udar: 3 zasady
unsplash.com/ Rémi Walle
Autor Klaudia Gaicka - 21 Listopada 2020

Podejrzewasz u kogoś udar? Poproś o wykonanie 3 prostych zadań, jeśli nie podoła, szybko wezwij pomoc

Udar mózgu jest bardzo groźny. Dodatkowo jego statystyki są przytłaczające, szanse na to, że zdarzy się on komuś w naszym otoczeniu, są bardzo duże. W tym stanie zaobserwować można u pacjenta nietypowe symptomy spowodowane uszkodzeniem lub obumarciem fragmentu mózgu.

Udar mózgu jest niezwykle groźny dla zdrowia i życia pacjenta. W tym stanie zaobserwować można u pacjenta nietypowe objawy spowodowane uszkodzeniem lub obumarciem fragmentu mózgu. Organ ten ma elementarne znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu.

Aby pacjent mógł wrócić do pełni zdrowia, kluczowa jest szybka diagnoza i profesjonalna pomoc. Dlatego tak ważna jest przynajmniej podstawowa znajomość objawów udaru.

Istnieją aż cztery rodzaju udaru, chociaż najczęściej występują dwa z nich. Mowa o udarze niedokrwiennym i krwotocznym. Udar niedokrwienny charakteryzuje się nagłym odcięciem dopływu krwi do mózgu, z kolei krwotoczny polega na rozerwaniu naczynia krwionośnego i przedostawaniu się dodatkowej krwi do tego ważnego organu.

Objawy chorej wątroby widoczne gołym okiem. Pod żadnym pozorem ich nie lekceważcieObjawy chorej wątroby widoczne gołym okiem. Pod żadnym pozorem ich nie lekceważcieCzytaj dalej

Udar stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Poznaj trzy sposoby na jego weryfikację

Portal Abczdrowie.pl przedstawił listę zadań, które pozwalają zweryfikować, czy ktoś w naszym otoczeniu dostał właśnie udaru. Opierają się one o weryfikację typowych dla tego stanu objawów, czyli niewyraźnej mowy, zaburzeń widzenia, paraliżu rąk i nóg oraz ból głowy.

Jeżeli wydaje ci się, że ktoś z twoich bliskich doznał udar, poproś, aby się uśmiechnął. Choć brzmi to nieco dziwnie, w czasie udaru bardzo często dochodzi do paraliżu jednej strony ciała, uśmiech znacznie to uwydatnia. Najczęściej jeden z kącików pozostaje wyraźnie niżej od drugiego.

Podobnie jedna z rąk pozostanie znacznie niżej, jeżeli poprosisz osobę z udarem, aby ta uniosła kończyny. To kolejne zadanie, które pomoże ci zweryfikować, czy ktoś w twoim otoczeniu ma udar. Trzecia metoda polega na poproszeniu osoby podejrzanej o udar o opowiedzenie swojej drogi do domu. Pacjent, który doświadcza udaru, ma poważne zaburzenia mowy.

Dzisiaj grzeje: 1.Eksperci biją na alarm. Jeden nawyk sprawia, że jesteśmy mniej odporni na koronawirusa, teraz lepiej z niego zrezygnować
2.Z ostatniej chwili: Premier oficjalnie znosi obostrzenia. Klamka zapadła, przedstawił dokładny plan
3.Kiedy skończy się pandemia ? Znany immunolog podał konkretną datę

Statystyki dotyczące udarów w naszym kraju nie napawają optymizmem. Spotyka on mniej więcej jednego na sześciu pacjentów i jest trzecią pod względem częstotliwości przyczyną zgonów w Polsce. Niestety nie oznacza to, że reszta osób wychodzi z niego bez szwanku, ponieważ jest również najczęstszą przyczyną inwalidztwa u osób powyżej 40 roku życia.

Dlatego, jeżeli przedstawione zadania stanowią dla kogoś z naszego otoczenia problem, nie czekajmy z wezwaniem pomocy. Niestety wraz z upływającym czasem, uszkodzenia mózgu pacjenta się pogłębiają.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Premier na konferencji podał konkretne daty. Są nowe wytycznie. Wiemy, co będzie z feriami
  2. Pierwsze tak wyjątkowe ustawienie planet od średniowiecza. Nie przegap rzadkiego wydarzenia
  3. Uwaga TVN: Dramatyczne nagranie ze szpitala w Poznaniu. Pacjent ujawnił drastyczne sceny
  4. 4-latek stracił oboje rodziców. Zabrała ich ta sama choroba
  5. Pielęgniarka wyznała porażającą prawdę. Jakie były ostatnie słowa zarażonych osób, które nie wierzyły w epidemię?
  6. 5-miesięczna dziewczynka umierała na oczach rodziny. Czworonożni przyjaciele pożegnali ją najczulszy sposób
  7. Z ostatniej chwili: Premier właśnie przekazał. Ogłoszono nowe wytyczne dla uczniów, wszyscy rodzice powinni wiedzieć, chodzi o przyszłe ferie

Następny artykuł