udar mózgu - pierwsze objawy
fot. pixabay.com
Autor Aneta Młodawska - 3 Marca 2020

Najczęstsze objawy udaru. Każdy z nas powinien je znać

Udar mózgu to nagłe występujące symptomy uszkodzenia mózgu, zazwyczaj w postaci niedowładu, utraty zdolności rozumienia lub ekspresji mowy, zaburzenia widzenia i czucia wywołanego nagłym zaburzeniem krążenia krwi w mózgu. Każdego roku dotyka on około 75 tys. Polaków i powoduje ok. 30 tys. zgonów. Warto znać jego wczesne objawy.

Udar mózgu to według definicji Światowej Organizacji Zdrowia nagłe wystąpienie ogniskowego lub uogólnionego zaburzenia czynności mózgu, trwającego dłużej niż 24 godziny i wynikającego wyłącznie z przyczyn naczyniowych.

W leczeniu udaru mózgu kluczowy jest czas reakcji. Im szybciej od jego wystąpienia zostanie wdrożone leczenie, tym większa szansa na uniknięcie powikłań i niepełnosprawności. Ważne jest zatem, by umieć rozpoznawać oznaki udaru.

Większość osób od razu wyrzuca skórki po bananach, a to duży błąd. Mają wiele zastosowańWiększość osób od razu wyrzuca skórki po bananach, a to duży błąd. Mają wiele zastosowańCzytaj dalej

Udar mózgu to nagłe, miejscowe zaburzenie krążenia krwi w mózgu.

Jak podaje portal 5minutdlazdrowia.pl, udar mózgu jest główną przyczyną poważnej niepełnosprawności na świecie. Istnieją jednak sposoby, by mu zapobiec. Ważne jest bowiem, by umieć rozpoznawać kilka alarmujących objawów. Jednym z nich są problemy ze wzrokiem. Udar może powodować podwójne widzenie, utratę wzroku w jednym oku lub niewyraźne widzenie. Podczas badania w Wielkiej Brytanii około 1,300 osób zostało zapytanych, co im dolegało podczas udaru. Wszyscy zapamiętali właśnie problemy z widzeniem.

Niepokojącym objawem powinno być także drętwienie po jednej stronie ciała, obejmujące twarz, dłonie lub nogi. Często jednak zdarza się drętwienie lub osłabienie twarzy, ręki lub nogi po obu stronach ciała. W niektórych przypadkach może dochodzić do paraliżu po przeciwnej stronie miejsca, w którym miało miejsce niedokrwienie mózgu. W rozpoznaniu udaru przydatny może być uśmiech. Jeśli zauważymy, że podniesiona jest tylko połowa ust, druga część twarzy może być porażona. Podobnie zadziała podniesienie rąk nad głowę. Gdy nie możemy tego zrobić, jest to znak, że niedowład objął połowę ciała.

Zawroty głowy lub zmęczenie bez przyczyny również są częstym czynnikiem u pacjentów po udarze. Podczas zaburzenia czynności mózgu może się także pojawić nagła migrena lub silny ból głowy. Dzieje się tak, ponieważ dopływ krwi do mózgu zostaje zablokowany lub odcięty z powodu przerw w krwiobiegu. Sztywność w bólu szyi lub barku także nie wróżą najlepiej. Pęknięte naczynie krwionośne w mózgu może powodować sztywność karku lub ramienia. Jeśli zatem nie mając innych schorzeń, nie potrafimy dotknąć brodą klatki piersiowej, powinniśmy natychmiast udać się do lekarza.

Dzisiaj grzeje: 1.Trzy osoby zmarły w Bytomiu na skutek zatrucia. Niebezpieczny gaz wydobywał się wadliwego pieca

2. Uwielbiana aktorka zrobiła niemożliwą rzecz na pogrzebie Królikowskiego. Nigdy nie widzieliśmy takiego zachowania

Warto wspomnieć, iż według raportu NCBI osoby z wysokim ciśnieniem krwi częściej mają udar. Ciśnienie krwi uważa się za wysokie, jeśli wynosi ono 140/90 mmHg lub więcej. Ponadto starsi mężczyźni częściej chorują niedokrwienie mózgu niż młode osoby lub kobiety. Na ilość tlenu docierającego do mózgu może wpływać palenie tytoniu. Często kończy się to dużymi uszkodzeniami naczyń krwionośnych.

Najczęstszymi czynnikami ryzyka są cukrzyca, choroby serca, nadużywanie alkoholu i narkotyków, otyłość, niezdrowa dieta, depresja, brak aktywności fizycznej i problemy neurologiczne. W razie wypadku należy natychmiast zadzwonić pod 911 lub lokalny numer alarmowy i czekać na pomoc, zamiast jechać samemu jechać do szpitala.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wbiła łodygę róży w ziemniaka i posadziła. Oniemiała widząc co wyrosło po 7 dniach
  2. Pogrzeb Pawła Królikowskiego. Aktora żegna tłum gwiazd
  3. Miód niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia. Jak rozpoznać ten prawdziwy?
  4. Na temat wirusa z Wuhan krąży wiele informacji. Niektóre z nich mijają się z prawdą
  5. Tragiczna śmierć 7-latki. Przeszła zabieg powszechny wśród dzieci
  6. Dziś uważaj za kółkiem. Policja wlepi mandat na 500 zł, a nawet odbierze prawko

Następny artykuł