Ulewanie u noworodka: sposoby zapobiegania
fot. pixabay.com/Beeki
Autor Karol Zaborowski - 30 Września 2019

Wielu młodych rodziców nie wie co w takiej sytuacji robić. Sposób na ulewanie u noworodka jest banalnie prosty

Ulewanie u noworodka może niepokoić szczególnie młodych rodziców, którzy jeszcze nie znają wszystkich tajników rodzicielstwa. Noworodek jest niezwykle delikatny i jego ciało cały czas się jeszcze zmienia, przez co rodzice powinni wiedzieć, jak radzić sobie z opieką nad swoją pociechą. Na szczęście sposoby na radzenie sobie z niektórymi dolegliwościami są niezwykle proste.

Ulewanie u noworodka to częsty problem, z którym boryka się już co drugie dziecko i może być wywołane przez kilka rzeczy. Warto wspomnieć, że u dzieci do 4 miesiąca życia ulewanie nie jest niczym nienormalnym i jak najbardziej może się zdarzać. Oczywiście nie jest to nic przyjemnego dla malucha, ale bardziej niż on przeżywają to rodzice, a zwłaszcza ci, którzy dopiero odnajdują się w swojej zupełnie nowej roli. Ulewanie spowodowane jest tym, że zwieracz przełyku przez pierwsze miesiące życia dziecka, wciąż nie działa, tak jak powinien, przez co niedługo po jedzeniu, pokarm może się wydostawać przez usta lub nos. Na szczęście są proste sposoby, na to, aby unikać takich sytuacji.

Proste sposoby na ulewanie u noworodka

Jedną z przyczyn ulewania jest przejedzenie. Noworodki mają bardzo małe żołądki, przez co nadmiar pokarmu dosyć szybko jest z nich usuwany na zewnątrz. Z tego też względu mamy nie powinny uspokajać swoich dzieci piersią, ponieważ dziecko przystawione do niej automatycznie zacznie ssać pokarm. W takich sytuacjach o wiele łatwiej może dojść właśnie do przejedzenia. Dodatkowo zaburza to przerwy pomiędzy posiłkami dziecka, które normalnie powinny występować.

Kolejnym czynnikiem, który wywoływać może ulewanie u naszego dziecka jest powietrze, które dostało się do jego żołądka podczas jedzenia. Może to nastąpić, kiedy noworodek je zbyt łapczywie lub jego mama nie ma odpowiedniej ilości pokarmu. Problem ten może również pojawić się podczas karmienia butelką, kiedy smoczek nie jest w pełni wypełniony mlekiem. Ważna jest również pozycja dziecka podczas karmienia.

Zwrócić trzeba szczególną uwagę na to, aby dziecko pewnie trzymało w ustach zarówno pierś, jak i smoczek od butelki. Co więcej, w przypadku butelki dziecko powinno być trzymane pionowo. To samo powinniśmy zrobić już po zakończonym posiłku, aby dziecku mogło się odbić. W ten sposób pozbędzie się powietrza z żołądka, które w pozycji leżącej wydostałoby się wraz z pokarmem.

Jeżeli dziecku się już odbiło, to możemy je odłożyć do łóżeczka, ale nie powinniśmy kłaść go na wznak, czyli na plecach. O wiele bezpieczniejsza będzie pozycja na boku, ponieważ dzięki temu, nawet jeżeli z żołądka malca wydostanie się pokarm, to dziecko się nim nie zachłyśnie.

Wszystkie te sposoby powinny częstotliwość ulewania u dziecka, ale pamiętajmy, że nie dotyczy to refluksu, który również może się pojawić u noworodka. Jeżeli widzisz, że dziecko podczas karmienia jest niespokojne i nie lubi leżeć na plecach, to warto skontaktować się z lekarzem. Tyczy się to również sytuacji, kiedy ulewanie pojawia się również po 4 miesiącu życia dziecka.

Następny artykuł