Zauważyłeś opadającą powiekę u siebie lub bliskiej osoby? Nie ma czasu do stracenia, życie może być poważnie zagrożone

Udar - opadająca powieka
unsplash.com/Jordan Whitfield
Autor Barbara Bujar21.12.2020

Opadająca powieka to jeden z typowych objawów udaru mózgu. Często towarzyszą mu także inne symptomy, których obecność jest wskazaniem do natychmiastowej konsultacji medycznej. Udar – zarówno krwotoczny, jak i niedokrwienny – jest bowiem stanem poważnie zagrażającym życiu człowieka.

Udar mózgu to poważne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, które rocznie dotyka dziesiątki tysięcy Polaków. Po wystąpieniu pierwszych objawów schorzenia liczy się każda godzina.

- Statystyki pokazują, że 1 na 6 osób dozna udaru w ciągu życia. Według najnowszych danych rocznie mamy około 90 tys. udarów niedokrwiennych w Polsce – mówił w 2019 roku dla Pulsu Medycyny neurochirurg interwencyjny dr Krzysztof Kądziołka.

Objawy udaru mózgu

Oprócz udaru niedokrwiennego, o którym mówił dr Krzysztof Kądziołka, u pacjentów może wystąpić także forma krwotoczna. Ta jednak stanowi mniejszość – aż 85-90 proc. przypadków udarów stanowi bowiem postać niedokrwienna.

Jak wyjaśnia serwis internetowy WP abc Zdrowie, udar krwotoczny powoduje wylew krwi do mózgu, natomiast wskutek niedokrwiennego powstaje zator i dochodzi do zatrzymania dopływu krwi do mózgu. Obie formy schorzenia stwarzają wysokie ryzyko powikłań, a także śmierci pacjenta.

Od dziś obowiązuje nowy zakaz. Wielu Polaków jest załamanychOd dziś obowiązuje nowy zakaz. Wielu Polaków jest załamanychCzytaj dalej

O udarze mózgu świadczą jego typowe objawy, których nigdy nie należy lekceważyć. Wyróżnia się wśród nich między innymi opadającą powiekę lub kącik ust. Choremu bardzo często towarzyszą także: zawroty i silne bóle głowy, niewyraźna mowa, problemy z utrzymaniem równowagi, zaburzenia koncentracji, drętwienie twarzy i rąk oraz pogorszenie widzenia.

Jeżeli pacjent zbagatelizuje powyższe symptomy, udar będzie postępował i doprowadzi do kolejnych dolegliwości. W późniejszym etapie schorzenia u chorych obserwuje się między innymi połowiczny paraliż ciała, zmęczenie oraz problemy z mową i logicznym myśleniem.

Każdy z wymienionych objawów jest podstawą do wezwania karetki pogotowia lub skontaktowania się z lekarzem. Udar postępuje bowiem bardzo szybko, dlatego pacjent powinien znaleźć się pod opieką specjalisty w ciągu kilku godzin od wystąpienia pierwszych dolegliwości.

- Szybkie wdrożenie leczenia jest w tej chorobie kluczowe. Każdy powinien pamiętać hasło: time is brain – dodał w rozmowie z Pulsem Medycyny dr Krzysztof Kądziołka.

Udar mózgu może wystąpić u każdego. Grupą ryzyka objęci są jednak mężczyźni po 55. roku życia. Dodatkowo schorzeniu sprzyjają takie choroby jak cukrzyca, otyłość, nadciśnienie tętnicze oraz choroby serca. Narażone na udar są także osoby palące papierosy oraz spożywające nadmierną ilość alkoholu.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł