Ustawa covidowa do zmiany
Fot. Flickr.com/ Sejm RP
Autor Karol Zaborowski - 14 Sierpnia 2020

Zaskakujące zmiany w ustawie covidowej. "Przepis legalizujący w zasadzie każde polityczne bezprawie"

Ustawa covidowa określa zakres działań mających na celu zwalczanie epidemii w naszym kraju. Od samego początku jej powstania słychać głośne głosy krytyki dotyczące niejednego punktu. Jednak najnowsze zmiany wprawiły wszystkich w osłupienie.

Ustawa covidowa może ponownie zostać zmieniona. Rząd planuje niezwykle kontrowersyjne poprawki, które zostały już oddane do konsultacji w Komisji Finansów Publicznych. Co ciekawe, będą one działać również wstecz.

W internecie pojawiły się już pierwsze komentarze na ten temat, a ich autorami są zarówno członkowie opozycji, jak i zaniepokojeni prawnicy. Według nich nowe zmiany w ustawie usprawiedliwiają niektóre przestępstwa, jeżeli tylko ich działanie miało mieć na celu zwalczanie wirusa.

Media obiegła bardzo smutna wiadomość. Nie żyje młody, niezwykle utalentowany piłkarz, cała kariera była przed nimMedia obiegła bardzo smutna wiadomość. Nie żyje młody, niezwykle utalentowany piłkarz, cała kariera była przed nimCzytaj dalej

Ustawa covidowa zostanie zmieniona?

Nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym i bez naruszenia tych obowiązków lub przepisów podjęte działanie nie byłoby możliwe, lub byłoby istotnie utrudnione - czytamy.

Jak podaje portal natemat.pl, posłowie PiS usprawiedliwiają ten zapis, tłumacząc się, że walka z koronawirusem wymaga szczególnych rozwiązań. Jednak według Gabrieli Lenartowicz zmiany mają zapewnić obecnej władzy odpowiednią furtkę na usprawiedliwienie swoich zaniedbań i błędów.

- W ekspresowym tempie w Sejmie ląduje projekt pozwalający na popełnianie przestępstw pod pretekstem walki z COVID19. Przepis działa wstecz. Koło ratunkowe dla Szumowskiego i spółki? - napisała posłanka KO.

Podobnego zdania jest również prawnik Dr Mikołaj Małecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Małecki napisał wprost, że tak sformułowany przepis teoretycznie pozwala na zabicie kogoś, jeżeli tylko ta osoba nie ma założonej maseczki. W Innym wpisie wprost mówi o tym, że przepis pozwala na każde polityczne bezprawie.

Dzisiaj grzeje: 1. Minister Zdrowia ostrzega. Czy cała Polska zostanie objęta czerwoną strefą?
2. Zakażeń na weselach jest już tyle, że głos zabrało Ministerstwo Zdrowia. Wyjątkowy apel do Polaków

- Wg projektu można zabijać osoby bez maseczki. To naruszenie przepisów - zakazu zabijania, ale w interesie społecznym - dalsze ryzyko zakażania; w celu przeciwdziałania covid-19 - spełnione; bez naruszenia przepisów zabójstwo byłoby niemożliwe - spełnione. Brak przestępstwa - czytamy.

- Nawet sami podkreślili w uzasadnieniu, że projektowany przepis -legalizujący w zasadzie każde polityczne bezprawie -ma mieć zastosowanie również do już popełnionych czynów. Chcą rozszerzyć dotychczasową klauzulę, by jeszcze więcej nadużyć władzy uszło wszystkim płazem - dodaje.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromny pożar, cały budynek w ogniu. Sytuacja jest poważna. Mamy wideo
  2. Marek Niedźwiedzki w wyjątkowo mocnych słowach. Przerwał milczenie: "Miałem wrażenie, że umarłem"
  3. Gigantyczna pomyłka Ministerstwa Zdrowia. Raport, który zwala z nóg
  4. Chciała tylko wyciągnąć zabawki swojej córki z wody. Tragiczna śmierć 39-latki
  5. Tragiczne wiadomości obiegły media. Nie żyje 230 osób, z każdym dniem ofiar przybywa
  6. Wyrzucili noworodka na śmietnik, bo ich rozczarował. Nawet go nie nazwali. Dziecko znalazł i uratował sprzątacz

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł