W pustyni i w puszczy - choroba, na którą cierpiała Nel
pixabay.com/Free-Photos
Autor Barbara Bujar - 4 Października 2020

Czytaliście "W pustyni i w Puszczy"? Jedna z bohaterek musiała uporać się ze straszną chorobą

„W pustyni i w puszczy” to jedna z tych książek, które w Polsce zna niemal każdy. Historia Stasia i Nel jest nie tylko obrazem prawdziwej przyjaźni, ale także siły i odwagi. Każda z tych cech była potrzebna bohaterom, kiedy najmłodsza z nich zachorowała na malarię. Choć od publikacji książki minęło już ponad sto lat, choroba wciąż uznawana jest bardzo niebezpieczną. Dziś leczy się ją jednak nieco inaczej niż w powieści Henryka Sienkiewicza.

„W pustyni i w puszczy” to książka, po którą sięgają wszystkie pokolenia. Wiele osób z sentymentem powraca też do adaptacji filmowych, które wiernie odwzorowują historię bohaterów. Choć ekranizacje pojawiały się w kilku wersjach, największą popularność zdobyła ta z 2001 roku, w której rolę Stasia odegrał Adam Fidusiewicz, a w postać Nel wcieliła się Karolina Sawka. To właśnie dziewczynka musiała zmierzyć się z okropną chorobą. Wątek malarii pojawił się zarówno w książce, jak i w jej adaptacjach.

Wierni pogrążyli się w żałobie. Nie żyje ksiądz zarażony koronawirusemWierni pogrążyli się w żałobie. Nie żyje ksiądz zarażony koronawirusemCzytaj dalej

Bohaterka „W pustyni i w puszczy” zmierzyła się z malarią. Jak dziś leczy się chorobę?

O charakterystyce malarii informuje portal tropikalne.info, który powraca do historii Stasia i Nel. Przypomnijmy, że oboje trafili w ręce Beduinów, z których za wszelką cenę chcieli się uwolnić. Po pokonaniu wielu problemów osiągnęli swój cel i w towarzystwie ciemnoskórych przyjaciół rozpoczęli wędrówkę do brytyjskich posiadłości nad Oceanem Indyjskim. Podczas marszu spotykało ich wiele przygód. Nie wszystkie było przyjemne. Gdy cała czwórka postanowiła schronić się przed deszczem w ogromnym baobabie, Nel zachorowała.

Schorzeniem, które zaatakowało organizm dziewczynki, była malaria. Bohaterowie nazywali ją także febrą. Wiedzieli, że bez leku Nel może nie przeżyć. Staś postanowił więc zawalczyć o życie przyjaciółki i dzięki wizycie w pobliskim obozowisku zdobył potrzebną chininę. To właśnie za jej pomocą leczono wówczas chorych na malarię.

W czasach Henryka Sienkiewicza choroba nie była jednak tak znana i stanowiła w głównej mierze ciekawostkę. Dziś, kiedy podróże między krajami całego świata nie są już takim utrudnieniem, choroba przenosi się dużo szybciej. Lekarze musieli więc dobrze się z nią zapoznać i udoskonalić proces leczenia. Choć chinina naprawdę była skuteczna, z biegiem czasu zaczęto od niej odchodzić. Medycy zamienili ją na inne, bardziej specjalistyczne leki, które są podawane zakażonym pacjentom.

Dzisiaj grzeje: 1.Groźna bakteria wykryta w popularnym pasztecie. GIS ostrzega, pod żadnym pozorem go nie spożywajcie
2.Kilkanaście tysięcy Polaków już ukaranych przez policję. Niestety, możesz być następny
3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie dla 5 województw. Zagrożenie dla zdrowia i życia, lepiej zostać w domach

Mimo postępu medycyny malaria wciąż jest jedną z najniebezpieczniejszych chorób na świecie. Do dziś nie wynaleziono przeciwko niej szczepionki. Lekarze wciąż alarmują, aby pamiętać o odpowiedniej higienie i podstawowych środkach bezpieczeństwa podczas zagranicznych podróży. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży oraz osoby z obniżoną odpornością.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Krzysztof Jackowski ujrzał wielki dramat. "Jak w stanie wojennym. Granice będą zamknięte"
  2. Naukowcy nie mogą uwierzyć w swoje odkrycie. Chodzi o gigantyczną czarną dziurę. Pochłania wszystko
  3. Nie żyje 17-latek. Spędził 10 godzin w karetce, żaden szpital go nie przyjął, tłumaczenie Rzecznika Pacjenta zaskakuje
  4. 8 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem. Każdy powinien je znać, nikt nie powinien ich lekceważyć
  5. Dziś wchodzą w życie nowe obostrzenia. Co się zmieni?
  6. Prastary przepis na racuchy. Robiły je nasze prababcie, w niektórych domach jest przekazywany z pokolenia na pokolenie

Następny artykuł