udar: 3 zasady
unsplash.com/ Rémi Walle
Autor Klaudia Gaicka - 13 Września 2020

Podejrzewasz u kogoś udar? Poproś o wykonanie 3 prostych zadań, jeśli nie podoła, szybko wezwij pomoc

Udar mózgu jest bardzo groźny. Dodatkowo jego statystyki są przytłaczające, szanse na to, że zdarzy się on komuś w naszym otoczeniu, są bardzo duże. W tym stanie zaobserwować można u pacjenta nietypowe symptomy spowodowane uszkodzeniem lub obumarciem fragmentu mózgu.

Udar mózgu jest niezwykle groźny dla zdrowia i życia pacjenta. W tym stanie zaobserwować można u pacjenta nietypowe objawy spowodowane uszkodzeniem lub obumarciem fragmentu mózgu. Organ ten ma elementarne znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu. Aby pacjent mógł wrócić do pełni zdrowia, kluczowa jest szybka diagnoza i profesjonalna pomoc. Dlatego tak ważna jest przynajmniej podstawowa znajomość objawów udaru.

Istnieją aż cztery rodzaju udaru, chociaż najczęściej występują dwa z nich. Mowa o udarze niedokrwiennym i krwotocznym. Udar niedokrwienny charakteryzuje się nagłym odcięciem dopływu krwi do mózgu, z kolei krwotoczny polega na rozerwaniu naczynia krwionośnego i przedostawaniu się dodatkowej krwi do tego ważnego organu.

Lekarka zdradziła ostatnie chwile Ireny Dziedzic. Przerażające, co spotkało legendarną dziennikarkęLekarka zdradziła ostatnie chwile Ireny Dziedzic. Przerażające, co spotkało legendarną dziennikarkęCzytaj dalej

Udar stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Poznaj trzy sposoby na jego weryfikację

Portal Abczdrowie.pl przedstawił listę zadań, które pozwalają zweryfikować, czy ktoś w naszym otoczeniu dostał właśnie udaru. Opierają się one o weryfikację typowych dla tego stanu objawów, czyli niewyraźnej mowy, zaburzeń widzenia, paraliżu rąk i nóg oraz ból głowy.

Jeżeli wydaje ci się, że ktoś z twoich bliskich doznał udar, poproś, aby się uśmiechnął. Choć brzmi to nieco dziwnie, w czasie udaru bardzo często dochodzi do paraliżu jednej strony ciała, uśmiech znacznie to uwydatnia. Najczęściej jeden z kącików pozostaje wyraźnie niżej od drugiego. Podobnie jedna z rąk pozostanie znacznie niżej, jeżeli poprosisz osobę z udarem, aby ta uniosła kończyny. To kolejne zadanie, które pomoże ci zweryfikować, czy ktoś w twoim otoczeniu ma udar. Trzecia metoda polega na poproszeniu osoby podejrzanej o udar o opowiedzenie swojej drogi do domu. Pacjent, który doświadcza udaru, ma poważne zaburzenia mowy.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje 5-letnia Lilianka z Troszyna. Wszyscy myśleli, że ma zwykłą "jelitówkę", prawda okazała się jednak straszniejsza
2.Nad bankami i ich klientami zbierają się ciemne chmury. Prezes PKO BP właśnie potwierdził, będzie jeszcze gorzej

Statystyki dotyczące udarów w naszym kraju nie napawają optymizmem. Spotyka on mniej więcej jednego na sześciu pacjentów i jest trzecią pod względem częstotliwości przyczyną zgonów w Polsce. Niestety nie oznacza to, że reszta osób wychodzi z niego bez szwanku, ponieważ jest również najczęstszą przyczyną inwalidztwa u osób powyżej 40 roku życia. Dlatego, jeżeli przedstawione zadania stanowią dla kogoś z naszego otoczenia problem, nie czekajmy z wezwaniem pomocy. Niestety wraz z upływającym czasem, uszkodzenia mózgu pacjenta się pogłębiają.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dentysta był wstrząśnięty na widok zębów 3-latka. Zadał matce tylko jedno pytanie
  2. Polsat informuje. Znów wszystko zamykają. Premier potwierdził. Smutne wieści z zagranicy
  3. Objawy niedoboru potasu. Bez niego nasz organizm nie może sobie poradzić
  4. Rząd rozdaje pieniądze poszkodowanym przez koronawirusa. Można dostać nawet 7 tysięcy euro, o co chodzi?
  5. Kolejna szkoła zamknięta. Koronawirus wykryty u nauczycielki, setki osób poddano kwarantannie
  6. Pijesz kawę zaraz po przebudzeniu? Błąd, o pewnych godzinach zadziała na Ciebie zupełnie inaczej

Następny artykuł