choroby w basenie
fot. https://unsplash.com/ NatashaReddy
Autor Natalia Niewczas - 2 Sierpnia 2020

Choroby, którymi można się zarazić na basenie. Jest ich więcej niż można się spodziewać

Wakacje zachęcają nas do korzystania z uroków ciepłej pogody. Gdy słońce długo widnieje na widnokręgu i przyjemnie muska skórę swym ciepłem, chętnie korzystamy z rozrywek na świeżym powietrzu. Jedni decydują się na wędrówki w spokojnych lasach, drudzy - na rowerowe wycieczki. Do innych wakacyjnych rozrywek z pewnością zaliczymy także wodne kąpiele.

Wakacje otwierają przed entuzjastami pływania dodatkowe możliwości - pływać można przecież nad morzem bądź jeziorem i jednocześnie korzystać z przyjemności przebywania na (koniecznie strzeżonej) plaży. Innym rozwiązaniem, bardzo często praktykowanym podczas wakacji (zwłaszcza tych za granicą), jest kąpiel w basenie. Nie każdy wie, że jej zażywanie może wiązać się z pewnym niebezpieczeństwem.

Bezpieczne wakacje

Wakacje kojarzą się często właśnie z widokiem basenu wypełnionego idealnie przeźroczystą wodą. Chociaż jej kolor rzeczywiście niektórzy mogą uznać za krystaliczny, sprawa ma się znacznie gorzej, gdy do gry wchodzi kwestia czystości. Naprawdę warto się nad tym zastanowić. Przecież woda, do której codziennie wchodzi mnóstwo nieznanych nam osób (w tym także tych niekoniecznie przejmujących się higieną osobistą), nie może pozostać czysta na długo.

Jak podaje portal medonet.pl, w basenie nie trudno znaleźć nawet 30 rodzajów różnych drobnoustrojów. Nie tylko one stanowią potencjalne zagrożenie dla korzystających ze zbiornika osób - w wodzie znajdują się także pozostałości po poprzednich użytkownikach, czyli pot, martwy naskórek, a nawet fekalia. To między innymi właśnie one mogą być przyczyną rozprzestrzeniania się wielu chorób.

Wśród chorób zagrażających nam w basenach znajdziemy przede wszystkim grzybicę. Choroba ta może dotyczyć naszych stop (zwłaszcza paznokci), ale także, w przypadku kobiet, narządów rodnych. Grzybica pochwy (nazywana inaczej kandydozą) objawia się dokuczliwymi upławami i swędzeniem, a do jej powikłań należą postępujące w obrębie układu rozrodczego zapalenia.

Dzisiaj grzeje: 1. Widzowie TVN nie wierzyli własnym oczom. Wszystko poszło na żywo
2.Zaskakujące zastosowanie soku z ziemniaka. Fenomenalne efekty, które można dzięki niemu zyskać, przechodzą ludzkie pojęcie
3. Wypłacając pieniądze z bankomatu możesz się mocno zdziwić. Czekają duże zmiany przy wypłatach

Pływając w basenie, możemy nabawić się nie tylko grzybicy, ale i zapalenia - zagrożone tą chorobą są szczególnie pęcherz i spojówki. Choć podobne zapalenia powstają nie tylko w przypadku kąpieli w zbiornikach wodnych, bywają trudne do wyleczenia i wyjątkowo uciążliwe dla pacjenta. Zabawy w wodzie mogą skończyć się także nieprzyjemnym zarażeniem owsikami lub rzęsistkiem. Obie choroby dają uporczywe objawy i wymagają specjalistycznego leczenia.

Istnienie potencjalnego zagrożenia nie oznacza, że należy całkowicie zrezygnować z relaksu w basenie. Decydując się na kąpiel, warto zawczasu pomyśleć o odpowiedniej higienie i koniecznie wziąć zwykły prysznic po zakończeniu zabawy. Zawsze warto zwracać także uwagę na wystąpienie niepokojących sygnałów, które mogą świadczyć o rozwoju jednej z wyżej wymienionych chorób w naszym ciele. Symptomy należy skonsultować z lekarzem specjalistą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Co myśli mężczyzna-ginekolog podczas badania pacjentki? Szczere wyznania lekarzy
  2. Koronawirus w Westfield Arkadia. Potwierdzono zakażenie u pracownika sklepu
  3. PKO BP ostrzega przed oszustami. Klienci otrzymują fałszywe maile, można stracić pieniądze
  4. Pilna akcja ratunkowa na wodzie. Nagle załamała się pogoda, dzieci nie mogły wrócić na brzeg
  5. Wszyscy czekali, Morawiecki w końcu przemówił w Polsacie nt. Szumowskiego. Rozwiał wątpliwości co do przyszłości ministra
  6. Podczas transmisji na żywo widz zauważył podejrzany szczegół na szyi dziennikarki. Interweniował, okazało się, że pilnie potrzebuje operacji
  7. Ślub Jacka Kurskiego z Joanną znów doprowadził do burzliwego zamieszania. Pojawił się nowy problem, są zdjęcia

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł