszego ciała osiągnie powyżej 40 stopni Celsjusza, dojdzie do udaru słonecznego. Reakcja objawia się w bardzo charakterystyczny sposób. Przegrzanie organizmu powoduje ból głowy i karku. Towarzyszą im przyspieszony oddech, ciemny kolor moczu oraz wymioty. Podstawowym symptomem są także drgawki, zaburzenia świadomości, a czasem nawet utrata przytomności. Na skórze przegrzanej osoby widoczne są także zaczerwienienia, a nawet oparzenia. W takie sytuacji należy pamiętać o udzieleniu choremu pierwszej pomocy.

Pierwsza pomoc w przypadku udaru słonecznego wymaga podstawowej wiedzy. Przede wszystkim należy obowiązkowo przenieść poszkodowanego w chłodne i zacienione miejsce. Eksperci radzą również, aby częściowo zdjąć mu ubranie i zafundować chłodne okłady. Osobie przytomnej można podać schłodzony napój. Jeżeli jednak poszkodowany nie jest przytomny i oddycha, należy ułożyć go w pozycji bocznej bezpiecznej.

Dzisiaj grzeje: 1. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nieoczekiwaną zmianę. Od dzisiaj wchodzi w życie

2. Wypłata gotówki już nie wszędzie taka prosta. Weszły kolejne ograniczeniai

Bardzo istotną kwestią jest to, aby poszkodowanemu nie podawać szybko zimnych napojów i okładów, tylko dawkować chłodne produkty. Szczególną ostrożność należy także zachować w stosunku do małych dzieci, które nie mają jeszcze wykształconego mechanizmu termoregulacji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Andrzej Duda w trasie. Auto SOP uderzyło w pojazd z rodziną z dziećmi
  2. Andrzej Duda odwiedził gwiazdy programu "Rolnik szuka żony". Co tam się wydarzyło?
  3. Dlaczego w Afryce zarejestrowano tak mało przypadków koronawirusa? Według specjalistów, temperatura wcale nie jest kluczowa
  4. Walczyła na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Nie żyje pielęgniarka
  5. Najczęściej ignorowane objawy raka. Lekceważenie ich może kosztować życie
  6. Marcin Gortat wyjawił swoje plany na oczach całej Polski. W TVN powiedział co będzie robił na emeryturze

Następny artykuł