Udar mózgu to nagłe, miejscowe zaburzenie krążenia krwi w mózgu
unsplash_ Natasha Connell
Autor Aneta Młodawska - 21 Marca 2020

Problemy żywieniowe po udarze. Zmaga się z nimi wiele osób

Udar mózgu to nagłe występujące symptomy uszkodzenia mózgu, zazwyczaj w postaci niedowładu, utraty zdolności rozumienia lub ekspresji mowy, zaburzenia widzenia i czucia wywołanego nagłym zaburzeniem krążenia krwi w mózgu. Każdego roku dotyka on około 75 tys. Polaków i powoduje ok. 30 tys. zgonów. Warto wiedzieć, z jakimi problemami zmaga się pacjent po udarze.

Udar mózgu to według definicji Światowej Organizacji Zdrowia nagłe wystąpienie ogniskowego lub uogólnionego zaburzenia czynności mózgu, trwającego dłużej niż 24 godziny i wynikającego wyłącznie z przyczyn naczyniowych.

W leczeniu udaru mózgu kluczowy jest czas reakcji. Im szybciej od jego wystąpienia zostanie wdrożone leczenie, tym większa szansa na uniknięcie powikłań i niepełnosprawności. Niemniej jednak gdy udar wystąpi, warto wiedzieć, jakich problemów żywieniowych można się spodziewać.

Dramat w Centrum Onkologii. Zarażona pielęgniarka pracowała na chemioterapii dziennejDramat w Centrum Onkologii. Zarażona pielęgniarka pracowała na chemioterapii dziennejCzytaj dalej

Udar mózgu może prowadzić do niedożywienia

Jak podaje portal medonet.pl, udar mózgu jest główną przyczyną poważnej niepełnosprawności na świecie. Ma on negatywny wpływ na życie pacjenta i może przyczynić się do rozwoju niedożywienia. Warto zatem wiedzieć, jakie problemy żywieniowe mogą pojawić się po udarze.

Udar powoduje często nieodwracalnie zmiany, które zmieniają jakość życia chorego. Sprawiają one, że czynności, które przed udarem były codzienne i proste, mogą stać się trudnym wyzwaniem. Dotyczy to m.in. samodzielnego spożywania posiłków. Brak apetytu, ograniczenie sprawności, uczucie ciągłego zmęczenia, a także trudności z komunikacją mogą utrudniać pacjentowi jedzenie. Niemniej jednak najczęstszą przyczyną niedożywienia organizmu po udarze jest tzw. dysfagia neurogenna. Stwierdza się ją u ok. 50% w ostrej fazie schorzenia, w fazie przewlekłej zaś u ok. 25% osób.

Dysfagia to problemy z połykaniem pożywienia. Schorzenie powoduje, że pacjent może mieć trudności z umieszczeniem posiłku w ustach, jego żuciem oraz połykaniem. Dysfagia może być spowodowana niedowładem mięśni biorących udział w połykaniu, zaburzeniami czucia w obrębie jamy ustnej lub gardła, zaburzeniami koordynacji faz połykania i połykania z oddechem, nieprawidłowym napięciem mięśniowym, zaburzeniami ośrodkowej kontroli połykania bądź kombinacją tych wszystkich elementów.

Schorzenie objawia się najczęściej wyciekiem śliny lub pokarmu z jamy ustnej, lub jego zaleganiem. Niepokoić powinny ponadto symptomy takie jak krztuszenie się, dławienie, kaszel po i w trakcie posiłku, czy wydostawanie się pokarmu przez nos.

<

Dzisiaj grzeje: 1. Nowe objawy koronawirusa. Niepokojące doniesienia naukowców

2. Żona legendarnego muzyka przekazała tragicznie wieści. Zmarł wczoraj na koronawirusa

By pomóc pacjentowi, czasami wystarczy rozdrabnianie jedzenia. U innych zaś osób obowiązkowe jest dodatkowe zagęszczanie płynów. Najważniejsze jest jednak unikanie posiłków, które łączą w sobie dwie konsystencje np. płynną i stałą. Ponadto jedzenie nie powinno być za ciepłe.

Niekontrolowana dysfagia może prowadzić do niebezpiecznych następstw, takich jak zachłystowe zapalenie płuc. Ponadto u ponad 60% chorych po przebytym udarze pojawia się niedożywienie, które pogarsza jakość życia i utrudnia proces zdrowienia. Warto wiedzieć, że to u niedożywionych pacjentów najczęściej obserwuje się odleżyny i zakażenia. Jeśli osoba po przebytym udarze nie chce jeść, warto rozważyć z lekarzem zastosowanie doustnych preparatów odżywczych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 najbardziej niesamowitych właściwości ogórków kiszonych. Miałeś pojęcie?
  2. Pieniądze, jakie zarabiają gwiazdy disco polo nie mieszczą się w głowie. Kwoty są ogromne
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Zmiana dla 850 tys. Polaków. 500 plus z nowym progiem dochodowym

Następny artykuł