To już oficjalne. Sejm właśnie przyjął nową ustawę covidową

ustawa covidowa
fot. https://unsplash.com/ Martin Sanchez
Autor Natalia Niewczas22.10.2020

To już pewne, nowa ustawa covidowa została przyjęta przez Sejm. Ustawa autorstwa polityków Prawa i Sprawiedliwości dotyczy walki ze wciąż szalejącą w Polsce epidemią koronawirusa. To dobre wiadomości dla polskiej służby zdrowia, wejście ustawy w życie oznacza bowiem wyższe wynagrodzenie dla jej pracowników. Z podwyżki skorzystają jednak tylko wybrani medycy.

Nowa ustawa covidowa została zatwierdzona w czwartek dnia 22 października. Projekt PiS dotyczy przede wszystkim medyków, ustawa zakłada bowiem podwyższenie wynagrodzeń dla tych przedstawicieli służby zdrowia, którzy są kierowani przez wojewodów do walki z koronawirusem w Polsce. Zmiany dotyczą również karania medyków.

Kiedy zapadnie decyzja w sprawie ewentualnych ograniczeń na 1 listopada? Mateusz Morawiecki podaje konkretny terminKiedy zapadnie decyzja w sprawie ewentualnych ograniczeń na 1 listopada? Mateusz Morawiecki podaje konkretny terminCzytaj dalej

Nowa ustawa covidowa przyjęta przez Sejm

Zatwierdzona przez Sejm nowa ustawa covidowa zwalnia z odpowiedzialności karnej medyków, którzy popełnili błędy podczas leczenia pacjentów z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Wyjątkiem jest sytuacja, w której doszło do niezachowania ostrożności w sposób rażący.

Jak podaje portal onet.pl, wzrośnie także wynagrodzenie medyków skierowanych do walki z epidemią przez wojewodę. Ustawa przewiduje, że wzrośnie ono ze 150% do 200% przeciętnego wynagrodzenia, jakie otrzymuje pracownik na danym stanowisku.

Nowa ustawa oznacza także zmiany dla młodych lekarzy, którzy odbywają staż podyplomowy lub ukończyli staż, lecz nie zdali jeszcze zawodowego egzaminu. Wyżej wymienione grupy osób, na mocy nowej ustawy covidowej, będą mogły być delegowane do pracy przy pacjentach z COVID-19.

Co więcej, zgodnie z nową ustawą, do niesienia pomocy zakażonym COVID-19 pacjentom będą mogli być także kierowani studenci oraz doktoranci kierunków medycznych. Dotyczy to także tych osób, które ukończyły kształcenie medyczne do pięciu lat wstecz.

Wszyscy mężczyźni, którzy wykonują zawód medyczny i nie ukończyli 65 roku życia, będą mogli zostać oddelegowani do pomocy przy walce z epidemią (wiek został zatem podniesiony o 5 lat). W przypadku kobiet, jak przewiduje nowa ustawa, pozostaje to wiek 60 lat.

Dzisiaj grzeje: 1.Od soboty cała Polska stanie się czerwoną strefą? Jest zapowiedź Mateusza Morawieckiego
2.Kaczyński uciekł do Morawieckiego? Protestującym to nie umknęło, właśnie zmierzają, aby go spotkać
3. WHO popełniło karygodny błąd w sprawie koronawirusa? Wielu rwie włosy z głowy po miażdżącej opinii naukowców

Maja Ostaszewska zwraca się do Polaków z bardzo ważnym apelem. Chodzi o zdrowie tysięcy osóbMaja Ostaszewska zwraca się do Polaków z bardzo ważnym apelem. Chodzi o zdrowie tysięcy osóbCzytaj dalej

Nowa ustawa zakłada również przedłużenie okresu na realizację wystawionej przez lekarza recepty. Będzie wynosił on teraz 150 dni, bo tyle, według przewidywań, może trwać sezon grypowy.

Ustawa covidowa wprowadza także przepis, na mocy którego niezastosowanie się do obowiązku zakrywania nosa i ust będzie podstawą do odmowy sprzedaży.

Dnia 22 października Ministerstwo Zdrowia powiadomiło o ponad 12 tys. przypadkach zachorowań na COVID-19. Tego samego dnia resort potwierdził śmierć 168 zakażonych koronawirusem pacjentów.

Mandaty dla rodziców i nauczycieli za nastolatków bez maseczek. Projekt trafił do SejmuMandaty dla rodziców i nauczycieli za nastolatków bez maseczek. Projekt trafił do SejmuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lidl natychmiastowo wycofuje hitowy produkt. Może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu
  2. Naukowcy przecierają oczy ze zdumienia. Mylili się na temat czarnej dziury, nie do uwierzenia
  3. Minister Zdrowia przekazał złe wieści. Już w przyszłym tygodniu może nas czekać gigantyczny wzrost zachorowań
  4. Adam Niedzielski przygotowuje się na najczarniejszy scenariusz. Szpitale tymczasowe w każdym mieście wojewódzkim
  5. Pilny apel do wszystkich chorych od lekarza rodzinnego. "Ludzie, chodźcie do nas, na co czekacie?"
  6. Miliony Polaków ma chorobę, która zwiększa ryzyko śmierci przy koronawrusie. Dla własnego dobra nie powinni podróżować
  7. Szpital na stadionie powstaje w ekspresowym tempie. Właśnie pokazali zdjęcia, robią wrażenie

Następny artykuł