uzależnienie i jego wpływ na pracę mózgu
unsplash_Naqi Shahid
Autor - 24 Lutego 2020

Jest poważnym problemem w wielu polskich domach. Naukowcy sprawdzili, jak wpływa na pracę mózgu

Uzależnienie od alkoholu to nałóg związany z nadużywaniem tej substancji i nawracającą potrzebą picia. Z przyjmowaniem alkoholu wiąże się wiele problemów. Jednym z najczęstszych są zaburzenia życia rodzinnego. Nowe badanie pokazuje, posiadanie rodzica uzależnionego od alkoholu wpływa na to, w jaki sposób mózg przechodzi od stanu aktywnego do spoczynkowego i odwrotnie.

Uzależnienie od alkoholu rozwija się powoli. Większość osób dotkniętych tym problemem bagatelizuje go, próbując uzasadnić i zracjonalizować swoje picie. Według Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Polsce jest około 900 tysięcy osób uzależnionych.

Osoba uzależniona poprzez swoje zachowanie zakłóca ustalony w rodzinie porządek. Bliscy chorego często nie zdają sobie sprawy z faktu, że przebywanie z osobą uzależnioną może pozostawić po sobie trwałe zmiany w psychice i funkcjonowaniu mózgu. Badania potwierdzają, że historia alkoholizmu w rodzinie wpływa na anatomię i fizjologię mózgu danej osoby.

Leki, których już niedługo może zabraknąć. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło listęLeki, których już niedługo może zabraknąć. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło listęCzytaj dalej

Uzależnienie od alkoholu powoduje zmiany w mózgu nie tylko u chorego, ale i u jego rodziny

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Purdue University i Indiana University School of Medicine wykazało, że mózg rekonfiguruje się między wykonaniem wymagającego umysłowo zadania a odpoczynkiem. Jednak w mózgu osoby z rodzinną historią zaburzenia spożywania alkoholu ta rekonfiguracja nie ma miejsca. Chociaż brakujący element nie wydaje się wpływać na to, jak dobrze osoba wykonuje swoje zadania, może mieć to związek z tymi funkcjami mózgu, które powodują zachowania związane z uzależnieniem. Badani okazywali bowiem większą niecierpliwość w oczekiwaniu na nagrody. Jest to zachowanie typowe dla osoby zmagającej się z uzależnieniem. Według Enrico Amico, pracownika naukowy w EPFL w Lozannie w Szwajcarii to, jak mózg rekonfiguruje stan aktywny i spoczynkowy, przypomina sposób, w jaki komputer zamyka program po jego zakończeniu.

– W momencie zamknięcia programu komputer musi usunąć go z pamięci, zreorganizować pamięć podręczną i wyczyścić niektóre pliki tymczasowe. Pomaga to komputerowi w przygotowaniu się do następnego zadania. W podobny sposób odkryliśmy, że ten proces rekonfiguracji w ludzkim mózgu wiąże się z zakończeniem zadania i przygotowaniem się na następne. – mówi Joaquín Goñi, asystent profesora Purdue w School of Industrial Engineering i Weldon School of Biomedical Engineering.

Dzisiaj grzeje: 1.Często uskarżasz się na bóle kręgosłupa? Pomocne może okazać się zastosowanie kilku prostych zasad

2. Nowe zdjęcie Dagmary wywołało wielkie poruszenie. Królowa życia kombinuje z dwoma mężczyznami

Jak podaje portal zdrowie.wprost.pl, w badaniu wzięło udział 54 ochotników. Rodzice około połowy z nich borykali się z zaburzeniami spożywania alkoholu. Naukowcy z Indiana University mierzyli aktywność mózgu badanych, gdy wykonywali wymagającą umysłowo czynność na komputerze. Po zakończeniu zadania badani odpoczywali, obserwując stały punkt na ekranie. Kolejne zadanie mierzyło, w jaki sposób uczestnicy reagowali na nagrody. Analiza badań ujawniła, że wzorce połączeń mózgowych zostały ponownie skonfigurowane w ciągu pierwszych trzech minut po zakończeniu zadania. W czwartej minucie odpoczynku efekt całkowicie zniknął.

Osoby, u których nie zauważono tego przejścia, również miały czynniki ryzyka, które naukowcy uważali za zgodne z rozwojem alkoholizmu. Obejmują one bycie mężczyzną, większą liczbę objawów depresji i niecierpliwość w stosunku do nagrody. Historia alkoholizmu w rodzinie wyróżniała się jednak jako najbardziej istotna różnica w rekonfiguracji mózgu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szaleństwo w Biedronce, włoska pizza za 1 złoty. Ukryty haczyk powala
  2. Adaś z ”Akademii Pana Kleksa” nie został aktorem. Czym się dziś zajmuje i jak wygląda?
  3. Przez dwa lata był leczony antybiotykami na boreliozę. Przyczyna objawów okazała się zupełnie inna
  4. Rudi Schuberth przez chorobę prawie stracił wzrok. Będzie się z nią zmagać do końca życia
  5. Zasady, których powinieneś przestrzegać w celu uniknięcia chorób nowotworowych. Europejski Kodeks Walki z Rakiem
  6. Ruszają kontrole w całym kraju. Wystawią ci karę na 681 zł za brak wpisu w rejestrze

Następny artykuł