Ukryte ofiary epidemii koronawirusa. Nie zobaczymy ich w dobowych statystykach, umierają pozostawieni bez pomocy

epidemia w Polsce
Piotr Molecki/East News
Autor Konrad Bińczyk14.11.2020

Epidemia koronawirusa w Polsce zbiera śmiertelne żniwo. Od początku pandemii zmarło już 10 045 osób. Tylko dziś Ministerstwo Zdrowia odnotowało 548 zgonów. Jednak duża liczba ofiar pandemii nie jest w ogóle wliczana w oficjalne statystyki. Powód? Pomoc dociera do nich za późno.

Epidemia koronawirusa sparaliżowała polskie szpitale. Służby medyczne skupione na walce z COVID-19 nie dają rady udzielić na czas pomocy tym osobom, które cierpią na inne poważne schorzenia. Pacjenci umierają w domach, ponieważ karetki nie są w stanie dotrzeć do nich na czas. A przecież czas ma tu kluczowe znaczenie.

Sanepid wydał pilny komunikat. Trwają poszukiwania wiernychSanepid wydał pilny komunikat. Trwają poszukiwania wiernychCzytaj dalej

Epidemia wpływa na wszystkich chorych

Dr Magdalena Kulgawczyk cytowana przez portal Money.pl informuje, że w kardiologii widać obecnie większą liczbę zawałów. Mówi także, że rodziny dzwonią do szpitali, że dany pacjent nie stawi się do lecznicy, ponieważ zmarł. - Ludzie nie doczekują w kolejkach. Nie ma gdzie wcisnąć pacjentów potrzebujących pilnej diagnostyki - relacjonuje dr Kulgawczyk.

Zdaniem prof. Marcina Grabowskiego z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i rzecznika Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, sytuacja jest bardzo poważna. Lekarz w rozmowie z Money.pl zauważa, że epidemia koronawirusa spowodowała opóźnienie kontaktów pacjentów z lekarzami.

Zdaniem profesora sam tylko spadek zgłaszalności przypadków zawałów to nawet "od 30 do 60 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem".

Europa walczy z epidemią

Te osoby, to tak zwane ukryte ofiary epidemii. Niestety w innych krajach zauważono podobne tendencje zmniejszonego zgłaszania przypadków m.in. kardiologicznych. "Via Medica" podaje, że we Włoszech odnotowano mniej przypadków tzw. ostrych zespołów wieńcowych, ponieważ nie zostały one zgłoszone.

Z kolei w Stanach Zjednoczonych podczas pierwszej fali epidemii zmniejszyła się liczba tzw. przezskórnych interwencji wieńcowych PCI u chorych na zawał serca typu STEMI o 38 proc., a w Hiszpanii o 40 proc.

Dzisiaj grzeje: 1.23 listopada Polaków obejmie nowe obostrzenie. Dotknie tysiące osób nie tylko z naszego kraju
2.Polskie media potwierdziły tragiczną wiadomość. Nie żyje uwielbiana Polka
3.Przez 26 dni sam walczył z koronawirusem. Zdradził swój sekret, jak wrócił do zdrowia

Koronawirusa może zabijać pewien niepozorny preparat. Okazuje się, że wszyscy mamy go w apteczkachKoronawirusa może zabijać pewien niepozorny preparat. Okazuje się, że wszyscy mamy go w apteczkachCzytaj dalej

Prof. Piotr Buszman, współzałożyciel Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, w rozmowie z portal Money.pl mówi, że należy się przygotować na więcej zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych.

Powodem takiej sytuacji jest ograniczony dostęp pacjentów do służby zdrowia, zajętej walką

z epidemią. Prawie w całej Polsce czas przyjazdu karetki do chorego się wydłużył. Występują także problemy z przyjmowaniem osób do szpitali.

Co więcej, pacjenci zmagający się z poważnymi schorzeniami sami przestali dzwonić do lekarzy, ponieważ boją się wizyty w szpitalu ze względu na koronawirusa.

- Mamy 25 571 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (3453), dolnośląskiego (2794), wielkopolskiego (2742), mazowieckiego (2419), małopolskiego (2202), łódzkiego (1487), lubelskiego (1563), pomorskiego (1328), świętokrzyskiego (1177), podkarpackiego (1162), zachodniopomorskiego (1045), warmińsko-mazurskiego (990), kujawsko-pomorskiego (955), opolskiego (799), lubuskiego (760), podlaskiego (695) – przekazało MZ w sobotę na Twitterze.

Ukryte ofiary epidemii koronawirusa. Nie zobaczymy ich w dobowych statystykach, umierają pozostawieni bez pomocyUkryte ofiary epidemii koronawirusa. Nie zobaczymy ich w dobowych statystykach, umierają pozostawieni bez pomocyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Od wtorku całkowity lockdown, ludzie nie mogą wyjść z domu. Kolejny kraj podjął trudną decyzję
  2. Naukowcy aż osłupieli, gdy zrozumieli co widzą. Zaobserwowali zderzenie dwóch gwiazd neutronowych, nie spodziewali się
  3. Nieprzyjemna dolegliwość, którą może powodować noszenie maseczki. Eksperci o syndromie MADE
  4. Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje polska aktorka
  5. Awaria w elektrowni atomowej na Białorusi. Litwini masowo kupują jod, czy grozi nam drugi Czarnobyl?
  6. 14 owczarków niemieckich otoczyło małą dziewczynkę. Ojciec wszystko nagrał
  7. Wyciekło zdjęcie Andrzeja Grabowskiego z młodości. Widok wprost odbiera mowę, kobiety za nim szalały

Następny artykuł