Wakacje mogą odbić się na naszym zdrowiu
unsplash_Roberto Nickson
Autor Aneta Młodawska - 4 Marca 2020

Mieli spędzić wymarzone wakacje w popularnym kurorcie. Przez skażony basen ich wyjazd zakończył się tragicznie

Wakacje kojarzą nam się z wypoczynkiem w pięknym i słonecznym miejscu. Kiedy pakujemy się na wymarzony urlop, nie chcemy myśleć o tym, że w jego trakcie może nam się coś stać. Niestety choroby zdarzają się wszędzie, nawet w kurortowych basenach. Przekonała się o tym rodzina 14-miesięcznego chłopca, który w wyniku kąpieli w skażonej wodzie zapadł na chorobę dłoni, stóp i jamy ustnej.

Wakacje, jak wynika z badań, mają działanie uzdrawiające. Urlopowy wypoczynek nie tylko działa korzystnie na układ krążenia, obniża stres i ryzyko zgonu, ale także pozytywnie wpływa na aktywność wielu genów.

Niestety w czasie wyjazdu może się zdarzyć, że nieświadomie narazimy swoje zdrowie na szwank. Tak właśnie stało się w przypadku pewnego dziecka, które doznało ciężkiego schorzenia skóry po tym, jak wykąpało się w skażonym basenie.

Rodzinny dramat gwiazdy Rodzinka.pl. Jej synek trafił do szpitala, każdy może zarazić się jak onRodzinny dramat gwiazdy Rodzinka.pl. Jej synek trafił do szpitala, każdy może zarazić się jak onCzytaj dalej

Wakacje, zwłaszcza w egzotycznych miejscach, mogą odbić się na naszym zdrowiu

Jak podaje portal popularne.pl, w wyniku kąpieli w basenie pięciogwiazdkowego, luksusowego kurortu w Meksyku, 14-miesięczny chłopiec zapadł na chorobę dłoni, stóp i jamy ustnej. Jego ojciec opowiedział o horrorze, jaki przeżyła jego rodzina w związku z zachorowaniem dziecka. Jak wspomina mężczyzna, jego syn mógł cieszyć się tylko jednym dniem udanych wakacji. Później trafił bowiem do szpitala, a jego rodzice otrzymali spory rachunek za leki oraz diagnozę.

Pochodząca z Kanady rodzina podzieliła się w sieci zdjęciami strupów pokrywających większość ciała dziecka. Rodzice dziecka pragnęli ostrzec innych przed brudną wodą w basenach. Royalton Riviera Cancun Resort & Spa potwierdził, że w hotelu doszło do skażenia wody, a choroba zainfekowała gości w okresie od stycznia do lutego 2020 r.

- Dziękuję za wiadomość. Zapewniamy, że nasz zespół operacyjny robi wszystko, co w naszej mocy, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się infekcji. Wirusowa choroba dłoni i jamy ustnej trwa 7-10 dni, jej objawy są nieprzyjemne i obejmują wysypkę i gorączkę. Zalecamy wszystkim gościom, aby utrzymywali wysoki poziom higieny osobistej, myli ręce i stosowali środek dezynfekujący przez cały pobyt, aby uchronić się przed zarazkami. Wszystkie baseny i wanny z hydromasażem wchodzące w skład ośrodka są chlorowane, a poziom czystości jest mierzony regularnie przez cały dzień. - napisał dyrektor generalny Alfonso Lopes w odpowiedzi na długi post zamieszczony w serwisie TripAdvisor.

Głos w sprawie zabrała także Kierownik ds. Podróży, Bettina Zimmerer.

- Rozumiemy, że wszyscy są zaniepokojeni tą sytuacją, w tym także my sami. Pamiętajmy jednak, że wirusy są obecne na lotniskach, w samolotach, autobusach, hotelach, żłobkach, na placach zabaw… wszędzie. - skomentowała sprawę Zimmerer.

Władze hotelu zapewniają, iż całkowita liczba zarażonych gości nie przekracza 1% odwiedzających ośrodek w styczniu i lutym 2020 r. Podjęto już odpowiednie środki, by sytuacja się nie powtórzyła.

Dzisiaj grzeje: 1. 3-miesięczny chłopiec trafił do szpitala z wysoką gorączką. Placówka odpowie za jego śmierć

2. Przez lata więził ją w piwnicy, gwałcił i maltretował, a na piętrze wiódł normalne życie. Zdjęcia jej "więzienia" przyprawiają o ciarki

Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej jest jedną z 10 najczęstszych chorób wieku dziecięcego. Nie zagraża ona życiu i zazwyczaj ustępuje w ciągu kilku dni. Wirus jest dość powszechny i najczęściej rozprzestrzenia się przez kaszel, kichanie lub bezpośredni kontakt z osobą dotkniętą chorobą. Do zachorowania dochodzi najczęściej w wyniku bezpośredniego kontaktu z wydzielinami lub wydalinami osoby chorej. Chorobą można się zarazić poprzez dotykanie zanieczyszczonych przedmiotów, np. klamki czy szczoteczki do zębów, jak również basenowej wody.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przenigdy nie wylewaj wody po ugotowaniu ziemniaków. Nie wiesz o 4 bardzo cennych zastosowaniach
  2. Michał Żebrowski zostanie ojcem. Żona aktora ogłosiła nowinę w bardzo oryginalny sposób
  3. Magda Gessler radzi jak chronić się przed wirusami. Jej słowa wywołały falę krytyki
  4. Większość osób od razu wyrzuca skórki po bananach, a to duży błąd. Mają wiele zastosowań
  5. Reanimowali niemowlaka z wirusem RSV. W polskim szpitalu nie ma miejsc, a chorych dzieci przybywa
  6. PILNE: Pilne oświadczenie polskiego ministra zdrowia w sprawie koronawirusa

Następny artykuł