Wakacje z nieodpowiednio dobranymi okularami przeciwsłonecznymi mogą mieć poważne konsekwecje
pixabay.com/OkBoks
Autor Barbara Bujar - 9 Sierpnia 2020

Specjalista ostrzega przed okularami ze straganów. Mogą wyrządzić nam i dzieciom więcej krzywdy niż pożytku

Wakacje to doskonały moment na zakup okularów przeciwsłonecznych. Często stanowią one nie tylko ochronę dla naszych oczu, ale także wspaniałą pamiątkę z wyjazdu. Niestety, nie wszystkie produkty spełniają odpowiednie normy. Optyk ostrzega, by wybór okularów był zawsze dokładnie przemyślany. Podaje także szkodliwe skutki noszenia tych, kupionych na straganie.

Wakacje to czas wypoczynku, którego większość z nas nie wyobraża sobie bez okularów przeciwsłonecznych. Korzystanie z nich jest bardzo odpowiedzialną decyzją, dzięki której nasze oczy odpoczywają od silnych promieni słonecznych. Niestety, nie wszystkie akcesoria spełniają tę funkcję. Okulary, które w masowych ilościach są sprzedawane na straganach i w sklepach w miejscowościach turystycznych, a ich producenci kuszą urlopowiczów niską ceną, nie są najlepszym wyborem. Jak ostrzega optyk, korzystanie z nich może prowadzić do poważnych uszkodzeń gałki ocznej.

Magda Gessler przyłapana w nietypowym stroju. Pokazuje, co myśli o koronawirusieMagda Gessler przyłapana w nietypowym stroju. Pokazuje, co myśli o koronawirusieCzytaj dalej

Źle dobrane okulary przeciwsłoneczne prowadzą do poważnych chorób. Zobacz, jak chronić oczy w wakacje

Jak podaje WP Parenting, tanie plastikowe okulary przeciwsłoneczne, które stanowią ofertę wszystkich turystycznych straganów, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. W rozmowie z portalem potwierdziła to Magdalena Tarasewicz-Galant, optyk z salonu Andy&Mag. Zdaniem kobiety takie akcesoria nie spełniają wymaganych norm i zamiast chronić gałkę oczną, dopuszczają do niej prawie sto procent szkodliwych promieni słonecznych.

- Okulary zakupione na straganie nie spełniają żadnych norm zarówno jeśli chodzi o materiał, z jakiego są wykonane, jak i brak tu jakości soczewek. Takie okulary jedynie ograniczają dopływ światła, a przepuszczają prawie 100 proc. szkodliwego promieniowania UV. Zamiast pomagać, jedynie szkodzą - tłumaczyła.

Zdaniem kobiety noszenie nieprawidłowo dobranych okularów przeciwsłonecznych może mieć poważne konsekwencje. Jedną z nich jest nowotwór oka. Aby uniknąć takich skutków, a jednocześnie zadbać o swój wzrok, najlepiej zdecydować się na produkt z salonu optycznego, który będzie posiadał soczewki wysokiej jakości.

- Zalecałabym wybieranie soczewek z tzw. warstwą antyrefleksyjną od wewnętrznej strony soczewki. Wybierając soczewki z wysokim filtrem, otrzymujemy ochronę na przodzie soczewki, jednak część promieni słonecznych dociera do oka z boku, a tym samym odbija się w wewnętrznej stronie soczewki. Powłoka antyrefleksyjna zablokuje to szkodliwe promieniowanie - wyjaśniła Tarasewicz-Galant.

Warto pamiętać, że na szkodliwe promieniowanie słoneczne najbardziej narażone są dzieci. Zła jakość soczewek może powodować u nich uszkodzenie siatkówki, a sztuczne oprawki mogą prowadzić do reakcji alergicznych skóry. Dodatkowo rogówka u najmłodszych jest przezroczysta, co powoduje, że dostaje się do niej większość niebezpiecznych promieni UV. Z uwagi na ten fakt, przy wybieraniu okularów przeciwsłonecznych dla dzieci należy zachować szczególną ostrożność.

Dzisiaj grzeje: 1. Od 1 września zaczyna obowiązywać nowe prawo. Będzie trzeba załatwiać specjalne zaświadczenia
2. Porażający błąd w 230 tys. testów na koronawirusa. Już wiadomo, co dokładnie się stało

- Warto zaznaczyć, iż w przypadku dzieci trzeba zwrócić uwagę na soczewki opracowane specjalnie z myślą o najmłodszych klientach. To soczewki wykonane z bardzo wytrzymałego materiału elastycznego, dzięki czemu są bardzo odporne na uderzenia, co w przypadku dzieci ma bardzo duże znaczenie - dodała ekspertka.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niecodzienne widowisko na Wisłostradzie. Tego warszawiacy się nie spodziewali
  2. PKO BP wprowadza duże zmiany. Rewolucja w banku może zmienić życie wielu klientów
  3. Spełnił się najczarniejszy scenariusz. Zaginiony piłkarz odnaleziony martwy
  4. Wojciech Cejrowski ma poważne problemy ze zdrowiem? Podróżnik opublikował bardzo niepokojący wpis
  5. Kiedy czeka nas prawdziwe nasilenie epidemii? Niepokojące słowa prezesa PAN
  6. Rząd niespodziewanie zniósł kolejne ograniczenia. Wielu Polaków się ucieszy

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł