liczba utonięć w Polsce
fot. https://unsplash.com/ Cristian Palmer
Autor Natalia Niewczas - 5 Sierpnia 2020

Tragiczne informacje obiegły media. Potworny bilans pierwszego miesiąca wakacji

Wakacje kojarzą się głównie z relaksem i upragnionym urlopem. To właśnie wtedy najchętniej podróżujemy, przy okazji korzystając z rozmaitych rozrywek na świeżym powietrzu. Uprawiamy sporty, urządzamy rodzinne pikniki, grille i inne spotkania. Często decydujemy się też na odpoczynek nad wodą, który niekiedy ma niespodziewany, tragiczny finał.

Wakacje nie powinny zwalniać nas z czujności - potwierdzają to przerażające statystyki opublikowane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Tylko w miniony weekend w Polskich wodach utonęło 12 osób. Pełne dane dotyczące pierwszego miesiąca wakacji niestety nie są bardziej optymistyczne. W lipcu w naszym kraju doszło do 86 utonięć.

Ministerstwo Zdrowia planuje nowe prawo. Dotyczyć będzie wszystkich PolakówMinisterstwo Zdrowia planuje nowe prawo. Dotyczyć będzie wszystkich PolakówCzytaj dalej

Wakacje podwyższają przykre statystyki

Wakacje to czas, w którym od lat drastycznie rosną statystyki dotyczące liczby utonięć. W samej Polsce w ubiegłym roku spod powierzchni wody nigdy nie wynurzyło się już 456 osób. Znaczna część z nich spożywała wcześniej alkohol.

Według doniesień portalu medonet.pl ostatni weekend lipca należał do najtragiczniejszych, co potwierdzają szokujące dane gromadzone przez policję. Między 25 a 26 lipca żywioł odebrał życie aż 17 osobom. Łączna statystyka jest jeszcze gorsza. Od początku kwietnia w Polsce woda pochłonęła aż 223 ludzkie istnienia, a to nie koniec złych wiadomości. Dwa pierwsze dni sierpnia wystarczyły, by doszło do 12 utonięć.

Policja, podobnie jak Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, apeluje o zachowanie czujności. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, by nie korzystać z wodnych rozrywek czy kąpieli po spożyciu alkoholu. Ponadto zaleca się przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Dzisiaj grzeje: 1. Pilne ogłoszenie sanepidu. Trwają poszukiwania klientów restauracji, w której wykryto koronawirusa
2. Waloryzacja emerytur i rent 2021. W przyszłym roku będzie podwyżka, wiadomo już ile naprawdę zyska każdy emeryt

Bezpieczne korzystanie ze zbiorników wodnych zapewni przede wszystkim obecność wyszkolonego ratownika - zrezygnujmy zatem z kąpieli w niestrzeżonych punktach. Jeżeli planujemy wypożyczenie łódki, kajaka lub innego sprzętu wodnego, nie zapominajmy o kapoku bezpieczeństwa. Warto podkreślić, że dzieci nie powinny pływać, ani pozostawać w wodzie, bez nadzoru osoby dorosłej.

Aby po minionych wakacjach w naszych głowach pozostały jedynie dobre wspomnienia, warto zawsze dbać o bezpieczeństwo. Utonięciom może zapobiegać odpowiednia dawka zwykłego, zdrowego rozsądku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tragiczny wypadek w metrze. Duże utrudnienia dla podróżujących
  2. Zaskakujące wyznanie gwiazdy serialu "Świat Według Kiepskich". Ma poważny problem przez epidemię?
  3. Objawy nowotworów widoczne gołym okiem. Gdy je zauważysz, nie ma czasu do stracenia
  4. Dobre wieści. Jerzy Stuhr po raz pierwszy pojawił się na wizji po przebytym udarze
  5. Co może powstrzymać drugą falę epidemii? Naukowcy podali odpowiedź
  6. Uratowana puma znalazła nowy dom. Na nagraniu widać, że jest szczęśliwa

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł